Shkenca Politike - Rreth 150 Studentė Pa Konkurs

Foto: Gazeta Jeta nė KosovėFoto: Gazeta Jeta nė Kosovė
nga  Arben Sylejmani
© Tė drejtat autoriale

Universiteti i Prishtinės pranoi rreth 150 studentė nė drejtimin shkenca politike pėr vitin akademik qė po kalon, nė mospėrputhje me kriteret e regjistrimit, me disa prej tyre qė figurojnė nė listėn e administratės madje edhe vetėm nga muaji mars.

Nė departamentin e shkencave politike tė Fakultetit Filozofik, nė vitin akademik 2012-2013, u pranuan 144 studentė mė shumė se sa parashiheshin me konkurset e shpallura nga Universiteti i Prishtinės.

Katėr prej tyre figurojnė tė regjistruar gati fare nė fund tė vitit akademik, qė nga mbarimi i marsit.

Mėsimdhėnėsit i thanė gazetės se fenomeni ėshtė i pėrhapur pėr studimet bachelor dhe se pėr kėtė arsye disa prej tyre kishin refuzuar tė merrnin pjesė nė komisionet e pranimit tė studentėve tė rinj. 

Me statutin e universitetit, parashihet qė studentėt pranohen me provim pėrkatės ndėrsa numrin e vendeve e pėrcakton senati i tij pas sugjerimeve tė kėshillit tė fakultetit. 

Nė listėn me emrat e studentėve tė regjistruar nė departamentin e shkencave politike, pėr vitin akademik 2012/2013, figurojnė gjithsej 305 studentė.

Nė konkursin e shpallur nga Universiteti i Prishtinės, mė 17 korrik 2012, pėr vitin e parė tė studimeve, ky departament do duhej tė pranonte gjithsej 120 studentė. Prej tyre, 80 studentė tė rregullt dhe 40 me korrespondencė. 

“Por, pėr kėtė pėrgjegjėse ėshtė Administrata Qendrore e Universitetit tė Prishtinės. Bekim Baliqi

Nė konkursin plotėsues tė shpallur pėr afatin e dytė, mė 17 shtator 2012,  ky departament do tė pranonte gjithsej 41 studentė me korrespondencė.

Sipas kėtyre dy konkurseve, numri i studentėve qė do tė pranoheshin nė departamentin duhej tė ishte - gjithsej 161. Pėrzgjedhja do tė duhej tė bėhej nė bazė tė pikėve tė arritura nė provimin pranues, i cili do tė organizohej nga profesorėt e kėtij departamenti.

Regjistrimi 150 studentėve shtesė, ndėrkohė, ėshtė i jashtėligjshėm sepse nuk pati konkurse pėrkatėse tė shpallura nga universiteti ose ministria e arsimit. 

Pėrveē katėr studentėve nga muaji mars, tridhjetė e shtatė studentė figurojnė se ishin regjistruar ndėrmjet datave 9-14 janar 2013, pasi kishte pėrfunduar semestri i parė i studimeve.

Profesori Bekim Baliqi, i cili deri nė tetor tė vitit 2012 ishte shef i departamentit, tha se “pėr ēdo vit, numri i studentėve qė regjistrohen nė kėtė departament, tejkalohet me atė qė shpallet me konkurse”.

“Por, pėr kėtė pėrgjegjėse ėshtė Administrata Qendrore e Universitetit tė Prishtinės”, tha Baliqi. 

“Detyra e ime si shef ka qenė vetėm pėr tė menaxhuar departamentin, kurse regjistrimin e studentėve e ka bėrė Administrata Qendrore”, shtoi ai.

Sipas profesorit Baliqi, gjatė kohės sa ai ka qenė shef i kėtij departamenti, procesi pėr regjistrimin e studentėve ka shkuar nė atė mėnyrė qė sė pari ėshtė krijuar njė komision me profesorė tė brendshėm tė departamentit, me tė si anėtar, qė i ka propozuar Kėshillit tė Fakultetit Filozofik njė numėr tė caktuar tė pranimit tė studentėve tė rinj. 

Propozimi me numrin pėr regjistrimin e studentėve, tha Baliqi, ėshtė bėrė duke u bazuar nė stafin akademik dhe hapėsirat qė i ka pasur departamenti. 

Fakulteti i ka propozuar pastaj rektoratit e ky i fundit, nė koordinim me ministrinė e arsimit, ka shpallur konkursin e pėrgjithshėm pėr pranimin e studentėve.

Edhe profesori Arben Hajrullahu pohon se “pėr ēdo vit numri i studentėve tė regjistruar nė departamentin e shkencave politike, tejkalon  numrin qė shpallet me konkurs”. 

“Kjo ėshtė arsyeja qė, diku qė nga viti 2008, kam refuzuar tė jem pjesė e komisioneve pėr pranimin e studentėve nė programin bachelor”, tha Hajrullahu.

“Sa herė qė kam qenė pjesė e komisioneve pėr pranimin e studentėve, kam kėrkuar dhe tani kėrkoj qė tė respektohet rregulla bazė e konkurrencės fer dhe tė barabartė”, shtoi ai. “Pėrndryshe organizimi i tė ashtuquajturave provime pranuese nuk ka asnjė logjikė. Numri pėrfundimtar i studentėve tė regjistruar duhet tė jetė ai qė shpallet me konkurs, e jo ai numėr tė bėhet top i politikės ditore, siē ndodh zakonisht”. 

“Kjo ėshtė arsyeja qė, diku qė nga viti 2008, kam refuzuar tė jem pjesė e komisioneve pėr pranimin e studentėve nė programin bachelor. Arben Hajrullahu

Dekani i fakultetit filozofik Bujar Dugolli pranon se ėshtė tejkaluar numri i studentėve tė regjistruar nga ajo qė ėshtė paraparė me konkurset fillestare.

“Detyrėn si dekan e kam marrė mė 1 tetor tė vitit 2012 dhe kam menaxhuar vetėm procesin e provimeve pranuese pėr afatin e dytė”, tha Dugolli. “Me sa kam informacion unė, rritja e numrit ėshtė bėrė - njė pėrqindje nga ministria e arsimit dhe njė pėrqindje nga rektorati”. 

“Ne jemi tė obliguar t’i pėrfillim vendimet e tyre dhe tė mundohemi tė japim maksimumin e ofrimit tė shėrbimeve tė mira pėr kėta studentė, pavarėsisht qė rritja e cila vjen jashtė planifikimit tė fakultetit nuk na pėlqen”, shtoi ai. 

Personeli i Administratės Qendrore tė Universitetit tė Prishtinės ka refuzuar qė tė japė informacion se si ka ardhur deri te tejkalimi i numrit tė studentėve tė regjistruar. 

Sipas znj. Nazime Hasani, ushtruese e detyrės se Drejtorit tė Shėrbimit pėr Studentė nė Administratėn Qendrore, “pėr ēfarėdo informacioni rreth regjistrimit tė studentėve, apo pėr tė ofruar qasje ne listat me emrat e studentėve tė regjistruar, duhet t’i bėhet kėrkesė me shkrim sekretarit tė pėrgjithshėm tė universitetit”.

Sekretari i pėrgjithshėm i Universitetit tė Prishtinės Esat Kelmendi nuk ofroi qasje nė listat me shpalljen e konkurseve pėr vitet akademike 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013.

“UP ėshtė nė fazėn e pėrgatitjes sė statistikave tė pėrgjithshme pėr nr. e studentėve pėr vitin 2012/2013, dhe sapo tė jenė tė gatshme ju dhe publiku i gjerė do t’i keni nė disponim”, tha sekretari nė pėrgjigjen e tij me shkrim. 

Kėrkesės me shkrim rreth procesit tė regjistrimit tė studentėve nuk i ėshtė pėrgjigjur as rektori i Universitetit tė Prishtinės, Ibrahim Gashi.

Ndėrsa Bekim Samadraxha, shef i departamentit tė arsimit tė lartė nė ministri, pohoi “se ēfarėdo vendimi qė merr ministri pėr rritjen e numrit tė studentėve, bėhet publik”.

“Ēfarėdo vendimi qė merr ministri pėr rritjen e numrit tė studentėve, bėhet publik. Bekim Samadraxha

Sipas Samadraxhės, “ministri mund tė kėrkojė qė tė rritet numri pėr regjistrimin e studentėve nė drejtime tė caktuara, por ky numėr shpallet me konkurs.”

“Zakonisht ministri kėrkon qė tė rritet numri nė ato drejtime qė ka mungesė tė kuadrove dhe qė ėshtė kėrkesė e tregut tė punės”, shtoi Samadraxha.

Ministria nuk ka ofruar ndonjė kopje pėr gazetėn dhe nuk figuron se ka shpallur konkurs pėr 144 studentėt shtesė tė shkencave politike.

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria