Konkurrencė e Gjallė pėr Funerale

Fotot: Njomza SalihiFotot: Njomza Salihi
nga  Jeton Musliu
© Tė drejtat autoriale

Nė Kosovė janė regjistruar 57 kompani qė merren me shėrbime funeralesh, krahas institucioneve fetare. Shumica janė hapur nė tetė vitet e fundit nė Prishtinė, Prizren, Gjakovė e Pejė. Ēmimi qė duhet paguar pėr varrimin e njė personi ndryshon sipas kėrkesės. Pėrgjithėsisht fillon me 300 euro e pėrfundon sipas kėrkesave tė familjarėve. BIK-u thotė se nuk i frikėsohet konkurrencės. Ajo duket se ėshtė bėrė biznes i gjallė, ndėrkohė qė vendi nuk ka ligj pėr funerale.

Veturat e gjata e tė zeza i shikon tė parkuara afėr Qendrės Klinike Universitare tė Kosovės (QKUK) nė Prishtinė. Nė heshtje, automjetet e kompanive pėr transportimin e kufomave presin  ndonjė vdekje qė t’ia bėjnė udhėtimin e fundit nga kjo botė.

Fitimet e kėtyre kompanive nuk dihen saktė, por tetė vjet mė parė ishin tė regjistruara mė pak se dhjetė tė tilla. Ato ofronin kryesisht transportim kufomash. Pėr ēdo vit, numri i tyre ėshtė rritur e bashkė me to edhe shėrbimet qė ofrojnė.

Tash transportojnė tė vdekurin, pėrgatisin kufomėn pėr varrim, hapin varrin, sigurojnė shėrbesėn fetare, arkivolin, deri te dhėnia e lamtumirės sė fundit- mbulimin me dhe. E gjitha kjo ka ēmim dhe ėshtė i ndryshėm- varėsisht nga shėrbimi qė kėrkohet.

Me arkivol jo shumė tė shtrenjtė e me kėrkesa minimale pėr ceremoni mortore, vendosja nė banesėn e fundit, njė kosovari i kushton deri 400 euro. E nė rast se i vdekuri ėshtė nga Mitrovica apo Gjilani, pėr shkak tė marrėveshjeve tė kėtyre dy komunave, njėra me Kėshillin e  Bashkėsisė Islame e tjetra me shoqatėn humanitare “Bereqeti”, ēmimi ėshtė nga 210 deri 240 euro. Nė kėto komuna, faturat e funeraleve mbulohen prej tyre.

B. Gashi, pronar i njėrės prej kėtyre kompanive qė biznesin e bartjes sė kufomave e ka nisur nė vitet 90-ta, atėherė kur babai i tyre transportonte tė vdekurit nėn emrin “Klubi i Besimtarėve”, thotė se shtimi i shėrbimeve ka bėrė qė emrin e firmės ta ndryshojė tri herė.

“Pastaj kompanisė ia ndėrruam emrin nė ‘Loti i fundit’ e nė vitin 2009, sėrish e ndryshuam firmėn”, thotė Gashi pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė, duke kėrkuar qė emri i saj tė mos pėrmendet qė tė mos ndikojė tek perceptimet e mundshme tė klientėve tė tij e qė nuk kėrkojnė shėrbime funerali. “Merremi edhe me bartjen e VIP-ve (personave tė rėndėsishėm e famshėm) e organizimin e dasmave”.

Me katėr veturat pėr bartjen e kufomave sa ka kompania e tij, kanė transportuar edhe nė Maqedoni, Shqipėri e Mal tė Zi. Nė dy muajt e fundit, kompania ka dėrguar nga Prishtina tri kufoma myslimanėsh nė Tetovė dhe dy nė rrethinėn e Ferizajt.

Shumė prej kėtyre kompanive jo vetėm bartin kufoma, por merren edhe me pėrgatitje dasmash e ahengjesh familjare. Ka raste kur ata paradite planifikojnė si duhet tė duket vetura e stolisur pėr tė transportuar nusen apo si ta bėjnė rregullimin e ambientit pėr vallėzim. Por, pasdite pėrfundojnė duke transportuar kufomė a hapur varr.
Kjo formė ka fillua t’i konkurrojė seriozisht mėnyrės tradicionale tė varrimit.

Kur pesė vjet mė parė Ymer Rrudhanit nga fshati Roganė i Kamenicės i vdiq babai, atij pėrveē dhimbjes pėr humbjen e prindit iu shtua edhe mėrzia nga refuzimi i hoxhės sė fshatit pėr t’ia kryer ceremoninė fetare tė varrimit.

Arsyetimi i Fehmi Lecit, nė atė kohė imam nė xhaminė e fshatit, ishte se familja Rrudhani, pėr disa vjet nuk ia kishte paguar anėtarėsinė vjetore prej 2 eurosh pėr person Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK).

“Baba im ka qenė fetar dhe gjithmonė i ka shlyer obligimet”, thotė Rrudhani pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė. “U deshtė tė marrim njė hoxhė tjetėr”.

Por imam Leci thotė se ka respektuar njė rregull tė BIK-ut, sipas tė cilit, atyre qė i kanė kushtet e mira ekonomike nuk duhet t’u kryhen ceremonitė fetare nė ditėn e varrimit, pa shlyer borxhin e anėtarėsisė. 

“Vendimin mė obligoi ta respektoj Kėshilli i Xhematit pėr shkak se ajo familje i kishte kushtet e mira ekonomike”, thotė Leci, pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė, tash imam nė xhaminė e fshatit Koretin tė Kamenicės. 

“Shkova mė vonė ta kryej varrimin nga keqardhja, por ata nuk mė pranuan”, thotė hoxhė Fehmiu. Kėtė e konfirmon edhe Rrudhani. Familja gjeti njė hoxhė tjetėr qė e njihnin.

Tek popullata myslimane, zakonisht, varrimet kryhen nga imamėt e BIK-ut dhe kėrkojnė mes 200 deri nė 250 euro pėr njė ceremoni. Besimtarėt preferojnė kėtė mėnyrė varrimi.

Nė tetė vitet e fundit, megjithatė, hoxhallarėve kanė nisur tu bėjnė konkurrencė pėr funerale kompanitė private tė cilat nė njė ditė tė rėndė vdekjeje i bėjnė tė gjitha.  

Nė Agjencinė pėr Regjistrimin e Bizneseve (ARBK), e cila vepron nė kuadėr tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė (MTI), janė tė regjistruara 57 tė tilla.

foto 
Veturat e bartjes sė kufomave para QKUK-sė 

 

Konkurrenca

Reklama tė kompanive pėr transportim  kufomash shihen edhe brenda klinikave tė  QKUK-sė. 

“Ato vendosėn nga individė tė papėrgjegjshėm. QKUK vazhdimisht i heq ato reklama qė  vendosen brenda hapėsirave”, thotė Shpend Fazliu, zėdhėnės i QKUK-sė pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė. “Pėr QKUK’nė ėshtė e papranueshme vendosja e reklamave tė tilla nė hapėsirėn e saj”.

Sipas tij, qėndrimi i automjeteve pėr bartje kufomash para QKUK-sė nuk ėshtė pėrgjegjėsi e kėsaj qendre. “Pjesa ku janė vendosur i takon Komunės sė Prishtinės”.

Asdren Osaj, zyrtar pėr media nė Komunėn e Prishtinės, gishtin e drejton nga policia. “Pėrgjegjėsi e komunės ėshtė vendosja e shenjave  tė trafikut ku ndalohet parkimi. Policia ėshtė pėrgjegjėse pėr largimin e tyre”, thotė Osaj pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė. 

Rregullat e trafikut anash, ėshtė e qartė se ato janė tė rėndėsishme pėr klientėt.

Kompania e parė e regjistruar me kėtė fushėveprimtari ėshtė evidentuar nė vitin 2000, tani janė 57. Ato janė regjistruar si biznese individuale, kryesisht me zero kapital tė deklaruar,  me 1 deri nė 10 tė punėsuar dhe me shtrirje gjeografike edhe nė zonat e banuara nga pakica serbe nė veri tė vendit si Leposaviq e Zubin Potok.

Prishtina mbetet rajoni me numrin mė tė madh tė kompanive pėr funerale, ku janė tė regjistruara 14 tė tilla, pasuar nga Prizreni me 8, Gjakova me 4, Mitrovica e Peja me nga 3 etj.

Kryeqyteti i Kosovės, nė tė njėjtėn kohė prin edhe me shifrėn mė tė lartė tė personave qė vdesin.

Agjencia e Statistikave tė Kosovės (ASK) pėr vitin 2011 ka regjistruar 7.556 vdekje nė nivel tė vendit, prej tė cilave 2.272 nė Prishtinė, 785 nė Prizren, 452 nė Gjilan etj.

Ky total i shumėzuar me 300 euro - mesataren e kostos sė funeraleve - ėshtė baras me mbi 2 milionė e 266 mijė euro.

Brenda vitit ndėrkohė lindin mė shumė se 34 mijė foshnje.

Shumica dėrmuese prej 1.7 milionė banorėve ose rreth 95 pėr qind, sipas rezultateve preliminare tė regjistrimit tė fundit tė popullsisė nė prill 2011, janė deklaruar se i pėrkasin besimit islam.

BIK-u ėshtė institucioni i vetėm nė vend qė merret me drejtimin e imamėve nė tėrė vendin, e tė cilėt janė tė obliguar tė kryejnė edhe ceremonitė e varrimit. Ajo ka edhe Kushtetutėn e vet tė miratuar nė vitin 2002.

Nė kapitullin VI, ku flitet pėr Organet e Bashkėsisė Islame, neni 36 pėrkufizon ēėshtjen e  xhematit, detyrimet sjelljen dhe kontributet e tyre ndaj BIK’ut.
 
“Xhemati ėshtė grup myslimanėsh nė njė territor tė ngushtė, nė kuadėr tė tė cilit kryhen detyrat e pėrbashkėta fetare, mirėmbahen xhamitė, pronat, varrezat, grumbullohen anėtarėsia, tė ardhura dhe kontribute pėr nevoja tė Bashkėsisė Islame, si dhe kryhen punė tė tjera, tė cilat i caktojnė organet mė tė larta tė Bashkėsisė Islame”, shkruan nė kėtė nen.

Aty nuk tregohet sa ėshtė shuma qė njė besimtar duhet tė paguajė pėr kėtė institucion fetar nga xhemati, por sqarohet se “...kėshilli i xhematit ėshtė trup ndihmės i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame”.

Kisha Katolike thotė se nuk obligon besimtarėt tė paguajnė pėr shėrbimet e priftėrinjve.

Don Rrok Gjonlleshaj, famullitar i Prishtinės dhe financier nė Ipeshkvinė e Kosovės, thotė se pėrgatitjen e kufomės pėr varrim, si veshja e tė tjera, i bėnė familja. “Prifti vetėm bekon tė ndjerin nė shtėpi dhe kryen ceremonitė tjera te varrezat. As qė bėhet fjalė pėr pagesė”, thotė Gjonlleshaj pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė.

Ai thotė se tė 40 priftėrinjtė e Ipeshkvisė sė Kosovės, nuk marrin paga mujore dhe kėtė e dinė nė momentin kur marrin drejtimin pėr t’i shėrbyer Zotit. “As qė kemi dashur e as qė kemi menduar tė merremi me pėrgatitjen e tė vdekurit pėr varrim. Familja ėshtė e lirė tė zgjedhė kompani, apo kėdo qė ta pėrgatis tė ndjerin pėr varrim”, thotė Gjonlleshaj.

“Prifti kurrė nuk kėrkon para. As qė bėhet fjalė. Vetėm nėse vet familja dėshiron t’i japė”, shtoi ai.

Por, zakonisht, pas meshave, besimtarėt janė tė lutur tė kontribuojnė me donacione pėr kishėn.

foto 
  

 

BIK-u mė i motivuar

Gjilani dhe Mitrovica janė dy komunat qė e kanė rregulluar ndryshe ēėshtjen e varrimit edhe pėr arsyen e pastrimit tė regjistrave civilė. Me ndėrmjetėsim tė Kėshillave tė Bashkėsisė Islame, vetė komunat  paguajnė pėr varrimin e banorit tė vet.

Ahmet Jashari, zyrtar pėr media nė Komunėn e Mitrovicės, thotė se ky projekt ka filluar tė zbatohet prej fillimit tė vitit 2011 dhe kanė ndodhur rreth 300 vdekje.

“Projekti ka kushtuar rreth 70 mijė euro aq sa janė ndarė edhe pėr kėtė vit. Me kėtė projekt ėshtė  mundėsuar sistemimi i tė dhėnave pėr rastet e vdekjeve, regjistrat civilė etj”, thotė Jashari pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė.  

Me zbatimin e marrėveshjes ndėrmjet kryetarit tė komunės dhe BIK-ut nė Mitrovicė, nėse personi nuk ka vdekur nė spital, sė pari informohet mjeku familjar pėr verifikim, hapet varri, sigurohet imami, shtypen afishet, bartet kufoma pėr nė varreza dhe krejt kjo procedurė bėhet me veturat pėrkatėse.

“Nė tėrėsi njė rast kushton 210 euro. Por ka procedura tjera qė kryejnė disa nga imamėt tanė, por jo gjithherė, si pastrimi i xhenazes (kufomės) pėr tė cilėn punė kushdo qė kryen, paguhet pėr atė shėrbim”, thotė Jetish Berisha, kryetar i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame nė Mitrovicė.

Pavarėsisht se komuna paguan pėr varrim, pagesa e anėtarėsisė nė BIK ėshtė obligim pėr ēdo qytetar - qė nuk ka tė bėjė me varrimin. “Nėse pala nuk ka qenė pagues i rregullt, nga ata kėrkojmė qė ky obligim tė paguhet, por pėr raste tė veēanta sociale jo rrallė bėjmė lėshime (lirim nga pagesa e anėtarėsisė)”, thotė Berisha pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė.

“Prej qė kemi kontratė me Komunėn kemi kryer rreth 530 varrime. Nuk ėshtė aspak e ndershme qė kėto shėrbime t’i kryej dikush tjetėr qė si qėllim ka vetėm anėn materiale”.

Por zyrtarė tė BIK-ut nė Prishtinė tregojnė se ēmimet e varrimit tė njė personi, nuk janė fikse dhe ato ndryshojnė varėsisht nga komuna.

“Kushton rreth 150 euro, duke llogaritur, pastrimin, pėrcjelljen te varrezat (50 euro),gusullhanja (vendi i pastrimit) 15 euro, qefini (25 euro), dėrrasat (30 euro), transporti (25 euro). Kėto ēmime ndryshojnė prej komunės nė komunė, por nuk janė tė mėdha”, thotė Kasim Gėrguri, financier nė BIK.

Pavarėsisht pagave qė marrin imamėt, ai thotė se pagesa shtesė qė marrin nė raste tė varrimit, janė minimale. “Varrimet nuk janė tė pėrditshme”, thotė Gėrguri pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė. 

Ai thotė se BIK-u ka rreth 730 imamė nė tėrė Kosovėn, paga mesatare e tė cilėve ėshtė prej 200 deri 400 euro, varėsisht nga buxheti i secilit kėshill.

“Kėtu nuk flas pėr disa nga imamėt qė tė ardhurat e tyre i realizojnė drejtpėrdrejt nga xhemati i tyre nė bazė tė njė marrėveshjeje paraprake nė mes tyre, e qė nuk e arrin 450 euro nė muaj nė rastin mė tė mirė”, tha ai. 

“Kompanitė e funeraleve paraqesin pėrzierje nė ēėshtje tė BIK-ut, por nuk duhet t’i frikėsohemi konkurrencės, pėrkundrazi, na motivojnė tė jemi mė tė mirė nė ofrimin e shėrbimeve mė tė mira nė ēdo segment”, thotė financieri i BIK-ut.

Sipas tij, kompanitė pėr funerale kėtė punė e kanė biznes e nuk kanė kujdes pėr ēėshtje shpirtėrore, tė cilėn BIK-u mund ta ofrojė. “Pas varrimit, imami pėrkatės qėndron disa ditė (ne rajone te caktuara) edhe nė tė pame, pėr tė qenė afėr familjes sė tė vdekurit”.
 
Kompanitė private, qė kryejnė vetė tė gjitha shėrbimet nė njė pako, thonė se ēmimet ndryshojnė varėsisht nga kėrkesa e familjeve (pėr mėnyrėn e larjes sė kufomės dhe arkivolin) dhe largėsia e distancės nė tė cilėn kufoma transportohet. Pėrgjithėsisht, ēmimi i tyre fillon me 300 euro.

Xhabir Hamiti, profesor i exegjezės islame nė Fakultetin e Studimeve Islame nė Prishtinė, thotė se ēėshtja e varrezave dhe varrimit, duhet tė rregullohet me ligj, sipas standardeve tė vendeve tė avancuara. “Duhet tė jetė njė ēmim i unik pėr tė gjithė njėjtė, pėrveē nėse familjarėt dėshirojnė tė shpenzojnė diēka shtesė”, thotė Hamiti pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė.

Aktualisht nuk ka ligj qė rregullon mėnyrėn e varrimit.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 14 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria