Ambasadori Xhakaliu i Dorėzoi Kredencialet

Ambasadori Xhakaliu dhe presidenti gjerman, GauckAmbasadori Xhakaliu dhe presidenti gjerman, Gauck
nga  Gazeta JnK
© Tė drejtat autoriale

Ambasadori i ri i Republikės sė Kosovės nė Gjermani, Skender Xhakaliu, u takua me presidentin e Republikės Federale tė Gjermanisė, Joachim Gauck, dhe zyrtarisht i dorėzoi letrat kredenciale si ambasador.

Ambasadori Xhakaliu u prit me nderimet mė tė larta shtetėrore nga presidenti gjerman Joachim Gauck, thuerht nė njė njoftim shtypi tė Ministrisė sė punėve tė Jashtme tė Kosovės (MPJ).

Nė njė bisedė tejet miqėsore, presidenti gjerman i uroi ambasadorit Xhakaliu mirėseardhje dhe shprehu bindjen e tij se marrėdhėniet tashmė shumė tė mira ndėrmjet dy shteteve do tė thellohen edhe me tej.

Me kėtė rast ambasadori Xhakaliu dhe presidenti gjerman Gauck, biseduan rreth zhvillimeve tė fundit nė Republikėn e Kosovės me ē“rast presidenti gjerman theksoi se shteti i tij vazhdon tė mbetet e pėrkushtuar nė pėrkrahjen e shtetit tė Kosovės pėr ndėrtimin e institucioneve demokratike.

Presidenti Gauck shtoi se Gjermania do tė ofrojė mbėshtetjen e saj te plotė pėr integrimin e mėtutjeshėm tė Kosovės nė institucionet euroatlantike.

Nė fjalėn e tij, ambasadori Xhakaliu pėrcolli pėrshėndetjet e presidentes Jahjaga dhe urimet e sinqerta tė popullit dhe tė qeverisė sė Republikės sė Kosovės.

Ambasadori Xhakaliu theksoi synimin e pandėrprerė tė Kosovės qė si shtet i lirė dhe demokratik tė vazhdojė thellimin marrėdhėnieve me shtetin gjerman, mbėshtetur nė miqėsinė dhe respektin e madh tė popullit tė Kosovės pėr popullin gjerman, thuhet nė komunikatėn shpėrndarė mediave nga MPJ.

Nė ceremoninė nė Pallatin Bellevue, ambasadori Xhakaliu u shoqėrua nga i gjithė stafi  diplomatik dhe konsullor nė Berlin.

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria