Asanaj, Administrator i Gjykatės Themelore nė Pejė

Foto ilustrim: FlickrFoto ilustrim: Flickr
nga  Armend Zenelaj
© Tė drejtat autoriale

Me vendim tė Kėshillit Gjyqėsor i Kosovės, Muhamet Asanaj ėshtė zgjedhur administrator i Gjykatės Themelore nė Pejė, e cila pritet tė fillojė punėn nga janari i vitit 2013. Asanaj ėshtė administrator i tanishėm i Gjykatės se Qarkut nė Pejė.

Nė bazė tė Ligjit pėr Gjykatat dhe Riorganizimin e ri, tė drejtė aplikimi nė kėtė pozitė kanė pasur administratorėt e Gjykatave Komunale dhe te Kundėrvajtjeve te Pejės, Deēanit, Klinės dhe Istogut

Nga kjo bazė kanė aplikuar administratori i Gjykatės Komunale dhe i Kundėrvajtjes  nė Pejė, i  atyre ne Deēan, Klinė dhe Istog.

Konkursi pėr kėtė pozitė ka dalė mė 25 tetor dhe ka qenė intern, ndėrsa intervistės pėr kėtė pozitė, aplikantėt  i janė nėnshtruar mė 8 nėntor. Sipas zyrtarėve te KGJK-ės, si kandidat mė i suksesshėm ėshtė vlerėsuar Asanaj, duke marr parasysh pėrvojėn, suksesin e deritanishėm  si administrator ne Gjykatėn e Qarkut ne Pejė, po ashtu edhe performancėn  e tij gjatė punės. 

Asanaj deklaroi se ėshtė pjesė e grupit punues pėr hartimin e regjistrave gjyqėsor, i cili ka rėndėsi tejet te madhe pėr njė Gjykatė.

Me riorganizimin e sistemit gjyqėsor, Gjykatat e qarkut ne Pejė do te transformohet ne Gjykatėn Themelore, e cila do tė pėrfshijė territorin e Pejės, Deēanit, Juniku, Klinės dhe Istogut. Ndėrsa si degė tė saj do tė jenė Gjykata e Deēanit, e cila pėrfshin edhe Junikun, Gjykata e Klinės dhe ajo e Istogut.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria