Policia Pret Kompaninė nėn Hetime ta Zbatojė Kontratėn

Foto: Policia e Kosovės, FacebookFoto: Policia e Kosovės, Facebook
nga  Petrit Ēollaku
© Tė drejtat autoriale

Njė kompani private nė pronėsi tė biznesmenit Armend Selimi, qė po hetohet nga EULEX-i pėr manipulime me ēmime tė armėve dhe municionit, ėshtė kontraktuar nga Policia e Kosovės edhe pėr blerjen e dy autoblindave dhe njė automjeti pėr trazira (top uji). Pėrkundėr nėnshkrimit tė kontratės nė gusht tė vitit 2011 kompania ende nuk ka kryer furnizimin - edhe pas 23 muajve. Auditori i Pėrgjithshėm kritikon Policinė e Kosovės pėr mos realizim tė kontratės. Policia pohon se kompania private megjithatė do ta kryejė furnizimin.

Policia e Kosovės lidhi kontratė publike me njė kompani private pėr blerjen e dy autoblindave dhe njė automjeti pėr trazira (top uji) para 23 muajsh, por furnizimi ende nuk ėshtė kryer nga kontraktori.

Zyra e Auditorit tė Pėrgjithshėm, pėr dy vite me radhė, nė raportet pėr vitet 2011 e 2012 konkludon se Policia e Kosovės/Ministria e Punėve tė Brendshme nuk ka arritur qė tė zbatojė kontratėn e lidhur me kompaninė “NTP Friends”.

Kompania ėshtė pronė e biznesmenit Armend Selimi i cili qė nga tetori 2011 vazhdon tė jetė nėn hetime nga EULEX-i nė lidhje me njė tender tjetėr tė policisė sė Kosovės qė ka tė bėjė me furnizim me armė e municion.

Misioni europian pėr sundimin e ligjit, EULEX, konfirmon se rasti ėshtė ende nėn hetime. “Hetimet vazhdojnė nė kėtė rast”, tha zyra pėr informim e EULEX-it.

Ndėrkaq kontrata  pėr furnizim me automjete speciale u lidh mė 25 gusht tė vitit 2011 pasi qė kompania “NTP Friends” doli fituese nė dy lotet e tenderit.

Njė lot parashihte furnizim me dy autoblinda ndėrsa tjetri furnizimin me top uji.

Kompania ofertoi me njė shumė prej 790 mijė e 418 eurosh pėr tė dy lotet e tenderit.

Pėr lotin e parė, atė pėr furnizim me autoblinda, kompania kishte kėrkuar mbi 460 mijė euro ndėrsa pėr furnizim me Automjet Kundėr Trazirave (Top uji) kjo kompani kishte kėrkuar 327 mijė e 230 euro.

Zyra pėr informim e Policisė sė Kosovės deklaron se furnizimi nuk ishte i mundshėm tė kryhej gjatė vitit 2011 pasi kishte pasur mungesė buxheti.  

Furnizimi me automjete speciale, sipas zyrės pėr informim, do tė bėhet nė tė ardhmen dhe se kėto pajisje janė tė nevojshme pėr Policinė e Kosovės.

Auditori i Pėrgjithshėm konkludoi nė raportin pėr vitin 2011 pėr MPB-nė, ku pėrfshihet edhe Policia e Kosovės si institucion vartės i saj, se kontrata e furnizimit me automjete speciale nuk ishte realizuar.

“Kontrata ėshtė lidhur pėr njė periudhe njėvjeēare me datė 25 gusht 2011. Afati kohor pėr dorėzimin e pajisjeve ėshtė 100 ditė kalendarike nga koha e lėshimit tė urdhėr-blerjes nga autoriteti kontraktues. Autoriteti kontraktues edhe me tutje nuk ka lėshuar urdhrin pėr blerje”, thuhet nė raportin e auditimit.

ZAP kritikon Policinė e Kosovės edhe nė raportin e auditimit pėr vitin 2012 qė ėshtė publikuar nė korrik tė kėtij viti.

“Autoriteti kontraktues ka lėshuar urdhrin pėr blerje me datėn 14 maj 2012. Sipas kushteve tė kontratės afati pėr dorėzimin e pajisjeve ishte me datė 24 gusht 2012. Nė kohėn e ekzekutimit tė auditimit nė fazėn finale, vėrejtėm se operatori ekonomikende nuk i kishte sjellė pajisjet”, thuhet nė raportin e auditimit.

Bazuar nė konkludimin e ZAP-it nė raportin pėr vitin 2011 kontrata mes palėve ka skaduar mė 25 gusht tė vitit 2012 pasi kishte validitet njėvjeēar.
 
Policia pret ende autoblindat e topin e ujit

Policia thekson se pas lidhjes sė kontratės me kompaninė buxheti ishte shkurtuar dhe nuk kanė mundur tė realizojnė kontratėn nė vitin 2011.

Ndėrsa, pėr vitin 2012 policia e Kosovės arsyetohet se gjatė kėtij viti kishin hyrė nė fuqi disa akte juridike tė cilat kanė rregulluar ēėshtjen e furnizimit me pajisje tė veēanta.

Policia nuk ka dhėnė detaje se ēfarė konkretisht thonė kėto akte.

“Ndėrsa nė vitin 2013 kompania ėshtė pajisur me tė gjitha elementet tė cilat e bėjnė qė kompania tė bėjė furnizimin nė bazė tė gjitha akteve juridike nė fuqi. Ne kemi nevojė pėr kėto pajisje dhe jemi nė pritje tė realizimit tė kėsaj kontrate”, thotė Zyra pėr Informim e policisė sė Kosovės.

Policia nuk ka dhėnė shpjegime mė shumė se cilat janė ato “elemente” me tė cilat ėshtė pajisur kompania.

Po ashtu, policia nuk ka ofruar datė tė saktė se kur do tė mund tė furnizohen me automjetet speciale tė cilat i ka bėrė plan qė nga viti 2011.

“Automjetet gjenden te prodhuesi tė gatshme, vetėm jemi nė pritje tė lejes sė eksportit nga vendi i origjinės”, thuhet nė pėrgjigjėn e Zyrės pėr Informim tė Policisė.  

“Automjetet gjenden te prodhuesi tė gatshme, vetėm jemi nė pritje tė lejes sė eksportit nga vendi i origjinės”

Policia nuk ka bėrė ndonjė pagesė pasi furnizimi nuk ėshtė kryer ende.

Kompania “Friends” nuk ėshtė pėrgjigjur nė pyetjet e Gazetės Jeta nė Kosovė se kur mund tė sjellin automjetet nė Kosovė.

Gjetja e auditorėve pėr autoblindat ishte diskutuar edhe nė mbledhjen e Komisionit pėr Mbikqyrjen e Financave Publike mė 7 nėntor tė vitit 2012 kur shqyrtohej raporti pėr vitin 2011 e qė i referohej Ministrisė pėr Punė tė Brendshme.

Bajram Rexhepi, ministėr i Punėve tė Brendshme dhe auditori Lars Lage Olofsen ishin ftuar pėr raportim nga komisioni parlamentar.

Valbona Bytyqi zyrtare e ZAP-it, bazuar nė procesverbalin e takimit, deklaronte se ishin gjetur shkelje tė rregullave tė prokurimit nė kontraktimin e autoblindave.

Rexhepi deklaronte se autoblindat janė pajisje tė veēanta qė nuk i nėnshtrohen rregullave tė prokurimit.

Por, sipas Bytyqit, MPB-ja ka procedura specifike dhe se pėr kėto raste shkohet me procedura tė negociuara. Por, shtonte ajo, nė kėtė rast tenderi i vitit 2011 kishte nisur bazuar nė procedura tė hapura tė prokurimit.

Mė vonė, Qeveria e Kosovės gjatė vitit 2012 aprovoi dy kėrkesa tė MPB-sė pėr blerje tė pajisjeve tė veēanta qė pėrjashtojnė procedurat e prokurimit.

Mė 13 prill 2012, Qeveria aprovoi Listėn e Autorizuar pėr vitin 2012 pėr pajisje pėr qėllime tė veēanta qė e klasifikonte si “konfidenciale.

Po ashtu mė 12 shtator 2012 Qeveria nėn drejtimin e Kryeministrit Hashim Thaēi ka dhėnė pajtimin pėr pėrjashtim nga fushėveprimi i ligjit tė prokurimit pėr shkak “tė sekretit tė ligjshėm dhe interesat e sigurisė sė vendit”, kėrkesėn pėr shėrbime tė veēanta tė pranuar nga Ministria e Punėve tė Brendshme(MPB), tė datės 27 korrik 2012. Nė vendim nuk jepet asnjė detaj shtesė.

Dyshime pėr kurdisje 

Policia e Kosovės ėshtė kritikuar edhe pėr mėnyrėn e tenderimit pėr blerjen e automjeteve speciale.

Auditori i Pėrgjithshėm, nė raportin qė i referohet vitit 2011, kishte konstatuar se kishte pasur shkelje ligjore nė udhėheqjen e procedurave nė lotin 1 tė tenderit pėr furnizim me automjete speciale qė parashihte blerjen e dy autoblindave.  

Kishte pasur kurdisje nė favor tė njė tipi makinash nė tenderin qė e fitoi kompania 'NTP Friends'.

Auditori vė nė dyshim se kishte pasur kurdisje nė favor tė njė tipi makinash nė tenderin qė e fitoi kompania “NTP Friends”.

“Kjo ėshtė vėrejtur te pozicionet nė vijim: Madhėsia e motorit si dhe sistemi i ftohjes sė motorit janė kėrkuar tė jenė fikse. Nė kėto raste nuk janė marrė parasysh minimumet e lejuara; dhe dimensionet e automjetit janė kufizuar si nė vijim: gjatėsia 4150mm - 4200mm, gjerėsia 1810mm - 1850mm dhe lartėsia 2260mm - 2300mm”, thuhet nė raportin e Zyrės sė Auditorit tė Pėrgjithshėm.

Raporti i auditimit pohonte se kjo pėrbente shkelje tė nenit 28 tė Ligjit tė Prokurimit Publik qė ndalon rreptėsishtė hartimin e specifikave teknike qė favorizojnė ose diskriminojnė njė operator ekonomik.

Gazeta Jeta nė Kosovė raportoi nė qershor tė vitit 2012 se Policia e Kosovės kundėrshtonte konkludimet e auditorėve dhe mbėshtetej nė njė vendim tė Organit Shqyrtues tė Prokurimit qė lejonte nėnshkrimin e kontratės me fituesin e tenderit  “NTP Friends”.

Zaide Osmani, qė figuronte si zyrtare kontaktuese nė Njoftimet pėr Dhėnie Kontrate nė tenderėt qė fitohen nga kjo kompani, thoshte se askush nga zyrtarėt e kompanisė nuk mundet dhe nuk dėshiron tė flasė rreth kėsaj ēėshtje.

Kjo kompani ka fituar edhe kontrata tjera publike pėrfshirė edhe atė pėr furnizim me armė dhe municion tė vitit 2008 qė dyshohet tė jetė e kundėrligjshme.

Armend Selimi dhe Astrit Pira, pronarė tė “Friends” pėrkatėsisht “Jolix”, dyshohen se i kanė fryrė ēmimet pėr blerje tė armėve dyfish.

Njė hulumtim i mėhershėm i kryer nga Gazeta Jeta nė Kosovė ka zbuluar njė rrjet tė kompanive tė udhėhequra nga apo tė lidhura me shitėsit e armėve Selimi e Pira, tė dyshuar pėr korrupsion, e tė cilėt kishin siguruar njė varg kontratash nga institucionet Kosovare dhe tė BE-sė. Pėr shumė pėr kėtė hulumtim lexoni k

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 3 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria