Drogė, Telefona e Fli nė Burgun e Prizrenit

Burgu i PrizrenitBurgu i Prizrenit
nga  Petrit Kryeziu
© Tė drejtat autoriale

Ndoshta sepse institucionet korrektuese janė tė mbyllura dhe qėndrojnė shumė larg syve tė qytetarėve, ato nė disa raste janė bėrė zona keqpėrdorimesh. Njė hulumtim i Gazetės Jeta nė Kosovė tregon se nė Qendrėn e Paraburgimit nė Prizren janė gjetur duke u futur droga, telefona, kartela banke dhe madje edhe fli pėr tė burgosurit.

Qendra e Paraburgimit nė Prizren po pėrballet me parregullsi dhe keqpėrdorime si rastet e futjes sė drogės, fshehjes sė rasteve nga stafi i drejtorisė sė burgut, pėrdorimi i telefonave mobilė  brenda nė burg nga vetė tė burgosurit, hyrja e gjėsendeve tjera siē janė kartela e bankės dhe gjėrave ushqimore etj.

Informacionet kanė dalė nga disa oficerė korrektues tė Qendrės sė Paraburgimit nė Prizren tė cilėt, duke mos u pajtuar me kėtė gjendje, kanė pranuar tė intervistohen nga Gazeta Jeta nė Kosovė. 

Pėr shkaqe sigurie, tė intervistuarve u mbrohet identiteti (qė ėshtė i njohur pėr redaksinė).

Rasti i drogės - 1

Oficerėt korrektues njoftuan se nė Qendrėn e Paraburgimit nė Prizren, nė vitin 2006, ka hyrė sasi e drogės e llojit marijuana tek tė burgosurit tė cilėve ajo u ofrohej nga vetė stafi i qendrės.

Pėr kėtė rast, njėri nga tė burgosurit e ka njoftuar mbikėqyrėsin e lartė Osman Hoxhaj se i burgosuri (A.R.) ėshtė duke pėrdorur drogė, mirėpo tė vetmen masė qė ai e ka ndėrmarrė ka qenė ndėrrimi i dhomės pėr tė burgosurin i cili ishte ankuar ndėrsa ndaj personit qė ka pėrdorur drogėn nuk ėshtė ndėrmarrė asgjė.

 

 

Njė javė mė vonė, tė burgosurit (A.R.) i ėshtė gjetur kartela e telefonisė fikse dhe ėshtė intervistuar, si pasojė, nga zv.drejtori Miftar Ziba (tani drejtor nė Q.P.- Prizren). Sipas kėsaj interviste, me drogė dhe me kartelė i burgosuri ishte furnizuar nga oficeri Bekim Kryeziu.

“Kartelėn mbushėse tė telefonisė fikse dhe drogėn ma ka ofruar oficeri korrektues Bekim Kryeziu”, thuhet nė transkriptin e intervistės sė tė burgosurit, tė datės 18 dhjetor 2006, qė e ka siguruar gazeta. 

Kjo deklaratė ėshtė e shkruar nė kompjuter dhe ėshtė e nėnshkruar nga ana e tė burgosurit.

Por nė njė deklaratė tjetėr, tė datės 24 gusht 2007, dėrguar nga burgu i Dubravės, i burgosuri A.R. mohon “pohimet se gjoja, gjatė qėndrimit nė burgun e Prizrenit ėshtė furnizuar me narkotikė apo me ndonjė send tjetėr antiligjor nga ana e oficerit Bekim Kryeziu”.

“Janė plotėsisht tė pavėrteta, tė qėllimshme dhe mirė tė qėndisura, krejt pėr arsye pėr mua tė panjohura, qė i njėjti tė pėrjashtohet nga puna. E vėrtetė ėshtė vetėm fakti se unė ja kam imponuar marrjen nga unė tė parave nė vlerė prej 10 euro, me qėllim qė t’mi blejė dy kartela tė 5 eurove tė telefonisė fikse. Njėrėn ma ka pru, kurse tjetrėn ka pas me ma pru mė vonė”, thotė i burgosuri nė deklaratėn e tij. 

“Kjo ka ndodhur mė datėn 18.12.2006, diku ka ora 13’00 pasdite, pasi e kam pėrbe nė fėmijė tė vėllait tė tij qė e ka dėshmor. Kėshtu qė pėr kėtė rast, unė garantoj se oficeri Bekim Kryeziu, paratė e marra nga unė, i ka marrė pa qėllim pėrfitimi. Jam i gatshėm qė nė ēdo kohė dhe kudo para organeve tė drejtėsisė edhe gojarisht tė dėshmoj”, vazhdon deklarata.

Oficeri tashmė i suspenduar Bekim Kryeziun thotė se e tėra ka qenė kurth e disa personave qė vet e kanė kryer kėtė vepėr “duke u munduar qė veten ta nxjerrin tė pastėr”.

“Me presion e kanė detyruar tė burgosurin qė tė dėshmojė kundėr meje”, ėshtė shprehur Kryeziu.

Mirėpo, drejtori aktual i Qendrės sė Paraburgimit nė Prizren, Miftar Ziba, thotė se ėshtė nė dijeni tė shkresės sė dytė tė tė burgosurit dėrguar nga Dubrava por se ai nuk i beson asaj. 

Miftar Ziba

 

“(A.R.) ka mundur tė gėnjejė”, tha Zhiba. “Ne kemi zhvilluar hetimet dhe pėr kėtė rast ėshtė suspenduar njė oficer dhe kanė qenė tė akuzuar edhe tre tė tjerė, mirėpo kėta janė kthyer nė punė pas 72 orėve”, tha Ziba, pėr Gazetėn JnK.

Megjithatė, disa oficerė tė qendrės tė cilėt kanė folur pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė, kanė sugjeruar se ka qenė i ēuditshėm fakti se i burgosuri A.R., edhe pasi qė ėshtė kapur me narkotikė, nuk ėshtė transferuar nė ndonjė qendėr tjetėr tė paraburgimit. Edhe ata thonė se, si rezultat i kėsaj, tek i njėjti i burgosur ėshtė ushtruar presion pėr tė deklaruar kundėr oficerit Bekim Kryeziu.

Oficerėt e dyshuar pėr kėtė rast kanė qenė: Bekim Kryeziu, pėr veprėn penale tė shpėrdorimit tė detyrės zyrtare ose autorizimit, Alush Bakaj, Osman Hoxhaj dhe  Xhemajli Kurtaj, pėr veprat penale si bashkėkryerės nė moslajmėrimin e veprave penale apo moslajmėrimi i kryerėsit tė saj.

Kjo lėndė, tani ėshtė kthyer nė rigjykim, siē duket pėr shkak tė dėshmisė sė tė burgosurit. 

Rasti i drogės- 2

Ky nuk ėshtė rasti i vetėm kur droga ka depėrtuar nė burgun e qarkut nė Prizren. 

Mė 2 maj 2008, i dėnuari (R. I.), derisa ka qenė kinse duke pastruar sallėn e drejtorisė, pas marrėveshjeve paraprake qė kishte bėrė me njė tė dėnuar tjetėr pėrmes telefonit, nga dritarja e sallės, e ka marrė drogėn dhe tė njėjtėn e ka futur nė dhomėn e tė burgosurve, ku pastaj sė bashku me tė burgosurit tjerė e kanė pėrdorur.

Sipas oficerėve korrektues, pėr kėtė rast, ndaj askujt nuk janė ndėrmarrė masa dhe kjo lėndė ka mbetur nė sirtarėt e drejtorisė, pa u njoftuar fare organet hetuese tė policisė dhe prokurorisė.

Gazeta JnK ka arritur qė tė sigurojė shkresat e kėsaj lėnde, mirėpo drejtori i qendrės sė paraburgimit nė Prizren, Miftar Ziba, thotė se pėr kėtė rast nuk ėshtė fare i njoftuar.

Ai tha se ka mundėsi qė nga vetė stafi i tij kjo lėndė ėshtė fshehur.

Pėrdorimi i telefonave mobil nga tė burgosurit

Pėrveē drogės, njėri nga problemet mė tė mėdha nė Qendrėn e Paraburgimit nė Prizren ėshtė edhe pėrdorimi i telefonave mobilė nė mėnyrė ilegale nga tė burgosurit.

Siē kuptuam mė lartė, pėrmes telefonave, janė bėrė planet edhe pėr hyrje tė drogės, pėrkundėr faktit se ka pasur shumė raste qė nga oficerėt e burgut janė kapur telefona mobilė. Madje oficerėt thonė se vetėm brenda dy viteve tė fundit janė kapė mbi 50 telefona mobilė.

“Telefonat jo qė hyjnė, por ata i fut dikush. Ne kemi gjetur shumė herė telefona, por kjo ka ndodhur deri mė datė 26.03.2009. Nga ajo datė ėshtė bėrė renovimi i burgut dhe asnjėherė mė nuk ka ndodhur qė tė kapim telefona mobilė nga tė burgosurit, pėr kėtė ju garantoj”, tha drejtori Ziba.

Gazeta JnK ka arritur tė sigurojė disa dokumente zyrtare ku shihet se mė datėn 26.02.10 dhe 29.09.10, janė kapur telefona nė kėtė qendėr tė paraburgimit dhe tė njėjtat i janė prezantuar drejtorit Ziba.

“Paskan hy edhe mė 2010, mirėpo nė vitin e fundit nuk ka pasur asnjė rast”, tha pastaj Ziba.

Oficerėt korrektues na treguan se edhe nė vitin e fundit ka pasur raste dhe na thanė se vazhdimisht telefonat hyjnė nė kėtė qendėr tė paraburgimit. 

Madje tė njėjtit na njoftuan se nė njė rast nga vetė pastruesja ėshtė gjetur telefoni mobil i njė tė burgosuri i cili ėshtė privilegjuar duke punuar nė pjesėn ku ėshtė i vendosur stafi i drejtorisė.

Gjetja e kartelės sė bankės e tė burgosurit, gjatė vuajtjes sė dėnimit

Njėri nga oficerėt korrektues na tregon se nė kėtė qendėr, tė burgosurit (N.B.), gjatė bastisjes, i ėshtė gjetur edhe kartela e bankės tė cilėn ia ka ofruar mbikėqyrėsi i lartė Osman Hoxhaj - zyrtari i njėjtė i cili ka qenė i akuzuar edhe pėr rastin e drogės. 

Askush nuk ėshtė ndėshkuar. 

“Kartela e bankės ėshtė nxjerrė nga depoziti, aty ku ruhen gjėsendet e tė burgosurve dhe ku askush nuk guxon tė prekė asgjė pa lejen e drejtorit”, tregoi oficeri pėr gazetėn. “Me kėtė rast mbikėqyrėsi Hoxha ka mundur tė pėrfitojė nga kjo kartelė e bankės, pasi qė nuk dihet se sa kohė e ka mbajtur tė njėjtėn duke i ofruar shėrbime tė burgosurit dhe njėkohėsisht duke tėrhequr para edhe pėr vete”.

Drejtori Ziba na tha se nuk ėshtė i njoftuar, edhe pse Gazeta JnK ia prezantoi dokumentin zyrtar i cili ėshtė kopjuar nga sirtarėt e drejtorisė.

Hyrja e flisė te i burgosuri

 

 

Nė njė rast tjetėr, siē kanė treguar oficerėt e qendrės, zėvendėsdrejtori Shaban Kamberaj, nė kohėn kur nuk ka qenė prezent drejtori Ziba, e ka futur flinė te njė i burgosur, gjė qė me rregullore tė brendshme tė burgut, nuk ėshtė e lejuar.

Sipas tyre, ka ndodhur qė pėr futje tė gjėsendeve tjera si cigare etj., oficerėt e qendrės tė janė suspenduar, mirėpo nė kėtė rast asnjė masė nuk ishte marrė. 

Gazeta JnK ka arritur qė tė sigurojė kopjen e librit zyrtar tė aktiviteteve ditore tė tė burgosurve dhe ka hasur nė faktin tė cilin e sugjeruan oficerėt korrektues tė qendrės sė paraburgimit nė Prizren.

Ja se ēfarė thuhet nė tė: “Datė 21 maj 2011: Me urdhėr tė zv.drejtorit Shaban Kamberaj, tė dėnuarit Nagip Morina i lejohet (i sillet) njė fli dhe njė tas marmelatė, nga vėllai i tij tė cilėn ia sjellė nė krahė gjegjėsisht nė dhomė, mbikėqyrėsi i lartė Osman Hoxhaj”.

Drejtori Ziba tha se ishte i njoftuar me kėtė rast. 

“Meqė nuk ėshtė e lejuar qė tė futet ushqim dhe asgjė tjetėr te tė burgosurit, unė kam suspenduar oficerė pasi janė kapė duke futur cigare. Pėr kėtė rast, gojarisht zv.drejtorit Kamberaj, ia kam tėrhequr vėrejtjen”.

Nė pyetjen se pėrse nuk janė ndėrmarrė masa mė tė ashpra ndaj zv.drejtorit, drejtori Ziba tha se “ka mjaftuar qė ia ka tėrhequr vėrejtjen”. 

Nė lidhje me gjithė kėto parregullsi ne kemi kėrkuar nga drejtori i pėrgjithshėm i Shėrbimit Korrektues tė Kosovės, Resmi Hoxha, qė tė intervistojmė kėta zyrtarė tė drejtorisė nė burgun e Prizrenit: Miftar Ziba- drejtor,  Shaban Kamberaj-zv.drejtor,  Hyrjet Selaj- udhėheqės pėr siguri,  Xhemali Kurtaj-mbikėqyrės i lartė, Osman Hoxhaj- mbikėqyrės,  Alush Bakaj- mbikėqyrės dhe Xheladin Haxhillari- menaxher i kuzhinės. Pas tri javė pritje, kemi marrė pėrgjigje qė mund tė intervistojmė vetėm drejtorin e burgut nė Prizren.

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 19 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria