Katėr Vjet pėr Shitjen e PTK-sė

Foto: Korab BashaFoto: Korab Basha
nga  Parim Olluri
© Tė drejtat autoriale

Njė komitet ministrash ishte krijuar nė vitin 2008 pėr tė gjetur opsione tė shitjes sė PTK-sė qė tash, pas gati katėr vitesh, duket se ka pėr pretendent kryesor njė konzorscium qė lidhet me emrin e ish-sekretares amerikane Madeleine Albright. Ka konfuzion nėse Albright ėshtė ende aksionare edhe nė operatorin e vetėm privat IPKO, sikur figuron nė tė dhėnat e Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, gjė qė do tė mund tė ngrehte dilema monopoli.

Qeveria po pėrpiqet tė pėrmbyllė privatizimin e Postė-Telekomit tė Kosovės (PTK) nė vitin e katėrt tė kėsaj nisme, njė proces i udhėhequr fillimisht nga ministri Ahmet Shala e mė vonė Besim Beqaj, tė dy profesorė tė Fakultetit Ekonomik tė Universitetit tė Prishtinės dhe tė dy biznesmenė qė kanė udhėhequr biznese me emėr tė ngjashėm.

Shala kishte drejtuar njė Qender pėr Gjuhė tė Huaja me emrin “Cambridge” ndėrsa Beqaj njė gjimnaz nė Pejė tė quajtur “Cambridge School”.

Procesi i shitjes sė PTK-sė asnjėrit nuk i kishte ecur mirė pasi tenderi i parė i hapur nga Qeveria kishte marrė shumė kohė pėr t’u pėrgatitur, shumė para dhe nė fund kishte dėshtuar. Tash, ajo drejton tenderin e dytė ku pret qė mė nė fund tė gjejė blerės tė shumicės sė aksioneve tė ndėrmarrjes mė profitabile publike nė vend.

Fituesi i garės pėr blerjėn e 75 pėr qind tė aksioneve tė PTK’sė, sipas ministrit pėr Zhvillimit Ekonomik Besim Beqaj, pritet tė shpallet brenda tremujorit tė fundit tė kėtij viti. E tenderi pėr blerjen e aksioneve, thotė ai, do tė shpallet nė shtator.

Nė tė kanė tė drejtė tė konkurrojnė vetėm pesė Operatorėt Ekonomikė tė cilat janė para-kualifikuar nga Komiteti Qeveritar i Privatizimit, tė premten.

KQP’ja eliminoi tė premten tri kompani tjera qė kishin shprehur interesim pėr blerje aksionesh nė PTK. Kompania “Elkos Group” e deputetit tė AAK’sė Ramiz Kelmendi, Monaco Telecom dhe GEN’i me bazė nė Luksemburg nuk kishin plotėsuar kriteret e Qeverisė sė Kosovės pėr pjesėmarrje nė kėtė tender.

Nė tenderė mund tė konkurrojė “Albright Capital Management LLC” e ish-sekretares amerikane tė shtetit Madeleine Albright e cila ėshtė nė konzorcium me Portugal Telecom, kompania turke “Turkcell”, M1 International Limited nga Libani , konzorciumi i pėrbėrė nga “Twelve Hornbeams” e “Avicena Capital LLC” , i cili ka bashkėpunim me Sofrecom qė ėshtė pjesė e France Telecom si dhe si dhe  konzorciumi i pėrbėrė nga “Columbia Capital” dhe  “ACP Axos Capital Gmbh”, i cili ka bashkėpunim me “British Telecom” .

Blerėsi i mundshėm i PTK’sė i lidhur me IPKO’nė

Madeleine Albright, kryesuese e “Albright Stonebridge Group”, figuron ende si aksionare nė kompaninė IPKO Telecomunications, qė konkurron VALA’n nė tregun e telefonisė mobile, sipas Agjencinė pėr Regjistrimin e Bizneseve nė Ministrinė pėr Tregti e Industri (MTI).

Kjo ngrehė dilema tė monopolit pasi Vala e PTK-sė dhe IPKO janė operatorėt e vetėm nė treg.
 
Albright Stonebridge Group nuk ka kthyer pėrgjigje nė pyetjet e Gazetės Jeta nė Kosovė se a i mban ende kėto aksione ish-sekretarja amerikane e shtetit apo i ka shitur nė kohėn kur kėtė e kishin bėrė shumica e aksionarėve tė IPKO’s.

Pėrgjigje pėr kėtė deri mė tash nuk ka dhėnė as kompania IPKO dhe as themeluesit e saj tė kontaktuar nga gazeta.

Nė raportin vjetor tė Telekom Slovenije pėr vitin 2011, thuhet se ajo ka 93.11 pėr qind tė aksioneve nė operatorin IPKO dhe pjesėn tjetėr e kanė “tė tjerėt”. Emrat e aksionarėve tjerė nuk pėrmenden nė raport. Ai tregon se operatori kishte 70.4 milionė euro tė hyra operacionale mė 2011.

Por ekzistojnė raportime nė internet, sikurse nė dnevnik.si mė 2011, ku Madeleine Albright referohet si ish-aksionare nė Ipko. Kėshtu, ekziston konfuzion nė lidhje me ndėrlidhjen e saj aktuale me operatorin e dytė mobil kosovar.

Ndėrkohė Ministria pėr Zhvillim ka dhėnė disa shpjegime pėr profilin e firmės “Albright Capital Management LLC”, qė kryesohet nga ish-sekretarja amerikane, nė njė kumtesė pėr media ku ka njoftuar pėr historikun e konkurrentėve.

Bazuar nė tė dhėnat e publikuara nga kjo ministri, firma ėshtė themeluar nė vitin 2003 por qė nga viti 2007 ka ngritur fonde pėr investime nė vlerė prej mbi 600 milion dollarėsh.

Po ashtu kompania ka asete nėn menaxhim nė vlerė prej mbi 700 milion dollarėsh.

Ndėrkohė, telekomi portugez, qė ėshtė nė konzorcium me ACM’nė, sipas njoftimit tė MZHE’sė, operon nė disa vende tė botės dhe ka tė hyra vjetore prej afėr 4 miliardė eurosh.

Aferat pėr korrupsion larguan telekomin kroat

Edhe nė tenderin e parė Qeveria e Kosovės pati bėrė pėrzgjedhjen e pesė konkurrentėve pėr tė garuar pėr fazėn e para-kualifikimit nė tenderin pėr shitjen e PTK-sė ku bėnin pjesė kompanitė “AlbTelecom”,  “Hrvatski Telekom” d.d , “Orascom Telecom Holding” S.A.E. nga Egjipti, “Telekom Austria” AG dhe “Sabafon” nga Jemeni.

Tri kompani ishin eliminuar nga Qeveria e Kosovės dhe nė garė kishin mbetur vetėm “Telecom Austria” dhe “Hrvatski Telecom”.

Por, telekomi kroat ishte tėrhequr dhe nė njė deklaratė dhėnė mediave kishte shpjeguar se kėtė e kishte bėrė pėr shkak tė akuzave pėr korrupsion tė ngritura ndaj krerėve tė PTK’sė.

Ministri Beqaj mė vonė nė njė konferencė shtypi kishte mohuar se kjo ishte arsyeja e vetme e tėrheqjes sė telekomit kroat pasi qė, sipas tij, pronari i “Hrvatski Telecom” qė ėshtė Deutche Telecom kishte disa probleme me afarizmin e saj dhe se kjo mund tė ishte njė prej arsyeve tė mos konkurrimit nė tender.

Pasi qė kishte mbetur vetėm njė ofertues nė garė, Qeveria kishte anuluar tenderin. Ministri Beqaj nuk kishte pranuar ta quante kėtė dėshtim tė Qeverisė edhe pėrkundėr shpenzimeve milionėshe qė ishin bėrė nė pėrgatitjen e kėtij procesi.

Pėr tė joshur konkurrentėt, Qeveria atėherė pati organizuar Konferencė tė Investitorėve pėr blerjen e PTK’sė nė Prishtinė ku kishin marrė pjesė mbi 10 kompani ndėrkombėtare.
Ndėrkohė nė tenderin e dytė Qeveria ka mbajtur dy Konferenca tė Investitorėve ku njėra ėshtė mbajtur nė Stamboll e tjetra nė Londėr.

Kur procesi i privatizimit kishte nisur, Qeveria pati caktuar njė prag minimal tė shitjes qė ishte 300 milionė euro. Ministria pėr Zhvillim Ekonomik nuk ka dhėnė njė pėrgjigje nėse ky prag minimal vlen edhe pėr tenderin e dytė.

Qeveria harxhoi miliona pėr tu kėshilluar

Para tri vitesh Ministria e Ekonomisė e Financave e udhėhequr nga Ahmet Shala kishte angazhuar kompanitė “Telco Ag” e “Wolf Theis” pėr tė dhėnė kėshilla pėr procesin e privatizimit tė PTK’sė.

Kontrata e lidhur mes Qeverisė sė Kosovės dhe kėtij konzorciumi peshonte 1 milionė e 150 mijė euro. Veē kėsaj, kompanitė mund tė fitonin njė bonus prej 0.39 pėr qind tė vlerės sė shitjes sė kompanisė.

Po ashtu, Qeveria e Kosovės pėrveē Kėshilltarit tė Transaksionit kishte angazhuar edhe njė Kėshilltar Strategjik.

“Hunton & Williams LLP” nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kishte lidhur njė kontratė nė vlerė prej 550 mijė eurosh me Qeverinė e Kosovės pėr kryerjen e kėtij shėrbimi.

Pasi qė tenderi ishte anuluar, Qeveria e Kosovės pati marrė vendim qė tė angazhojė njė kėshilltar tė ri transaksioni nė tenderit e dytė.

Pėr kėtė kishte lidhur njė kontratė nė vlerė prej 2 milionė e 495 mijė eurosh me konzorciumin francezo-austriak  “Lazard Freres S.S.S dhe Raiffeisen Investment AG”.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 6 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria