Kthehet i Zbutur Ligji i Premtuar dhe i Keqkuptuar

Ilustrimi: AvistiIlustrimi: Avisti
nga  Florent Spahija dhe Arben Sylejmani
© Tė drejtat autoriale

Xhabir Zharku, Ilir Tolaj, Arbenita Pajaziti, Kolė Pukaj dhe zyrtarė tė tjerė publikė tė dėnuar nga gjykatat e vendit nuk pėrfitojnė nga projektligji i ri pėr amnisti dhe nuk kanė pėrfituar as nga i kaluari. Ndėrkohė, qeveria ėshtė tėrhequr krejtėsisht nga ulja e dėnimit prej 20 pėr qind pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės qė kanė kryer vepra penale kundėr jetės, trupit dhe pasurisė. Projektligji i debatuar gjatė javėn e kaluar, nė njė masė edhe i keqkuptuar, ėshtė ridėrguar nė Kuvend. Ai ishte premtuar mė 25 maj nė Bruksel, gjatė negociatave pėr normalizimin e marrėdhėnieve Kosovė-Serbi. Duhej tė kalohej qė nė mesin e qershorit dhe ambasadorėt e pėrkrahin atė pasi e shohin si integrues pėr serbėt nė veri.

Qeveria e Kosovės kishte arsye tė forta kur kėmbėngulte qė projektligji pėr amnisti duhej tė kalonte nė Parlament patjetėr tė enjten mė 27 qershor.

Ajo i kishte premtuar Brukselit se ky ligj do tė ishte i gatshėm nė mes tė qershorit.

Kėshtu, dėshtimi i qeverisė qė tė kalojė projektligjin pėr aministi paraqet shkeljen e parė tė njė prej premtimeve kryesore qė i ka dhėnė nė Bruksel nė negociatat pėr normalizimin e marrėdhėnieve Kosovė - Serbi.

Marrėveshja e 19 prillit mes palve, e cila ndėr tė tjera parasheh shuarjen e institucioneve ilegale, ėshtė pasuar nga njė plan i zbatimit tė cilin e ka siguruar Gazeta Jeta nė Kosovė.

Plani i zbatimit mban datėn 25 maj 2013 dhe pėrcakton qė ligji pėr amnisti duhej tė pėrfundohej “nė mes tė qershorit”. 

Nė mėnyrė qė tė realizonte kėtė premtim, javėn e kaluar qeveria me shpejtėsi procedoi projektligjin nė seancė parlamentare pėrmes komisionit pėr legjislacion me gjithė kundėrshtimet e Lėvizjes Vetėvendosje.

Pėr tė njėjtėn arsye kryeministri Hashim Thaēi kishte pranuar tė hiqte nga rendi i ditės nė Parlament projektligjin qė mundėson krijimin e komunės “Kodra e Trimave”, tė cilėn e kundėrshton Lidhja Demokratike e Kosovės qė e ka bastion kėtė lagje, pasi kjo e fundit e paralajmėroi se do ta lėshonte sallėn parlamentare.

Pas njė debati prej mė shumė se dy orėsh, projektligji nuk mori dritėn e gjelbėr nė leximin e parė.

Pėr miratimin e kėtij ligji votuan 70 deputetė, 21 ishin kundėr, ndėrsa 2 abstenuan.  

Janė dhjetė deputetė qė nuk lejuan kalimin e kėtij ligji, sipas listės sė votimit tė siguruar nga Koha Ditore. 

Lumnije Morina dhe Nait Hasani janė tė vetmit deputetė tė Partisė Demokratike tė Kosovės qė ka votuar kundėr projektligjit. 

Nga Lidhja Demokratike e Kosovės projetkligji nuk u mbėshtet nga Vjosa Osmani, Armend Zenelaj dhe Kimete Bytyqi.

Kundėr kanė votuar edhe Aurora Bakalli dhe Agim Kuleta nga Lėvizja pėr Bashkim, deputetėt e pavarur Muhamet Mustafa dhe Emin Gerbeshi dhe Suzan Novoberdaliu nga Aleanca pėr Kosovėn e Re.

Projektligji nuk ėshtė mbėshtetur nga asnjė deputet i Lėvizjes Vetėvendosje.

Njė ditė pas seancės parlamentare, mė 4 korrik, kuvendit tė Kosovės iu dėrgua pėr herė tė dytė projektligji pėr amnistinė.

Sekretari Ismet Krasniqi i konfirmoi Gazetės Jeta nė Kosovė se projektligji i ri tashmė gjendet nė kuvend.

Projektligji pėr amnistinė, qė tė kalonte nė leximin e parė, duhej tė merrte 2/3 e votave tė deputetėve, ose 80 vota, procedurė qė duhet ta kalojė edhe projektligji i ndryshuar i amnistisė. 

Nuk ka ulje tė dėnimeve pėr 20 pėr qind

Disa orė para se projektligji tė shkonte pėrsėri nė Kuvend, Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e 5 korrikut, tė premten, nga projektligji i parė hoqi komplet nenin 3.

Se neni 3 nuk ishte i rėndėsishėm kishte paralajmėruar edhe ministri i drejtėsisė Hajredin Kuēi, gjatė seancės parlamentare kur deklaroi se ky nen mund tė diskutohej por se neni 5 ėshtė i padiskutueshėm.

Neni 3 ėshtė kundėrshtuar nga deputetėt e Kuvendit nė fjalimet e tyre lidhur me projektligjin dhe shoqėria civile.

Ky nen ofronte ulje tė dėnimit prej 20 pėr qind pėr disa kategori, pėrfshirė personat tė cilėt ende nuk janė dėnuar, pra dėnimi i tė cilėve ende nuk ėshtė pėrcaktuar.

“Personat kundėr tė cilėve akoma nuk ėshtė ngritur aktakuza [e tė cilėt kanė kryer vepra penale deri mė 20 qershor 2013 apo kundėr tė cilėve ende nuk ka filluar ndjekja...”, thuhej nė nenin 3 tė projektligjit pėr aministi.

Kėshtu 20 pėr qind zbritje nga dėnimi do tė merrnin personat e hetuar, akuzuar dhe dėnuar pėr veprat penale si disa lloje tė vrasjeve, shtrėngimi, kanosja, pengimi i tubimit publik, vjedhja, uzurpimi i paligjshėm i pronės dhe vepra tė tjera penale.

Mirėpo me kėtė nen ishin pėrcaktuar disa kushte tė cilat ndikonin dukshėm nė zvogėlimin e rrethit tė personave qė do tė pėrfitonin nga ky nen.

Tė gjithė personat tė cilėt janė dėnuar dhe i kanė ikur burgut nuk pėrfitonin nga ky ligj.

Nga ky nen nuk pėrfitonte as Xhabir Zharku pasi qė vepra penale e detyrimit nuk parashihej fare. Zharku do tė mund tė pėrfitonte vetėm nga neni 5 i kėtij projektligji pėr armėmbajtje pa leje, por pėr tė ėshtė dėnuar me gjobė dhe jo me burg. 

Nga ky nen nuk pėrfitonin as personat qė janė dėnuar mė shumė se njė herė me burg. 

Vėrejtja kryesore e deputetėve dhe organizatave jo qeveritare ishte se veprat e parapara me nenin 3 qė ishin vepra penale kryesisht kundėr jetės, trupit dhe pasurisė nuk mund tė faleshin nga shteti.

Burim Ramadani (AAK) nė seancėn plenare shprehu shqetėsimin pėr numrin e madh tė veprave tė amnistuara.

“Besoj qė vjedhja nuk mund tė amnistohet...Shtrėngimi,-haraēet ėshtė totalisht e pakuptueshme”, thoshte ai.

Pas debatit tė nxehtė ai ka votuar nė favor tė projektligjit.

Instituti i Kosovės pėr Drejtėsi nė reagimin e publikuar mė 3 korrik rekomandonte tė mos miratohej projektligji. 

“Shteti nuk ka asnjė tė drejtė… qė tė falė vepra qė janė kryer kundėr njė individi tjetėr sepse nė kėto raste kemi tė bėjmė me viktima dhe amnistia e kėtyre krimeve cenon tė drejtėn pėr mjet efektiv ligjor qė ėshtė parim i Konventės Europiane pėr tė Drejtat e Njeriut”, thuhet nė komunikatėn e IKD-sė.

Ky nen tashmė ėshtė larguar nga drafti i projektligjit dhe askush nuk do tė pėrfitojė zbritje tė dėnimit pėr 20 pėr qind.

Pėrfitojnė kryesisht ata qė s’kanė pranuar institucionet e Kosovės

Projektligji i ri i dėrguar nė Kuvend ofron amnisti nė tri raste pėrkatėsisht ndaj atyre qė kanė kryer vepra penale kundėr rendit kushtetues, atyre qė kanė bėrė thirrje pėr rezistence dhe falė huliganėt. 

Nė bllokun e parė disa prej 14 veprave penale qė do tė amnistohen janė veprat kundėr rendit kushtetues, pėr kryengritje tė armatosur, rrezikim tė tėrėsisė territoriale, spiunazh, kalim tė paautorizuar tė kufirit, nxitje tė urrejtjes, ushtrim tė kundėrligjshėm i veprimtarisė mjekėsore dhe armėmbajtja pa leje.

Tek veprat penale thirrje pėr rezistencė, pėrkundėr faktit qė parashihet njė listė prej rreth 19 veprash penale, ato do tė falen vetėm nėse kanė rezistuar nė thirrje pėr rezistencė.

Thirrje pėr rezistencė konsiderohet kur bėhet thirrje qė tė mos zbatohen vendimet e nxjerra nga personat zyrtarė [institucionet] dhe dėnohet deri me pesė vjet burg.

Pėr shembull, nėse njė person nuk ka paguar tatimet pėr arsye se nuk i ka pranuar institucionet e vendit, ajo konsiderohet si thirrje pėr rezistencė.

Por nga ky ligj, edhe pse parashihet vepra penale shmangie nga tatimi, nuk pėrfiton pėrshembull i sapodėnuari Ilir Tolaj sepse, sipas vendimit gjyqėsor, ai nuk i ka ikur tatimeve pėr shkak tė rezistencės ndaj shtetit tė Kosovės.

Disa vepra tjera tė cilat amnistohen me projektligjin e ri e tė cilat duhet fillimisht tė rezultojnė nė thirrje pėr rezistencė janė parandalimi i ushtrimit tė se drejtės pėr tė votuar, keqpėrdorim i autorizimeve ekonomike, tregtia e ndaluar, shmangia nga pagesa e obligimeve doganore, falsifikimi i dokumenteve dhe sulmi ndaj personit zyrtar.  

Mė kėtė nen i cili nuk ka ndryshuar nga projektligji i parė nuk pėrfitojnė as dy Guxim e Ngadhnjim Grabovci, djemtė e deputetit Adem Grabovci, tė cilėt dyshohen se me 14 shkurt tė kėtij viti kanė sulmuar njė polic.

Projektligji nuk liron as ish punėtoren e Ministrisė sė Shėndetėsisė Arbenita Pajaziti dhe ish gjykatėsin Kolė Pukaj tė cilat janė dėnuar pėr falsifikim dokumentesh, sepse vepra e tyre nuk ka qenė thirrje pėr rezistencė.

Nė pjesėn e fundit tė nenit 3, i cili nė draftin e parė ishte neni 5, parashihet se do tė aminstohen edhe tė gjithė ata qė kanė marrė pjesė nė turma dhe kanė shkaktuar vepėr penale dhe hiliganėt.

Bashkimi Europian kėrkon qė ligji tė aprovohet sa mė shpejtė

Njė ditė pasi projektligji nuk kaloi nė Kuvend Zyra e Bashkimit Europian ka kėrkuar qė projektligji tė aprovohet.

“Ne presim nga tė gjitha palėt pėrgjegjėse qė tė jenė nė gjendje tė pajtohen pėr ndryshimet  e nevojshme nė mėnyrė qė tė  kalohet sa mė shpejt  njė  ligj i drejtė dhe transparent i amnistisė " ka deklaruar Samuel Zhbogar, shef i Zyrės sė  Bashkimit Evropian dhe Pėrfaqėsues Special i BE-sė nė Kosovė pėrmes njė komunikate pėr shtyp.

Ambasador i Italisė nė Kosovė Michel Giffoni, pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė tha se i ka ardhur keq qė partitė politike nuk e kanė pėrkrahur kėtė ligj. Ai shton se shpreson qė nė seancėn e ardhshme ligji tė miratohet. 

“Nė bazė tė asaj qė mė ka thėnė zėvendėskryeministri (v.j Hajredin Kuēi), ligji ėshtė i mirė pasi qė nė bazė tė kėsaj amnistie serbėt e veriut do tė integrohen nė institucionet e Kosovės”, tha Giffoni.

Njė ditė para aprovimit tė projektligjit, ambasadorja franceze Marsye Daviet ka deklaruar pėr gazetėn Jeta nė Kosovė se projektligji duhet tė aprovohet nga Parlamenti.“Ne duam fuqimisht qė ky projektligj tė aprovohet nesėr”

Por si do tė zbatohet projektligji nė praktikė nėse ai aprovohet nga Parlamenti?

Ditėn kur ligji hyn nė fuqi burgjet obligohen qė brenda 72 orėsh tė informojnė gjykatėn pėr tė dėnuarit qė pėrfitojnė nga ky projektligj.

Kur gjykata merr kėtė njoftim nga burgjet e Kosovės brenda shtatė ditės nxjerrė vendim pėr personat qė duhet tė lirohen nga burgjet.

Tė gjitha vendimet qė do tė merren pėr amnistinė e tė dėnuarve do tė merren me “ndihmėn e EULEX-it”.

Ndėrsa, nė rastet nė rastet kur ėshtė bėrė kallėzim penal, ėshtė nisur njė hetim, apo ėshtė ngritur aktakuzė, prokurori merr vendim pėr tė dhėnė amnisti nga ndjekja penale. Hedhja e kallėzimeve penale ose pushimi i hetimeve do tė bėhet brenda 30 ditėsh.

Nėse njė person i ėshtė shmangur pagesės sė tatimit si rezultat i thirrjes pėr rezistencė ndaj shtetit tė Kosovės pas 30 ditėsh do tė shndėrrohet nė person pa precedent penal.

Pėrderisa nė Kosovė amnistia ėshtė caktuar nė bazė tė veprės penale, nė Kroaci si bazė ėshtė marrė periudha kohore e kryerjes sė veprės penale.

Shteti mė i ri nė Bashkimin Europian, Kroacia, ka miratuar ligjin pėr amnisti nė vitin 1996, disa muaj pas pėrfundimit tė luftės me Serbinė.

Sipas ligjit kroat janė amnistuar tė gjitha veprat penale tė bėra nga kushdo gjatė agresionit, rebelimit tė armatosur ose konfliktit tė armatosur. 

“Amnistia nga ndjekja penale ndėrlidhet me tė gjitha veprat penale tė bėra nga 17 gusht 1990 deri nė 23 gusht 1996”, thuhet nė ligjin kroat i cili ėshtė aprovuar mė 20 nėntor 1996.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 7 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria