Rėnia e Diktaturės nė Sekonda

Rrėzimi i bustit tė Enver Hoxhės, 20 shkurt 1991 | Foto: Armando BabaniRrėzimi i bustit tė Enver Hoxhės, 20 shkurt 1991 | Foto: Armando Babani
nga  Petrit Ēollaku
© Tė drejtat autoriale

Armando Babani ia kishte arritur nė mėnyrė legjendare qė tė shkrepte disa herė fotoaparatin pėr tė zėnė momentin e fundit tė ndarjes sė pėrjetshme tė diktatorit Enver Hoxha me Shqipėrinė.

Gjatė paradites, ai vizitoi studentėt tė cilėt kishin hyrė nė grevė urie tashmė dy javė. 

Ishte 20 shkurt, 1991. Studentėt kėrkonin qė emri i diktatorit tė largohej nga tempulli i dijes. 

Kishte vdekur disa vite mė herėt, por populli nuk dėshironte qė as emri e as busti prej 7 metrash i Enver Hoxhės tė zinte vend nė qendėr tė kryeqytetit.

Armando Babani mori njė sinjal se po bėhej nami nė qendėr tė qytetit. E mbante gjithmonė njė motoēikletė dhe u nis pėr nė qendėr tė Tiranės duke mos ditur se do tė bėnte histori. Sė paku pėr profesionin e tij. 

Ai thotė se nė atė kohė kishte njė aparat Shanghai mirėpo nuk kishte film nė tė dhe gjatė rrugės mendonte se ku do tė ndalej pėr tė marrė njė. 

Sė pari u ndal tek laboratori i filmit tė Ministrisė sė Mbrojtjes qė nuk i dha film por sharje se po merrej “me ata plehra”. 

Mė shumė fat pati kur shkoi tek laboratori i Komunales, tek posta e Tiranės, aty ku laheshin filmat, dhe njėri nga punėtorėt i dha njė film.

Armando Babani

Babani arrin qė tė ngjitet nė njė tarracė tė njė ndėrtese prapa Bankės sė Shqipėrisė, me ndihmėn e disa burrave qė ishin aty lart, ndėrsa dėgjoheshin tė shtėnat me armė nga policia. 

Turma theu kordonin e policisė dhe iu vėrsul bustit tė bronztė tė diktatorit. 

Babani filloi tė shkrepte me fotoaparatin qė i jepte shenjėn se po i binte bateria dhe ndėrkohė qė tė shtėnat vazhdonin. 

“Fika aparatin dhe prisja”, kujton Babani. “Nė momentin qė filloi tė binte busti, e kam ndezur dhe kam bėrė jo mė shumė se 6 shkrepje”. 

“Ishin nė pyetje sekondat. Dhe me kėtė, e sidomos me dy shkrepjet qė i dalloj, kam bėrė historinė e profesionit tim”.

Nė atė kohė, Babani pėrveē qė punonte si fotograf nė Institutin e Bujqėsisė, filloi tė punonte edhe pėr gazetėn opozitare “Republika”. 

Por “Republika” doli tė nesėrmen dhe fotografia e Babanit nuk u shfaq nė ballinė. 

“Ishte vendimi i kryetarit tė Partisė Republikane i cili nė atė kohė, ndoshta mendoi tė mbante njė ekuilibėr, ndoshta pėr tė mos acaruar situatėn mė tej me ato fotografi”, thotė Babani.

Ndėrkohė njerėz tė sigurimit nga Instituti i Bujqėsisė e ndalėn pėr t’ia kėrkuar negativėt por ai arrin tu shpėtoj duke iu thėnė se ato gjendeshin tek gazeta Republika. 

“Kėshtu e shpėtova historinė time”. 

Fotografitė e Armando Babanit panė dritėn nė shtyp vetėm pas disa muajsh, kur takohet me njė gazetar italian i cili ia kėrkoi fotografitė. Babani u pagua pėr kėtė transaksion. 

Nė periudhėn e fundit tė regjimit, shpjegon ai, Enver Hoxhėn mund ta fotografonin vetėm fotografėt nga Agjencia Telegrafike Shqiptare, ATSH. 

Askush tjetėr nuk guxonte t’i afrohej.

Shqipėria kishte hequr shumė, por Babanit shpresat filluan t’i vinėn ndėrsa e lante filmin. 

“Isha i lumtur sepse me tė vėrtet rinia ime iku me vuajtje, me plotė kuptimin e fjalės me vuajtje, dhe jo vetėm pėr veten time por praktikisht pėr gjithė brezin tim”, kujton Babani. “Dhe tė gjithė e dinim se diēka po ndryshonte dhe e dinim se mė keq s’ka mė ku tė shkojė”. 

Mirėpo, ajo fotografi e njohur u keqpėrdor e u shpėrnda shumė duke mos ia respektuar autorėsinė. Dhe shumė fotografi tė tij vazhdojnė tė kenė fatin e njėjtė. Shembulli i fundit ėshtė njė libėr historie qė doli nė shitje dhe shfrytėzonte fotot e tij. “Pa pėrmendur emrin tim, pa marrė leje nga unė. Njerėzit qė flasin pėr tė drejtat e autorit shkelin rregullin me tė dyja kėmbėt”, thotė Babani. 

Tani, pas 21 vitesh tė kalimit tė Shqipėrisė nga komunizmi nė demokraci, Babani vazhdon punėn e tij si fotoreporter me pėrvojė nė European Photopress Agency (EPA) dhe shpesh shihet nė stadiumet e futbollit. 

“Nuk do tė mė pėlqente tė fotografoja mė rrėzime, pėrveē nėse janė rrėzime diktatoriale do tė thosha, dhe kėtu nuk dua te them nėse janė shqiptare apo tė huaja”. 

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 3 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria