Hypermnesia: Jugosllavia Siē ka Qenė

nga  Donjeta Demolli
© Tė drejtat autoriale

Rrėfimi i njė gjenerate tė varur nė politikė, qė asnjėherė nuk ka zgjedhur kahen e jetės sė vet dhe qė nuk ka mundur tė kalojė adoleshencėn si duhet.

Na ndodhė shpesh tė duam tė harrojmė ndonjė situatė apo kujtim tė pakėndshėm nė jetėn tonė, por emocionet e forta qė e shoqėrojnė kujtesėn tonė e bėjnė atė tė vėshtirė. Ngjarjet e viteve ’90-ta qė shkruanė historinė e jetėrave tė njerėzve tė ish-Jugosllavisė janė tė pranishme nė kujtesėn e ēdonjėrit qė ka jetuar nė atė kohė. 

Ndėrsa njerėzit e rėndomtė thjeshtė i mbajnė mend ato, njė grup i artistėve ka vendosur qė t’i rrėfejė kujtimet e tyre, pėrmes lojės artistike. 

Tė shtunėn mbrėma, nė Teatrin Kombėtar  tė Kosovės u dha premiera e shfaqjes Hypermnesia. 

Shfaqja pėrcolli tek publiku tregimet personale tė tetė aktorėve tė cilėt kanė lindur nė Ish-Jugosllavi. Pjesė e kastit ishte edhe aktori nga Kosova Alban Ukaj i cili rrėfeu pjesė tė fėmijėrisė sė tij tė cilat sollėn tė rrėnqethura tek publiku kosovar. 

Ndėrsa ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit po ndahet sheqeri nga shapi, kėta aktorė kanė marrė iniciativėn qė me veten e tyre tė pėrballen me tė kaluarėn dhe tė ndajnė me adhuruesit e teatrit anėn mė intime tė profesionit tė tyre, storjet personale, qė sė bashku t’i kundėrvihen errėsirės, paragjykimeve dhe urrejtjes qė kanė kėta popuj ndėrmjet vete. 

Shfaqja Hypermnesia ėshtė shfaqur nė Sarajevė, Beograd dhe tė shtunėn dhe tė dielėn do tė luhet nė Teatrin Kombėtarė tė Kosovės. 

Andrej Nosov, producenti i shfaqjes, dhe njėkohėsisht drejtor i Hartefact fund, shprehet i kėnaqur me pritjen e publikut kosovar. “Kur dolėm nga teatri pamė njerėz qė telefononin prindėrit e tyre”, dhe kėshtu ata mendojnė se ja kanė arritur qėllimit tė tyre. 

Pėr atė se si e kanė kuptuar publiku i tri vendeve tė rajonit shfaqjen, aktori kosovar Alban Ukaj thotė qė kryesorja pėr kėtė shfaqje ėshtė “qė shumica e njerėzve mishnohen me tė sepse nė njėfarė mėnyre e shohin veten aty”. 

Pėr aktorin kosovar i cili tash nėntė vite jeton dhe punon nė Sarajevė, tė luash nė njė shfaqje tė tillė ėshtė pėrvojė qė mund ta keshė njė herė nė jetė “Unė nuk do tė luaj mė nė njė shfaqje tė tillė, sepse ky lloj i shfaqjes luhet vetėm njė herė”. Ta pėrsėritėsh njė gjė tė tillė pėr tė do tė ishte“qesharake, fallco dhe patetike”.

Regjisorja e shfaqjes Selma Spahiē shprehet se pėr tė, me rėndėsi ishte “tė arrijmė komuniojmė nė mėnyrė shumė tė sincertė dhe direkte me publikun”. “Kemi dashur ta bėjmė tėrė rajonin tė kujtojė atė ēfarė ka ndodhur nė njė mėnyrė tė ndryshme nga ajo ēfarė shohin nė media”, thotė Spahic.

“Ne jemi njė gjeneratė jetėrat e tė cilėve janė varur nga politika, ne asnjėherė nuk kemi zgjedhur pėr kahjen e jetės tonė, kemi qenė fėmijė, ose adoleshentė. Ishte e rėndėsishme pėr ne tė japim versionin e fėmijėve tė asaj kohe”, thotė Spahic.  

Shfaqja do tė marrė pjesė nė festivalin e Wiesbadenit nė Gjermani nė maj tė vitit tė ardhshėm.

“Hipermnesia” mund ta shihni edhe sot(e dielė) nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės, nga ora 20:00. 

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 1 Komentet)

asdf
   Kalendari Kulturor 
  25 Nëntor 2015
   Nuk ka ngjarje te ardhshme
   
   Lajmet e fundit 
   
   Fotogaleria 
  Shiko arkivėn