Dasma Tragjike e Suharekės

Shtėpitė e vėllezėrve Jonuz (e portokalltė) dhe Nuhi Kryeziut, nė Reshtan afėr SuharekėsShtėpitė e vėllezėrve Jonuz (e portokalltė) dhe Nuhi Kryeziut, nė Reshtan afėr Suharekės
nga  Petrit Kryeziu
© Tė drejtat autoriale

Gėzimi i Kujtim Kryeziut pėr dasmėn e tij u rrotullua shpejt nė njė pikėllim tė thellė pasi ajo u mor si shkas pėr njė rrahje masive me dru, ēekan e thika mes familjarėsh e miqsh, tė nesėrmen. I vėllai i vdiq nga plagėt e marra. Disa tė tjerė janė tė plagosur.

Martesa e njėrit prej djemve tė tij, mė 2 gusht tė kėtij viti, nė fshatin Reshtan tė Suharekės, Nuhi Kryeziut iu kthye nė njė ngjarje tė hidhur. Ajo nxiti njė rrahje masive qė ndodhi tė nesėrmen nga e cila humbi jetėn djali i tij 32 vjeēar, Burimi, ndėrsa iu lėnduan edhe pesė djem tė tjerė.

Nė rrahje ishin tė pėrfshirė djemtė e Nuhiut nė njėrėn anė, ndėrsa nė tjetrėn dhėndri/miku e nipi i tij nga Peēani sė bashku me, siē tregon ai, vėllain e Nuhiut me djemtė qė janė edhe fqinjėt e tyre tė parė.

Ato kishin mosmarrėveshje dhe madje nuk shkonin ndėrmjet vete pėr njė kohė, ndonėse konflikti, sipas familjeve, mė shumė kishte tė bėnte me adete e jo me ndonjė konflikt tė natyrės ēfarė ndodhi.

Dhe pavarėsisht se nuk shkonin, Nuhiu, kishte ftuar vėllain me familje, e po ashtu edhe miqtė nga fshati Peēan, rreth 20 minuta larg, mysafirė nė dasmė. Asnjėra palė nuk i kishte shkuar.

“Me vėllain, edhe gratė i kemi motra. Ato janė motrat e Izet Shalės nga Peēani. Nė anėn tjetėr, edhe motra jonė ėshtė e martuar pėr Izetin. Jemi tė lidhur si thoi me mishin...”, thotė Nuhi Kryeziu.

Mirėpo miqtė nga Peēani kishin shkuar, megjithatė, tek Jonuz Kryeziu.

Dhe nė ditėn e dasmės, familjarėt e vėllait tė tij, Jonuzit, dhe miqtė nga Peēani parkuan veturat para dyerve tė shtėpisė, thotė Nuhi Krueziu. Shtėpia e Jonuzit ėshtė e afėrt me atė tė Nuhiut dhe kėshtu familja e kėtij tė fundit e mori kėtė gjest si provokim - si pengesė pėr dasmorėt.

“I kam ēuar edhe njeri Izetit (dhėndrit e mikut) qė tė mos tė vijė e tė mė provokoj mė”, thotė Nuhi Kryeziu. “Mirėpo ai pėr inat edhe tė nesėrmen erdhi kėtu”.

Sipas versionit tė tij, djemtė e Nuhiut, Fitimi dhe Mejdiu ishin nė shitoren e tyre qė e kanė ngjitur me shtėpi. “Ka ardhur Izet Shala me djalin Fadilin (nipi i Nuhiut). Fadili ka sharė me robė. Aty janė kapur tė rrihen mes vete, para shitores”.

“Nė atė moment ka dalė vėllai im 75 vjeēar, Jonuzi. Me ēekiē e ka goditur sė pari djalin tim Blerimin, pastaj ka shkuar te Mehdiu dhe mė pas nė kokė e ka goditur tani djalin tim tė ndjerė Burimin”, tha kryefamiljari Nuhiu.

“Pas goditjes me ēekiē, Burimin me dru e ka goditur Enver Kryeziu (djali i Jonuzit), pastaj edhe nipi Fadil Shala e ka goditur atė me dru nė shpinė dhe qafė. Aty djali (Burimi) ka rėnė pėrtokė”, rrėfen Nuhiu.

Blerim Kryeziu nga goditjet e kishte humbur vetėdijen.

foto 
Nuhi Kryeziu tregon ngjarjen 

 

I vetmi nga shtatė djemtė e Nuhiut qė nuk kishte marrė pjesė nė kėtė rrahje mes familjarėve ishte Kujtimi, i cili ishte bėrė gjatė natės.

“Unė nuk kam parė asgjė. Kam qenė lart nė dhomė. Kur kam dalė jashtė, gjithēka kishte pėrfunduar... Ėshtė shumė e vėshtirė”, thotė ai.

Por Nuhiu, babai, ngjarjen thotė se e ka tė freskėt. “Tre djemtė tjerė - Nijaziun, Fitimin dhe Besnikun - me sytė e mi i kam parė kur djali i vėllait tim, Hetemi, ua ka futur thikėn. Sė pari e ka therur Nijaziun, pastaj Fitimin nė shpatull dhe nė bark, dy herė”.

“Unė jam shtangu edhe vetėm kam kėqyrė...e kam humb vetėdijen krejt. Vetėm i kam thėnė vėllait, ‘o baci Jonuz, ndali djemtė bre se horė u bonėm’. Ai nuk mė dėgjoi dhe qe deri ku erdhėm...”.

“Tani vėllai im me djemtė dhe miku Izeti rrinė nė shtėpi. Djalin ma vranė (Burimin) para dyerve dhe pesė tė tjerė i plagosėn.Unė dhe djemtė e mi e kemi parė se kush na e vrau Burimin. Pushkė pėr vėlla nuk kam, por unė kėrkoj drejtėsi”, tha Nuhi Kryeziu.

Dekė e dasmė nė njė ditė

Nga plagėt e marra, pas shtatė ditėsh, mė 9 gusht, ndėrroi jetė Burim Kryeziu.

Gjatė tėrė javės pėr tė ishte kujdesur e motra, V.Kryeziu. Edhe ajo do tė shkonte nuse tė nesėrmen, mė 10 gusht, nė Prishtinė.
 
Pėr tė mos ia prishur dasmėn, Nuhiu me djemtė tjerė e kishin lėnė trupin e pajetė tė Burim Kryeziut nė morgun e Prishtinės dhe kishin shkuar nė gėzimin e saj.

E bija e tyre kishte marrė nė natėn e vdekjes njė telefonatė nga spitali qė i kishte rrėfyer se i vėllai kishte humbur jetėn. “Por baba mė ka thėnė se ‘nuk ėshtė e vėrtetė’, se Burimit vetėm iu ka keqėsuar gjendja, shkaku qė tė mė nis nuse...Kėtė qė e ka bėrė babai im, nuk besoj qė do tė kush mundur ta bėj dikush tjetėr”, thotė V.Kryeziu.

foto 
V. Kryeziu 

 

“Vėllain e ka lėnė tė vdekur dhe mua mė ka ēuar nuse. U ka thėnė vėllezėrve qė tė vijnė dhe tė gjithė ishin nė dasmė. Ndenjėn gjysmė ore, tė veshur zi, dhe shkuan. Rrija me qetėsues...”.

“Tė nesėrmen, kur kam shkuar nė shtėpinė e babės, e kam kuptuar se vėllai mė ka vdekur, e kam parė fotografinė para derės...”, rrėfen ajo.

Goditjeve tė kėsaj rrahje masive mes familjeve, nuk u kishte shpėtuar as nėna e tė ndjerit.

Ajo thotė se e kishte lėnduar dorėn derisa po provonte tė mbronte djalin e saj.

“Djalin ma vranė dhe tė tjerėt m’i plagosėn. Kėrkoj qė tė ketė drejtėsi”, u shpreh ajo.

Familja e Jonuz Kryeziut distancohet, ajo e Izet Shalės thotė se ishin sulmuar

Gazeta e ka kontaktuar familjen e Jonuz Kryeziut. Ky i fundit sė bashku me djemtė thanė se nuk kanė marrė pjesė nė vrasjen dhe rrahjen e djemve tė vėllait tė tij Nuhiut dhe se ata vetėm kanė ndėrmjetėsuar.

Driton Kryeziu, i biri i Jonuzit, tha se “rrahja mes djemve tė Nuhiut dhe miqve nga fshati Peēan kishte filluar para dyerve tė tij, e jo para dyerve tė Nuhiut”.

Por Jonuz Kryeziu me djem, pasi hodhėn poshtė pohimet nga familjet e vėllait, nuk pranuan tė flasin mė shumė nė lidhje me kėtė ngjarje.

Ata thanė se pėr kėtė punė duhet tė flasė miku, Izet Shala, sepse, sipas tyre, problemi ka qenė mes familjes sė Nuhiut dhe Izetit.

Arsimtari Izet Shala, dhėndri dhe miku i familjes, tha se kishin qenė tė sulmuar nga djemtė e Nuhiut.

Izeti tha se aq shumė ka qenė i goditur, sa qė nga gjaku qė e ka pasur nė fytyrė nuk ka parė asgjė.

Ajo tha se familja e Jonuz Kryeziut kishte ndėrhyrė vetėm “pėr t’na ndarė”.

Izet Shala shtoi se me siguri djemtė e Nuhi Kryeziut e kanė goditur njėri-tjetrin pasi, sipas tij, ka qenė tollovi e madhe.

Familja Shala nuk pranoi tė diskutojė ngjarjen mė nė detaje.

Edhe fqinjėt zgjedhin heshtjen

Si nė familjen e Nuhiut, edhe nė atė tė Jonuzit, e po ashtu edhe Izet e Bajram Shala, na thanė se ka pasur dėshmitarė pėr kėtė rast.

Tė gjitha palėt pėrmendėn personin qė punonte me autolarje pėrballė shtėpisė sė Nuhiut. Mirėpo, ky i fundit nuk ka dhėnė detaje pėr ngjarjen.

“Unė kėtu kam qenė, po nuk kam parė asgjė, se kam qenė duke larė njė veturė, e kjo fshesa e rrymės i ka pasur disa llagerė tė thyer e bėnte shumė zhurmė...nuk kam parė asgjė se e kam pasur kokėn ulur duke larė veturėn”, tha ai.

Ne e pyetėm edhe fqinjin tjetėr qė punonte si zdrukthėtar, mirėpo edhe ai nuk dinte asgjė.

“Nuk kam parė asgjė, nuk isha kėtu. Kur erdha vetėm pashė xhama tė shisheve tė thyer...kėmbėt mė kanė lėshu. Ishte trishtim me pa ashtu, po nuk e di pėr rastin se si ka ndodhur”, tha fqinji.

Pesė prokurorė nė rast

Prokurorja e qarkut Ervehe Gashi, e cila udhėheq me hetimet e kėtij rasti, tregoi se kjo lėndė ka qenė shumė voluminoze, ngase dyshohet se ka njė numėr i madh i personave pjesėmarrės nė kėtė rrahje masive “Si rezultat i kėsaj janė angazhuar edhe katėr prokurorė tjerė”, tha ajo.

foto 
Ervehe Gashi 

 

Pėr prokurorinė, fillimisht ka pasur vetėm njė tė dyshuar pėr vrasje - Fadil Shala nga Peēani (i biri i Izetit).

Tre tė tjerė, dy prej tyre djem tė Nuhi Kryeziut dhe njė i Jonuz Kryeziut, ishin tė dyshuar pėr lėndim tė rėndė trupor.

Po ashtu prokurorja Gashi njoftoi se meqė kanė pushuar arsyet e mbajtjes nė paraburgim, i ka propozuar gjykatės qė ndaj tre personave tė dyshuar pėr kryerje tė veprės penale tė lėndimit tė rėndė trupor tu ndėrpritet masa e paraburgimit.

Ndėrkohė ajo i ka zgjeruar hetimet edhe ndaj tre personave tjerė nėn dyshimin se kanė kryer veprėn penale tė vrasjes.

“Pas marrjes nė pyetje tė dėshmitarėve dhe tė dėmtuarve, prokuroria ka ardhur nė pėrfundimin se ekziston dyshimi i arsyeshėm se edhe tre persona tė tjerė janė tė involvuar nė vrasjen e viktimės”, tha Gashi.

“Po ashtu, prokuroria me vetiniciativė, ka zgjeruar hetimet edhe pėr njė vepėr penale tė lėndimit tė rėndė trupor ndaj njė viktime tė mitur. Ėshtė nė pyetje njė djalė qė ėshtė 5 vjeē, i cili ka qenė dėshmitar okular i rastit, dhe si pasojė e gjėrave qė ka parė, nė bazė tė ekspertizės  neuropsikiatrike, ai ka fituar trauma nga tė parit e ngjarjes”, tha prokurorja Gashi.

Prokuroria pret autopsinė

Gjykata ka marrė vendim nė shtator me tė cilin ua ka ndėrprerė masėn e paraburgimit dy djemve tė Nuhiut dhe djalit tė Jonuzit, tė dyshuar pėr lėndim tė rėndė trupor, duke ua zėvendėsuar kėtė masė me masėn e paraqitjes nė stacionin policor.

Ndėrsa Fadil Shala vazhdon tė qėndrojė nė paraburgim, nėn dyshimin se ka kryer veprėn penale tė vrasjes.

Prokuroria ka pėrfunduar tė gjitha hetimet sa i pėrket kėtij rasti, mirėpo ende nuk ka ngritur aktin akuzues, pasi qė ėshtė nė pritje tė autopsisė.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 37 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria