Bllaca nė Rend

Nazim BllacaNazim Bllaca
nga  Florent Spahija
© Tė drejtat autoriale

Deklarata publike e Nazim Bllacės, e bėrė nė nėntor 2009 jo shumė larg ndėrtesės sė Qeverisė, ku ai paraqitej me letėrnjoftim nė duar dhe rrėfente pėr vrasjet e bėra ka ēuar nė dy procese gjyqėsore dhe burgosje tė shtatė personave, tė cilėt akuzohen kryesisht pėr vrasje tė kryera gjatė dhe pas luftės nė Kosovė. Tash, radhėn e ka Bllaca i cili gjatė dėshmive qė ka dhėnė ka inkriminuar veten si pjesėmarrės nė vrasjen e Ibush Kllokoqit, e cila ka ndodhur nė gusht 1999.

“Nazim Bllaca ka vrarė Ibush Kllokoqin duke e qėlluar pėr vdekje me gjashtė plumba. Kjo ka ndodhur nė Prishtinė mė 6 gusht 1999”.

Kėshtu thuhet nė aktakuzėn e rastit Bllaca III tė ngritur nga prokurori special i Misionit Europian pėr Sundim tė Ligjit Maurizio Salustro.

Gazeta Jeta nė Kosovė ka siguruar aktakuzėn dhe sjell detaje tė saj. Sipas aktakuzės, vrasja e Ibush Kllokoqit ka qenė e organizuar. 

Nazim Bllaca ka pasur dy nofka nė periudha tė ndryshme kohore. Gjatė viteve 1998-1999 ai ėshtė quajtur “Gjeografi” ndėrsa prej 1999-ės deri mė 2007 ėshtė quajtur “Seiko”.

“Fahredin Gashi ėshtė personi qė ia ka dhėnė Nazim Bllacės revolen “Scorpion”  pėr tė vrarė Ibush Kllokoqin. Shpresim Uka ka pritur afėr shtėpisė sė viktimės derisa Nazim Bllaca, Sadik Abazi, Fahredin Gashi dhe Bekim Syla kanė trokitur nė derėn e shtėpisė sė Kllokoqit. Kur viktima ėshtė paraqitur nė derė Bllaca e ka qėlluar”, pėrshkruhet nė aktakuzė mėnyra si ėshtė vrarė Kllokoqi. 

Nazim Bllaca e ka pranuar fajin, thuhet nė aktakuzė. “Siē dihet, Nazim Bllaca fillimisht ka pranuar vrasjen e viktimės Ibush Kllokoqi nė njė deklaratė tė xhiruar. Mė 30 nėntor 2009, kur ai ėshtė intervistuar si i pandehur z. Bllaca pėrsėri ka pranuar pėrgjegjėsinė e tij.

Sipas prokurorit, dy gjykimet -- ai ku Fahredin Gashi ėshtė akuzuar pėr krime tė luftės kundėr popullatės civile dhe tjetri, ku pesė persona janė gjykuar pėr vrasje --janė zhvilluar bazuar nė deklaratat e Bllacės. 

Nė tė dyja rastet, Gjykata e Qarkut nė Prishtinė ka shpallur Bllacėn dėshmitar bashkėpunues.

Deklaratat e tij, sipas aktakuzės, janė shqyrtuar me kujdes nga dy panele gjyqėsore dhe janė konsideruar tė sakta, tė besueshme dhe kanė rezultuar edhe nė sigurimin e dėshmive shtesė.

Sipas aktakuzės, lidhur me kėto dy raste ku Bllaca ishte i pėrfshirė, gjykata ka ndaluar inicimin, zhvillimin e ndjekjes penale dhe shqiptimin e dėnimit kundėr tij.

Mirėpo, gjykata nuk e ka liruar atė nga akuza pėr vrasje tė rėndė tė Ibush Kllokoqit [pėr tė cilėn vrasje ėshtė ngritur kjo aktakuzė], thuhet tutje nė aktakuzė. 

Aktakuza prej vetėm pesė faqesh mban datėn prill 2013 dhe emrin e prokurorit special tė Misionit Europian pėr Sundim tė Ligjit Maurizio Salustro.

Salustro nė aktakuzė nuk ka propozuar ndonjė dėshmitar por ka shfaqur si dėshmi procesverbalin e rastit Bllaca II.

“Atij nuk i ėshtė premtuar asgjė”

Prokurori Salustro ka pėrshkruar nė gjashtė pika arsyet pse mendon se Bllaca ėshtė person i besueshėm.

“Z. Bllaca ėshtė person i arsimuar, ėshtė arsimtar” thuhet nė aktakuzė.

Sipas prokurorit, ai ėshtė i vetėdijshėm pėr seriozitetin e akuzave tė tij dhe ndikimin qė mund tė kenė  ato nė jetėn e tė akuzuarve dhe tė tij dhe ai gjithmonė haptazi ka pranuar pėrgjegjėsinė pėr krimet qė ka treguar, vazhdon aktakuza.

Si arsye tjetėr prokurori ka pėrmendur faktin qė Bllaca “gjithnjė hapur ka pranuar qė ėshtė i gatshėm tė ballafaqohet me atė qė ka bėrė” dhe se “Bllaca nuk ka pėrfituar asgjė nga vendimi pėr tė bėrė publik akuzat e tij”.

Bllaca e ka ditur qė kur xhirimi i tij ishtė bėrė publik ai do tė arrestohej dhe kėshtu ka ndodhur, thuhet nė aktakuzė. “Atij nuk i ėshtė premtuar asgjė”.

“Bllaca ka kujtesė tė mirė”

Nė aktakuzė pėrshkruhet edhe besueshmėria e rrėfimit qė ka bėrė Bllaca nė proceset gjyqėsore.

Prokurori beson se ngjarjet qė rrėfen Bllaca janė bindėse dhe sipas tij “ėshtė reale tė mendosh qė kanė ndodhur nė mėnyrėn se si i pėrshkruan ai”.

Vrasja e Kllokoqit ėshtė pjesė e kontekstit tė vrasjeve tė pasluftės tė tė ashtuquajturve bashkėpunėtorė dhe anėtarė tė LDK-sė, qė kishte filluar gjatė luftės pėr tė vazhduar edhe pas saj.

Lidhur me kėtė, thuhet nė aktakuzė, janė mbajtur shumė gjykime qė merren me kėto episode.

Aktakuza nxjerr pikat kryesore tė tregimit tė Bllacės. “Takimi me Azem Sylėn, makinat tė cilat janė pėrdorė, personat qė ishin prezentė gjatė gjithė kohės dhe ata qė u larguan, biseda qė u bė nė veturėn “Opel Omega”, derisa po shkonin nė shtėpinė e Kllokoqit, pozicionet e secilit nga sulmuesit kur shkuan te shtėpia e Kllokoqit, biseda me gruan, dredhia qė u pėrdor pėr ta nxjerrė viktimėn jashtė nga shtėpia. Ai tha se kurrė mė parė nuk e kishte parė viktimėn dhe se Sadik Abazi i kishte treguar atij kė ta vriste nė momentin kritik”.

Sipas prokurorit, tregimi i Bllacės ėshtė i besueshėm pasi qė ėshtė i detajuar, koherent dhe pa ndonjė kontradiktė thelbėsore. “Bllaca ishte gjithmonė konsistent nė atė qė thoshte, edhe pse e ka pėrsėritur disa herė”.

“Ai ka kujtesė tė mirė sepse ka marrė pjesė [nė vrasje]” thuhet nė aktakuzė.

Sipas prokurorit,  deklarimet e Bllacės mbėshteten edhe nė prova tė tjera si deklarimi i gruas sė Ibush Kllokoqit, numri i gjuajtjeve dhe raporti i KFOR-it pėr vendin e ngjarjes, tipi i armės dhe rezultatet e forenzikės, pjesa e goditur e viktimės, vendi i sulmit, koha e kryerjes sė krimit dhe raporti i KFOR-it pėr ngjarjen, si dhe pėrshkrimi i personit qė hapi derėn. 

Shtyhet seanca fillestare pėr Bllaca III

Tė martėn edhe pse u paralajmėrua mbajtja e njė seance fillestare nė mes tė prokurorit, kryetares sė trupit gjykues dhe tė pandehurit Nazim Bllaca, ajo nuk u mbajt. 

Seanca u anulua pėr shkak tė mosardhjes sė Bllacės nė gjykatė.

I kontaktuar nga gazeta, Nazim Bllaca thotė se nuk ka shkuar nė gjykatė pėr shkak tė mungesws sė koordinimit nėmes tė mbrojtės sė afėrt tė policisė sė EULEx-it dhe gjykatės.

“Unė dje kam qenė i gatshėm qė nga ora 12” tha Bllaca pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė.

Kryetarja e trupit gjykues Mariola Plasnik (gjykatėse e EULEX-it), sė bashku me prokurorin special Maurizio Salustro pritėn mė shumė se njė orė ardhjen e Bllacės nė gjykatė.  

Seanca e radhės dhe fillimi i procesit gjyqėsor kundėr Nazim Bllacės i njohur me nofkat ‘Gjeografi’ dhe ‘Seiko”, pritet tė fillojė gjatė kėtij muaji.

Edhe pse vetė Bllaca ka deklaruar se ka kryer vrasjen, tash thotė se nuk e di ende “nėse do tė shpallet fajtor”. 

Lidhur me angazhimin e avokatit, Bllaca nuk ka bėrė tė ditur emrin e tij. “Avokati im dėshiron tė mbetet anonim tash e tri vjet”. 

Bllaca I

Gjykimi pėr rastin Bllaca I ka pėrfunduar mė 23 nėntor 2011ku Gjykata e Qarkut nė Prishtinė ka vėrtetuar pėrtej dyshimit tė bazuar se Fahredin Gashi ka kryer vrasjen e anėtarit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Sali Gashi, duke kryer kėshtu krime lufte kundėr popullatės civile.

Fahredin Gashi nė kohėn e kryerjes se veprės ka qenė pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe se sipas njė raporti tė NATO-s, lufta nė terren ende nuk kishte pėrfunduar, prandaj edhe veprimet e tyre kanė qenė krime lufte. 

Gjykimi nė rastin Bllaca I ėshtė bazuar kryesisht nė deklaratat e Nazim Bllacės i cili ka treguar tė gjitha rrethanat e vrasjes sė Sali Gashit.

Fahredin Gashi ėshtė shpallur fajtor dhe ėshtė dėnuar me 18 vjet burg nga gjykata. 

I akuzuar tjetėr nė kėtė rast ishte edhe Hysri Rama qė ėshtė shpallur fajtor dhe ėshtė dėnuar me gjashtė muaj burg me kusht, pėr ndihmėn e kryesit nė fshehjen e krimit.

Bllaca II

Mė 17 dhjetor 2012 Gjykata e Qarkut nė Prishtinė ka pėrfunduar gjykimin pėr rastin Bllaca II ku Sadik Abazi, Shaban Syla, Driton Hajdari, Bekim Syla dhe Shpresim Uka janė shpallur fajtorė pėr vrasje.

Hajdari, Syla dhe Uka ende gjenden nė arrati qė nga ajo datė kur nuk ishin paraqitur as nė gjykatė. 

Ata akuzoheshin qė nė bashkėkryerje me dėshmitarin bashkėpunues Nazim Bllaca kanė vrarė Ibush Kllokoqin. Pėr kėtė pikė tė aktakuzės gjykata tė tre tė pandehurit i ka shpallur fajtorė dhe i ka dėnuar me burg.

Sadik Abazi, Shpresim Uka, Driton Hajdari dhe Bekim Syla akuzoheshin po ashtu edhe pėr vrasjen nė tentativė tė Ismet Arifit nė bashkėkryerje me Nazim Bllacėn. 

Gjykata e kishte rikualifikuar veprėn penale nė rrėmbim tė personit tė mbetur nė tentativė, vepėr e cila ishte parashkruar dhe akuza pėr pikėn dy qe refuzuar.

Shpresim Uka, Driton Hajdari dhe Shaban Syla nė bashkėpunim me Nazim Bllacėn akuzoheshin edhe pėr vrasjen e rėndė tė mbetur nė tentativė tė Adem Salihajt ish kryetarit tė Ferizajt nga radhėt e LDK-sė. Secili ishte shpallur fajtor dhe ishte dėnuar me burg. 

Tė pandehurit morėn njė dėnim total prej 54 vjetėsh burg. Dėshmia e dėshmitarit bashkėpunues Nazim Bllaca ishte bazė e aktgjykimit. 

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 3 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria