Kryeministri Nuk i Deklaron Financuesit e Partisė

Hashim Thaēi | Foto: kryeministri-ks.netHashim Thaēi | Foto: kryeministri-ks.net
nga  Njomza Salihi
© Tė drejtat autoriale

PDK e mban sekret se kush e ka financuar kėtė parti me 24 mijė e 847 euro dhe ka shtatėdhjetė herė mė shumė para tė gatshme se nė vitin 2011. LDK del tė ketė mė sė shumti para nė llogarinė e saj bankare, rreth gjysmė milioni. AAK ka pranuar vetėm dy mijė euro kontribute ndėrsa VV ka deklaruar mė sė shumti donacione me rreth 100 mijė euro. AKR ka deklaruar se ka blerė vetura, por nuk ka treguar ēfarė veturash ka blerė. Gazeta Jeta nė Kosovė ka analizuar raportet financiare tė pesė partive mė tė mėdha parlamentare dhe ka gjetur fshehje tė dokumenteve qė kanė tė bėjnė me financat e partive dhe refuzim tė politikanėve qė tė deklarohen pėr financa.

Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi, mban tė fshehur njerėzit qė kanė mbėshtetur financiarisht aktivitetet politike tė partisė nė pushtet gjatė vitit 2012, bazuar nė raportin financiar qė PDK ka dorėzuar nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve. 

Raportimi vjetor financiar i partive politike obligohet me ligj.

Thaēi ėshtė pėrgjegjės direkt pėr financat e PDK-sė, sipas ligjit pėr financimin e subjekteve politike.

“Zyrtari i autorizuar financiar i subjektit politik dhe kryetari i subjektit politik janė ligjėrisht pėrgjegjės pėr saktėsinė e tė gjitha informatave tė dorėzuara nė KQZ-sė...”, thuhet nė ligj.

Pėrgjegjėsinė pėr fshehjen e donacioneve e bart edhe Fexhrije Luta, e cila, sipas raportit financiar tė KQZ-sė, ėshtė pėrfaqėsuesja e autorizuar financiare e Partisė Demokratike.

Fillimisht kjo parti ka deklaruar se ka pranuar donacione dhe kontribute nė vlerė prej 29 mijė e 947 eurosh, por nė dokumentin “shėnimi 3” qė ėshtė i bashkangjitur nė formular, e me tė cilėn partitė politike duhet tė tregojnė se kush i ka financuar, PDK ka deklaruar vetėm njė financues.

Aty figuron kompania “Magjistralja” nga Gjilani e cila ka dhėnė pesė mijė euro. 

Nė dokument mungon data e dhėnies sė kėtij donacioni, numri personal i financuesit dhe adresa e saktė e cila figuron vetėm si “Gjilan” - tė dhėna kėto qė ligji kėrkon tė bėhen publike.

Por kush janė personat ose kompanitė qė kanė dhuruar pjesėn tjetėr tė donacioneve, 24 mijė e 947 eurot, pėr PDK-nė?

PDK ka refuzuar tė tregojė financuesit. Ajo ka refuzuar kėrkesat pėr qasje nė regjistrat financiare dhe asnjėri nga zyrtarėt e shumtė tė kontaktuar nga gazeta nuk ka pranuar tė deklarohet.

Pėr Leon Malazogun, drejtorin ekzekutiv tė organizatės joqeveritare D4D, e cila merret me ēėshtjen e zgjedhjeve, partia nė pushtet nuk ka interes tė publikojė financat e saj.

“PDK harxhon shumė mė tepėr mjete se sa qė ka edhe mund tė ngriten dyshime se njė pjesė tė tyre i paguan pėrmes kontratave publike”, thotė Malazogu.

Kompania “Magjistralja”, kontribuuesi i deklaruar nga Gjilani, kishte fituar njė tender mė 30 tetor 2012 nė vlerė tė mbi 80 mijė eurove pėr mirėmbajtjen e rrugėve nga komuna e Gjilanit e drejtuar nga PDK-ja, por kontrata i ishte anuluar mė vonė nė dhjetor nga Organi Shqyrtues i Prokurimit Publik (OSHP) pas ankesės sė kompanisė “Tali” se kompania fituese kishte procedurė nė gjykatė, se nuk kishte paguar krejt obligimet nė taksa ndaj komunės etj. 

“Tali” dhe “Magjistralja” qė tė dyja kishin fituar tenderė nga Ministria e Transportit nė kohėn e ish-Ministrit Fatmir Limaj dhe pėrmenden pėr kontrata tė dyshimta nė aktakuzėn e prokurorit kundėr “Grupit Limaj” pėr krim tė organizuar. Tali kishte dhėnė ryshfete, Magjistralja kishte fituar tenderė tė cilėt nuk do tė duhej tė fitoheshin prej saj, thuhet nė aktakuzė. Fatmir Limaj ishte nėnkryetar i PDK-sė.

Sipas tė dhėnave nė Komisionin Rregullativ tė Prokurimit Publik, vetėm nė vitin 2012 "Magjistralja" figuron nė konzorcium edhe si fitues nė njė tender tjetėr nė vlerė afėr 150 mijė eurosh nga komuna e Gjilanit, njė tender nė vlerė afėr 50 mijė eurosh nga komuna e Graēanicės, dy tenderė nga komuna e Kaēanikut nė vlerė 1330 euro dhe afėr 40 mijė eurosh, njė tender me mbi 230 mijė euro nė koncorzium nga Ministria e Administrimit tė Pushtetit Lokal, rreth 90 mijė tender euro komuna e Vitisė etj. Nė disa nga njoftimet e dhėnies sė kontratės adresa e saj figuron, si nė formularin e PDK-sė, vetėm si “Gjilan”. 

Edhe pas anulimit tė saj tė tenderit tė mirėmbajtjes sė rrugėve nga OSHP, "Magjistralja" kishte dalė fituese nė njė tender tjetėr nė vlerė 8 mijė eurosh nga komuna e Gjilanit nė dhjetor 2012. 

 
Hajredin Kuēi dhe Arianit Bytyēi, maj 2012 | Foto: kryeministri-ks.net 


Gazeta pėr katėr javė me radhė ka dėrguar nė selinė e Partisė Demokratike tė Kosovės kėrkesa pėr qasje nė regjistrat e donacioneve, por kjo parti nuk ka lejuar qasje nė to. As "Magjistralja" nuk ėshtė pėrgjigjur. 

Fillimisht gazeta ka pyetur pėrgjegjėsin ligjor pėr financa, kryetarin e PDK-sė, Hashim Thaēin.

I kontaktuar pėrmes zėdhėnėsit tė Partisė Demokratike tė Kosovės, Blerand Stavileci, dhe drejtorit tė zyrės pėr informim tė Kryeministrisė, Arianit Bytyēi, lideri i PDK-sė nuk ėshtė pėrgjigjur nė pyetjet dhe kėrkesat e gazetės lidhur me donacionet partiake.

Stavileci dhe Bytyēi nuk kanė kthyer fare pėrgjigje pėr mė shumė se njė muaj. 

Pėrgjigje nuk ka kthyer as zėvendėskryeministri i Kosovės Hajredin Kuēi i cili mė 29 maj tė vitit 2012 gjatė publikimit tė raportit tė Qeverisė pėr qasje nė dokumente publike pati deklaruar se “ėshtė orientim i qartė i institucioneve qendrore e lokale qė tė respektohet ligji pėr qasje tė dokumente publike.”

“Mbi tė gjitha t’iu mundėsohet publikut dhe medieve tė kenė informacionet e parapara me ligj, pėr ēdo aktivitet qė kanė mundėsi tė marrin” kishte deklaruar Kuēi.

 “Ne kemi pasur dhe kemi dėshirė tė kemi njė qeverisje tė mirė, programe reale dhe njė mėnyrė ose tjetėr dhėnien e transparencės pėr implementimin e kėtyre programeve”. 

Nė pyetjet e gazetės nuk ėshtė pėrgjigjur as Fexhrije Luta, e cila, sipas raportit financiar tė KQZ-sė, ėshtė pėrfaqėsuesja e autorizuar financiare e PDK-sė.

Ligjėrisht tė hollat, prejardhja e tė cilave nuk dihet, duhet tė kalojnė nė buxhetin e Kosovės.

“Nėse nuk mund tė dėshmohet prejardhja e kontributit, kjo vlerė mbetet nė Buxhetin e Republikės sė Kosovės” thuhet nė nenin 5 tė ligjit pėr financimin e partive.

Pėr subjektet politike tė cilat nuk dėshmojnė origjinėn e tė hyrave tė tyre, siē ėshtė rasti me PDK-nė, ligjėrisht KQZ obligohet ta gjobitė atė me trefishin e shumės sė cilės s’i tregohet origjina.

Pra nėse KQZ vendosė tė shqiptojė gjobė, PDK nė kėtė rast duhet tė paguajė 74 mijė e 841 euro.

Lėvizja Vetėvendosje deklaron mė sė shumti donacione

Bazuar nė raportet financiare tė partive politike tė dorėzuara nė KQZ, partia e cila mė sė shumti ka deklaruar tė hyra ėshtė Lėvizja Vetėvendosje! ndėrsa Lidhja Demokratike e Kosovės mė sė paku.

Gazeta ka shikuar raportet e PDK-sė, LDK-sė, AAK-sė, AKR-sė dhe Vetėvendosjes.

Grafika: Ardian Haxha

Lėvizja Vetėvendosje ka pranuar donacione nė vlerė prej 100 mijė e 855 eurosh, Aleanca pėr Kosovėn e Re 38 mijė e 230 euro, Partia Demokratike e Kosovės 29 mijė e 947 euro, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės dymijė euro dhe Lidhja Demokratike njėmijė e nėntėdhjetė euro.

Sipas kėtij raporti, kontribuuesit kryesorė tė VV-sė janė deputetėt dhe anėtarėt e saj. 

Albin Kurti ka dhėnė dymijė euro ose mė sė shumti nga tė gjithė deputetėt tjerė. Albulena Haxhiu, Visar Ymeri, Glauk Konjufca, Liburn Aliu, Albana Fetoshi kanė dhėnė donacione nė vlerė prej njėmijė eurosh. 

Puhie Demaku ka dhėnė 700 euro, Alban Krasniqi 930 euro, Nol Nushi 20 euro, Artan Abrashi 20 euro etj. Disa anėtarė kanė dhėnė mė shumė se njėherė.

Donacione kanė dhėnė edhe kompanitė private si Drini Company, Albimi Ltd Sh.p.k, Budallaj, Intermarket, Ben Af Prizren, Askfoods NTP, Iliria Prizren, Mart Mex Kosova, Keramika Gjilan etj. 

Zyrtarėt e VV-sė kanė lejuar qasje nė tė dhėnat qė kanė tė bėjnė me financat e partisė.

E dyta pėr nga shuma e donacioneve renditet partia e milionerit Behxhet Pacolli, e cila ka deklaruar se gjatė vitit 2012 ka pranuar 38 mijė e 230 euro.

Disa prej personave tė listuar si kontributdhėnės janė Vegim Gashi, Fatime Pacolli, Driton Pacolli, Banush Pacolli, Elsabah Pacolli, Musli Cakolli, Enver Makolli etj, tė cilėt kryesisht kanė dhėnė nga njė mijė euro.

Gazeta Jeta nė Kosovė ka kėrkuar nga AKR qasje nė dokumentacionin e kėsaj partie pėr tė hyrat qė kanė, por AKR ka refuzuar kėrkesat e gazetės.

“As vetė nuk e dinė nga ju vijnė paratė”

Partia e Ramush Haradinajt, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, ka deklaruar se ka pranuar donacione nė vlerė prej dymijė eurosh tė cilat janė dhėnė nga kompania “Prompt Prishtina Sh.p.k”.

Kjo kompani ka dhėnė dy herė nga njėmijė euro, mė 26 dhe 28 dhjetor 2012, tre muaj para se AAK tė deklaronte pasurinė nė KQZ.

Edhe Prompt Prishtina figuron si fitues nė tender publik nė KRPP, janar 2013, dhėnė nga Postė-Telekomi i Kosovės (PTK) nė vlerė tė mbi 160 mijė eurove.

Valon Tolaj, i cili figuron si i autorizuar pėr financa nė AAK, ka ofruar pėr gazetėn raportin e njėjtė qė ka dėrguar nė KQZ.

Deputeti i AAK-sė, Ardian Gjini, thotė se partitė politike nuk i deklarojnė financat sepse nuk e dinė nga i marrin.

“Po u siguroj qė as vetė nuk e dinė nga ju vijnė paratė”, tha Gjini.

Sipas tij, ka ndėrmarrje qė ndoshta u japin tė holla tė gjitha partive politike, por qė kanė frikė t’u pėrmendet emri. 

LDK ėshtė partia qė ka qenė mė sė paku e financuar gjatė vitit 2012.

Nė raportin e tyre financiar shkruan se tė vetmit persona qė kanė financuar kėtė parti janė udhėheqėsi i grupit parlamentar tė LDK-sė, Ismet Beqiri, i cili ka dhėnė 590 euro dhe financieri i saj, Lutfi Zharku, i cili ka dhėnė 500 euro.

Gjithsej LDK ka deklaruar se gjatė vitit 2012 ka pranuar njėmijė e nėntėdhjetė euro.

Zharku nuk ka pranuar tė flasė pėr donacione apo tė lejojė qasje nė raportet financiare tė partisė.

Sipas Malazogut, ndodh qė opozita nuk i publikon donatorėt pėr shkak se i frikohen pasojave.

“Nuk guxojnė t’i publikojnė sepse mund tė jetė ndonjė donator qė i jep donacion opozitės, por nėse ka tender nė qeveri frikėsohet se mund tė humbė tenderin”.

 

Grafika: Ardian Haxha

PDK dhe AKR fshehin veturat e blera - LDK ka mė sė shumti para “kesh”

Partia Demokratike e Kosovės ka pasur mė sė shumti tė hyra gjatė vitit 2012 nė krahasim me katėr partitė tjera qė kryesojnė Kuvendin e Kosovės. 

Ajo gjatė vitit 2012 ka gjeneruar 1 milionė e 187 mijė e 265 euro.

Pas saj radhitet LDK-ja me 904 mijė e 511 euro, VV-ja me 621 mijė e 315 euro, AAK me 397 mijė e 899 euro.

Mė sė paku tė hyra ka pasur Aleanca Kosova e Re, qė udhėhiqet nga zėvendkryeministri milioner Behxhet Pacolli, e cila ka deklaruar se gjatė vitit 2012 ka pasur 240 mijė e 471 euro. 

Tė hyrat e partive politike pėrfshijnė tė hyrat nga buxheti (fondi pėr mbėshtetjen e subjekteve politike), tė hyrat nga anėtarėsia, donacionet dhe kontributet, kontributet nė mall dhe shėrbime, tė hyra tė fushatės etj. 

PDK ka kryesuar edhe me tė hollat e shpenzuara nė vetura.

Ajo gjatė vitit 2012 ka deklaruar se ka blerė vetura nė vlerė prej 52 mijė e 252 euro ndėrsa partneri i saj i koalicionit, Aleanca pėr Kosovėn e Re, ka shpenzuar 12 mijė e 990 euro pėr vetura.

Asnjėra nga to nuk bėjnė tė ditur sa dhe ēfarė lloje veturash janė blerė. 

Deputetja Myzejene Selmani nga AKR thotė se edhe nė shtetet europiane ose edhe mė gjerė njerėzit nuk mund tė kenė qasje tė plotė nė faturat e financave.

“Njė cent hyn e dy centė dalin [nė parti politike]”, thotė Selmani. 

Pėr deputeten Selmani “kjo ėshtė njė temė shumė e ndjeshme” qė “nuk mund ta saktėsojnė mirė edhe personat pėrgjegjės”. 

LDK, AAK dhe Lėvizja Vetėvendosje kanė deklaruar se nuk kanė blerė vetura gjatė vitit 2012.  

KQZ kėrkon nga partitė politike tė deklarojnė edhe tė hollat qė kanė nė arka apo nė llogari bankare dhe AKR ka mė sė paku mjete nė llogarinė bankare.

Nė formularin e KQZ-sė paratė e gatshme hyjnė nė kategorinė “paraja dhe ekuivalentėt e parasė”, sipas Ilir Cacajt, zyrtar pėr financa nė Vetėvendosje. 

Lidhja Demokratike e Kosovės ėshtė parti qė ka mė sė shumti tė holla pasi qė ka deklaruar se mė 1 dhjetor 2012 kishte nė llogari 564 mijė e 397 euro. Njė vit mė herėt, njė tė njėjtėn periudhė kohore LDK kishte nė llogari rreth 120 mijė euro.

E dyta parti pėr nga paratė e gatshme ėshtė PDK e cila nė llogarinė e saj nė dhjetor 2012 kishte 293 mijė e 964 euro apo shtatėdhjetė herė mė shumė se nė vitin 2011.   

VV-ja ka deklaruar se ka 89 mijė e 324 euro apo tri herė mė shumė se vitin e kaluar kur kishte deklaruar rreth 30 mijė euro.

AAK nuk ka deklaruar sa tė holla ka pasur nė llogari nė vitin 2011, ndėrsa nė vitin 2012 ka pasur 65 mijė e 145 euro.

AKR ka deklaruar 29 mijė e 622 euro ndėrsa njė vit mė herėt kishte rreth dymijė euro.

Miradije Mavriqi: “Nuk e di me numėr sa gjoba kemi shqiptuar”

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ėshtė i obliguar qė tė bėjė kontrollin financiar tė partive politike, por deri mė tash kjo ka ndodhur vetėm njėherė.

Miradije Mavriqi, e cila drejton Zyrėn pėr Regjistrimin e Partive Politike, thotė se kėtė kontroll nuk e kanė bėrė vazhdimisht.

“Ėshtė e vėrtetė qė zyra jonė ėshtė e obliguar qė tė bėjė kontroll tė dyfishtė, por nė mungesė tė stafit nuk e kemi bėrė”, thotė Mavriqi.

Auditimin e partive politike nuk e bėn as Zyra e Auditorit tė Pėrgjithshėm.

“Ne nuk jemi tė obliguar [me ligj] tė bėjmė auditimin e fondeve tė partive politike”, thuhet nė pėrgjigjen e ZAP-it.

Nė vitin 2011 shumica e partive politike kanė paraqitur raporte financiare tė mangėta.

Kėshtu ka konstatuar Zyra e Auditorit tė Pėrgjithshėm nė raportin e saj pėr KQZ nė vitin 2011.

“Raportimi financiar i subjekteve politike nuk ėshtė nё nivelin e duhur”, thuhet nė raportin e ZAP-it.

Zyra pėr Regjistrim ėshtė dashur tė shqiptojė gjoba lidhur mė kėto mangėsi, por kur Mavriqi ėshtė pyetur se sa gjoba janė shqiptuar ajo ka thėnė se “nuk e di numrin e gjobave” duke mos ofruar tė dhėna mė tė detajuara.

ZAP kishte gjetur edhe se “subjektet politike gjatė viteve kanė pranuar tė hyra nė kundėrshtim me ligjin pėr financimin e subjekteve politike dhe me rregullat zgjedhore”.

Mėnyra e financimit tė partive politike ėshtė kritikuar edhe nga studimi i fizibilitetit i publikuar nė janar 2012 nga Komisioni Europian.

“Financimi i partive politike nuk ėshtė transparent sa duhet. Ligji pėr financimin e partive politike pėrmban disa tė meta tė cilat duhet tė adresohen”, konstaton ky studim.

Raporti rekomandon qė “[Ligji] duhet tė ndalojė ose tė rregullojė mirė donacionet nga personat juridikė qė ofrojnė mallra dhe shėrbime pėr administratėn publike” 

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 11 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria