Nuk Shqetėson ‘Occupy Prishtina’

Foto: Korab BashaFoto: Korab Basha
nga  Ibrahim Rexhepi
© Tė drejtat autoriale

Rritja ekonomike udhėhiqet nga sektori publik. Paraja nė sistemin bankar qarkullon rreth njė numri tė vogėl tė njerėzve. Shifrat e ‘rritjes ekonomike’ nuk reflektohen me zhvillim real. Shpėrndarja e parasė shkon ashpėrsisht nė dėm tė tė varfėrve, tė papunėve dhe komunave, ndoshta aq shumė pėr tu shkuar ndėrmend t'i bashkohen lėvizjes ‘Occupy Prishtina’. Gjithēka qetė.

Rasti i Sevdije Sadikut ėshtė i njohur pėr Presidencėn, EULEX’in dhe Avokatin e Popullit. Njėzetekatėrvjeēarja, e cila dikur jetonte nė lagjen e boshnjakėve nė Mitrovicė, ka diplomė masteri pėr juridik. Por, shkollimi nuk iu ka kthyer asaj nė punė.

Sevdija ka tentuar tė gjejė njė vend pune nė 109 konkurse ku ka aplikuar, por qė tė gjitha i kishin shkuar huq. Tani ajo me dyshim duhet tė vėshtrojė tė dhėnat pėr rritjen e zhvillimit ekonomik dhe tė mirėqenies sociale. 

Qeverisė thotė se norma e zhvillimit ekonomik vjet ishte pesė pėr qind ndėrsa sivjet do tė jetė edhe 0,5 pėr qind mė e lartė. Nė periudhėn afatmesme rritja planifikohet nė mes 7-8 pėr qind. Kjo, parimisht, duhet tė ndikojė qė papunėsia tė zbutet kah 10 pėr qind. 

Tė gjitha kėto shifra do tė duhej tė ndikonin edhe nė zbutjen e varfėrisė. Mirėpo, kjo nuk  po  ndodhė. Sikur Sevdija, nė fund tė qershorit, ishin 3 mijė e 821 persona tė cilėt kanė diplomė universitare, kurse nė zyrat rajonale evidentohen tė papunė. Ky numėr ėshtė 7 pėr qind mė i lartė se nė dhjetor tė vitit tė kaluar dhe 12,5 pėr qind mė i lartė se nė fund tė vitit 2009.   

Kosova nuk e ka problem vetėm punėsimin e tė diplomuarve nga fakultetet. Papunėsia dhe varfėria janė ndėr problemet kryesore shoqėrisė ndėrsa Qeveria nuk ka ndonjė plan specifik se si do tė zbus ato.

Sipas Entit tė Statistikave tė Kosovės, nė fund tė qershorit ishin 336.126 tė papunė, ose 886 veta mė pak se gjashtė muaj mė herėt dhe 2269 mė pak se nė fund tė vitit 2009. Nga ana tjetėr njė hulumtim i UNDP’sė pėr gjendjen sociale, i prezantuar pėr ditėn e varfėrisė javėn e kaluar, tregon se papunėsia ėshtė nė rritje dhe nė kėtė gjendje janė 48 pėr qind e popullatės sė aftė pėr punė, norma e varfėrisė ėshtė 5 pėr qind, kurse nė gjendje mjerimi janė 15 pėr qind e popullatės.

Krejt komunat mė pak se njė ministri

Tregues tė tjerė, megjithatė, sfidojnė nivelin e lartė tė papunėsisė dhe tė varfėrisė. Sė pari norma e rritjes ekonomike prej pesė pėr qind qė do tė rritet edhe sivjet si dhe investimet publike kėtė vit do tė jenė 200 milionė euro mė tė larta se vitin e kaluar kur shifra ishte 400 milionė. Edhe investimet private janė rritur pėr 6 pėr qind.

Muhamet Sadiku, prodekan nė ‘AAB-Riinvest’ dhe doktor i shkencave ekonomike, thotė se nė Kosovė ende nuk ka vetėdije pėr implikimet sociale dhe tė mirėqenies.

“Disa sektorė tė ekonomisė pėr nga natyra organike e kapitalit vėshtirė shpėrndahen nė benefite pėr tė gjithė”, thotė Sadiku. “Pėrvojat tregojnė se pėrmirėsimi i situatės sė papunėsisė mė sė miri do ta shprehė cilėsinė e rritjes ekonomike ose kur do tė sigurojmė njė rritje pėr tė gjithė. Prandaj duhet njė rritje e qėndrueshme, ku investimet publike nuk do tė jenė bartės kryesor tė saj”.

Ai thotė se mosshpėrndarja e pasurisė ndikon nė mėnyrė esenciale nė kushtet e jetesės. Sadiku thotė se hulumtimet shkencore kanė treguar se banorėt e Fushė-Kosovės marrin vetėm 54,5 pėr qind tė nivelit tė hyrave tė banorėve tė Prishtinės ndonėse qytetet janė aq afėr njėra-tjetrės ndėrsa kjo shifėr thellohet nė 46,5 pėr qind nė Malishevė. 

Kjo laramani e shifrave ėshtė e dyshimtė pėr zėvendėskryeministren Mimoza Kusari-Lila pasi ajo thotė se vendi ka statistika tė kufizuara, kurse edhe ato qė ekzistojnė vuajnė pėr saktėsi. 

“Mirėpo mund tė pajtohem se nuk ka pasur rėnie tė papunėsisė dhe zvogėlim tė varfėrisė nė proporcion me rritjen ekonomike”, thotė ajo. “Njė pjesė e pėrgjigjes qėndron tek fakti qė rritja ekonomike ėshtė shtyrė nga shpenzimet publike tė cilat nuk kanė arritur ta ‘elektrizojnė’ sektorin privat”.

Ilustrimi mė i mirė  pėr shtrirjen e pavolitshme tė investimeve publike del nga buxheti i Kosovės pėr vitin 2011 dhe nga Korniza e Shpenzimeve Afatmesme. Shuma mė e madhe e parasė publike thithet nga ‘autostrada e kombit’, pėrkatėsish pjesa kosovare prej Vėrmicės deri nė Merdare.  

Autostrada merr 81 pėr qind (275 milionė) tė totalit tė buxhetit pėr investime kapitale tė Ministrisė sė Infrastrukturės, e cila do tė ketė rritje tė vazhdueshme deri nė vitin 2013. Nė shumėn e pėrgjithshme pėr investime publike nė tėrė vendin ajo merr pjesė deri nė 20 pėr qind.  

Nga ana tjetėr, nė kėtė projekt numri i tė punėsuarve ėshtė i kufizuar, deri nė dy mijė veta - por punėsimi ėshtė i paqėndrueshėm. Ata mund tė punojnė deri nė mbyllje tė punimeve, me rrezik qė sėrish tė kthehen tė papunė nė kohėn kur kushtet klimatike nuk lejojnė ekzekutimin e projekteve, si do tė ndodhė gjatė dimrit tė sivjetmė.

Po ashtu, sivjet vetėm 12 pėr qind tė parasė kanė shkuar pėr projekte tė reja, kurse tė gjitha komunat e vendit sė bashku nga buxheti marrin mė pak se vetėm njė agjenci buxhetore - Ministria e Infrastrukturės.  

Pritet qė edhe kur tė kryhet autostrada ajo nuk do tė sjell efektet ekonomike tė proklamuara, e as qė premton pėr kthim tė investimeve.

Shpėrndarja jo e barabartė e investimeve publike dhe ngecja e atyre private krijojnė njė hartė elastike sociale. Kėshtu Mitrovica dhe Prishtina kanė pėrafėrsisht numėr tė njėjtė tė tė papunėve tė evidentuar - nga afėr 65 mijė - si edhe tė familjeve qė pėrfitojnė ndihma sociale - nga 9,5 mijė - ndėrsa nė kryeqytet jetojnė 11,5  pėr qind  e popullatės sė tėrėsishme ndėrsa nė qytetin  e dikurshėm industrial 4,2  pėr qind e saj, sipas regjistrimit tė fundit.

Pėr Kusari-Lilėn, kjo mungesė barazie ka rrėnjėt nė histori por edhe nė disa veēori qė kanė komunat. “Pabarazia ėshtė ndikuar nga faktorėt historikė, mungesa e industrializimit, shkatėrrimet qė ndodhėn nga lufta, mungesa e traditės prodhuese etj.”. 

“Por, kanė ndikuar edhe trendėt e kohėve tė fundit, pėrkatėsisht zhvillimi i politikave qė kanė ndikuar nė cilėsinė e investimeve publike nė rajone tė caktuara dhe lėvizjet e popullatės drejt qyteteve, pėrkatėsisht kah kryeqendra”. 

Kush ka xhirollogari me vlerė

Ata mund tė kenė llogarive rrjedhėse nėpėr banka, por 1,4 milionė kosovarė nuk do tė thotė se kanė edhe para nė to. Mirė, mė shumė sesa kėrkohen pėr ta mbajtur llogarinė tė hapur.  Sipas tė dhėnave nga Banka Qendrore e Kosovės, qė dalin nga njė raport vjetor i saj i miratuar nė shtator nga Parlamenti, rreth 70 pėr qind tė pronarėve tė kontove, nė depozita kanė deri nė dy mijė euro. 

Occupy Prishtina
Foto: www.flickr.com

 

Rasti i Bankės Kreditore nė likuidim ėshtė ilustrues pasi aty ku deri nė fund tė vitit 2010 ishin rimbursuar 50.92 pėr qind e shumės sė depozitave, respektivisht 99,80 pėr qind e numrit tė llogarive. Nga kjo del se shumėn mė tė madhe tė parave e kanė 30 pėr qind tė pronarėve tė llogarive.

Njė indikator tjetėr i shtrirjes sė pasurisė ėshtė mėnyra e qarkullimit tė kėsaj paraje. Bankat komerciale ka dy vite kanė ndėrmjet 400 e 500 milionė euro para tė lira qė plasojnė kryesisht jashtė vendit. Ndėrkaq, nė fund tė dhjetorit nė kredi kishin afėr njė miliard e 400 milionė euro. 

Ndėrmarrjet, pėrkatėsisht bizneset, kanė marrė 70,5 pėr qind tė kėsaj shume, kryesisht tregtia dhe shėrbimet. Se pak pėrfitojnė degėt prodhuese, tė cilat kanė njė ndikim mė tė madh nė punėsim, tregon fakti se bujqėsia kėtu merr pjesė vetėm me 3,7 pėr qind. E nga ana tjetėr, pa marrė parasysh se Kosova ka afėr 105 mijė biznese tė regjistruara, qarkullim mė tė madhe se 2,5 milionė euro nė vit kanė afėr 400 biznese, aq sa janė tė evidentuar si tatimpagues tė mėdhenj.

Nga kjo del se bankat janė barometri mė i qartė, i cili tregon se paraja ėshtė nė duart e njė numri tė vogėl tė njerėzve dhe qarkullimi i saj nuk jep efekte tė mėdha sociale. Ndėrkaq individėve tė caktuar u sjell shumė fitime. 

Pra, edhe nė Kosovė duket se aplikohet afėrsisht formula tash shumė aktuale - “ 1% vs. 99%”, e dėgjuar nė protestat “Occupy Wall Street”. Qė nga mesi i vitit 2010 lėvizja organizon protesta nė New York, por qė janė zhvilluar edhe nė qytete tjera, kundėr pabarazisė ekonomike dhe sociale si dhe pushtetit tė gjerė tė korporatave. 

Por, “Occupy Prishtina” nuk duket nė horizont se do tė fitojė aso pėrkrahje. As kur ėshtė e qartė se investimet nuk po sjellin tė mira tė pėrgjithshme, varfėria dhe papunėsia mbeten tė palėkundura, kurse kapitali bankar qarkullon brenda njė rrethi tė ngushtė tė njerėzve pėr tė cilėt shteti ka njė pėrkujdesje mė tė madhe se ndaj pjesės shumicė tė popullatės. 

 

Grupi i vogėl ka shprehur pakėnaqėsinė e vet para qeverisė sė Kosovės me protestat e tij. Protesta ishte mbajtur mė 18 tetor 2011 duke korresponduar me ato jashtė vendit ku ėshtė protestuar pėr ndryshimet globale. Kjo lėvizje ka rreth 400 adhurues nė Facebook por ka zgjuar kėrshėri vetėm tė njė grup i ngushtė nė ditėt e protestave, deri mė tash.

Mirėpo, njėri prej organizatorėve, Yll Rugova, thotė se protestat e 'Occupy Prishtina' janė nė pėrparim e sipėr dhe se numri i protestuesve po shtohet."Nuk ėshtė me rėndėsi numri i pjesmarrėsve sa ėshtė krijimi i mundėsisė pėr me mbajtė gjallė njė grup dhe grupim ku njerėzit munden me protestu pėr pakėnaqėsitė e tyre", ka thėnė Rugova. "Iniciativa nuk ėshtė e ngarkuar ideologjikisht".

Protesta e rradhės mbahet tė Shtunėn, 29 Tetor pėrsėri para qeverisė dhe grupi ėshtė nė diskutim e sipėr pėr organizime tjera nė nėntor. 

 

Shteti kosovar ishte i gatshėm qė edhe tė paguaj me paratė e tatimpaguesve pėr tė korrigjuar dėshtimet eventuale individuale brenda sistemit bankar kur Qeveria nė vitin 2009, duke e parė gjendjen globale financiare, pati deklaruar se i ka nė dispozicion 200 milionė euro tė intervenojė nėse i njėjti lėkundet.

Nuk u manifestua as ndonjė brengosje e madhe edhe pėr faktin se afėr 80 milionė euro tė kursimeve pensionale humbėn pėr shkak tė investimeve tė kėqija, pėrkatėsisht rėnies sė ēmimit tė aksioneve, por as nga fakti se humbja po vazhdon dhe ēmimet e aksioneve po bien.     

Agron Demi, menaxher ekzekutiv i Institutit pėr Studime tė Avancuara - GAP, nėnvizon mungesėn e praktikės sė demonstrimit nga ana e kosovarėve pėr gjendjen ekonomike. 

“Tė gjitha protestat e deritashme kanė pasur preokupim ēėshtjet politike”, thotė Demi. “Por, tash protestat nuk pėrjashtohen. Udhėheqėsit politikė gjithnjė e mė shumė po pasurohen, kurse qytetarėt po varfėrohen. Kjo po krijon mosbesim nė politikėn e vendit, qė vėrehet me rėnien e vazhdueshme tė pjesėmarrjes sė tyre nė zgjedhje”.

Ai pėrmend rastin e vreshtarėve tė Rahovecit kur vitin e kaluar kundėrshtuan me ca sukses kushtet qė ofronin grumbulluesit e rrushit. Tani, thotė Demi, shkas mund tė jetė edhe privatizimi i dėshtuar i ndėrmarrjeve shoqėrore dhe ndarja e 20 pėrqindėshit pėr punėtorėt. 

Nuk ka indikacione se gjendja mund tė pėrmirėsohet shpejt dhe as se prej nga ajo mund tė vijė. Sektori privat nuk ka ambient pėr njė cikėl tė fuqishėm investues, siē tregoi edhe njė raport i kėtij muaji i Bankės Botėrore, kurse investimet kapitale tė buxhetit tė vendit edhe pėr njė kohė do tė jenė tė orientuara nė infrastrukturė, duke reduktuar paranė qė mund t’iu jepet komunave. 

Lumir Abdixhiku, drejtor i institutit “Riinvest”, thotė se modeli zhvillimor i Kosovės mbėshtetė idenė e njė shpėrndarje tė pabarabartė tė rritjes ekonomike.

“Shkak kryesor prapa njė modeli tė tillė ėshtė paaftėsia e sektorit privat pėr tė qenė shtytės kryesor i rritjes.  Pėrderisa rritja ekonomike udhėhiqet nga sektori publik dhe korrupsioni determinon shpėrndarjen e parasė nga ky sektor, atėherė ēdo gjenerim i vlerės sė re do tė grumbullohet rreth grupeve tė ngushta tė interesit, kryesisht pėrfitues tė parasė publike”.

Prandaj, thotė Abdixhiku, nuk ėshtė aspak i ēuditshėm fakti se pėrkundėr rritjes ekonomike parametrat e papunėsisė dhe varfėrisė mbesin tė pandryshuar.

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 1 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria