Kryetari me Tri Paga

Shaip SurdulliShaip Surdulli
nga  Kreshnik Gashi
© Tė drejtat autoriale

Edhe pse merr tri paga nė muaj, dy si profesor universitar dhe njė tė kryetarit tė komunės sė Kamenicės, Shaip Surdulli nuk heziton ta pėrdorė pėr punė personale makinėn zyrtare tė komunės.

Surdulli i cili e udhėheq kėtė komunė tash e dy vite nuk ėshtė ndier fare nė siklet kur nė debatin “Jeta nė Komunė” ėshtė kritikuar se po i harxhon 90 euro nė ditė karburante me veturėn e tij zyrtare dhe se po e keqpėrdorė atė pėr nevoja personale.

Ishte ish kryetari i komunės Begzat Sinani i cili fillimisht e kritikoi kryetarin pėr shpenzimet e tepruara tė komunės.

“Shpenzimet e udhėtimeve brenda dhe jashtė vendit janė 34 mijė e 319 euro, mandej janė shpenzimet e telefonisė qė kapin shumėn 37 mijė e 95 euro e poashtu pėr dreka zyrtare 25 mijė e 489 euro tė gjitha kėto vetėm pėr njė vit”, tha Sinani.

Sipas tij, nė komunėn e Kamenicės ėshtė skandaloze shifra e shpenzimeve pėr karburante qė e kap shumėn e 84 mijė e 811 eurove.

Sinani thotė se gjatė kohės sė qeverisjes sė tij kėto shpenzime kanė qenė afėr tri herė mė tė vogla. “Nė mandatin tim harxhimet pėr kėtė kanė qenė 34 mijė euro”.

Sipas tij vetėm vetura e kryetarit ka harxhuar 32 mijė e 861 euro karburante e qė i bie pėr ēdo ditė ka harxhuar 90 euro - pėrfshirė tė shtunave, tė dielave, festave etj.

Ahmet Ibrahimi nga Lėvizja Vetėvendosje thotė se harxhimet enorme nė karburante janė keqpėrdorim i parasė publike. “Ai e pėrdor automjetin zyrtar dhe shkon me tė nė fakultet. Faktikisht i bie qė po e keqpėrdorė buxhetin dhe djersėn e qytetarėve”, thotė Ibrahimi.

E vet Shaip Surdulli nuk i mohon kėto shpenzime por nuk pranon se ka keqpėrdorur paranė publike. “Krejt e dinė qė unė jam profesor i fakultetit, magjistėr i matematikės, dhe njė herė nė javė kam mėsim nė Universitet nė Prishtinė dhe nė AAB. Shkoj me veturė tė komunės pėr shkak se unė nuk mundem tė shkėputem nga shoferi”, thotė Surdulli.

Sipas tij, kjo nuk ėshtė shumė punė e madhe sepse ai gjatė tėrė kohės ėshtė nė detyrė si kryetar i komunės.

Edhe pse ka marrė kritika pėr kėtė formė tė keqpėrdorimit, Surdulli gjatė debatit “Jeta nė Komunė” nuk ka qenė nė gjetje tė japė zotim se do ta ndėrpresė kėtė formė tė shfrytėzimit tė parasė publike pėr nevoja personale.

Ai gjatė kėtij debati ka folur edhe pėr sukseset e tij siē janė pastrimi i lumit tė Kamenicės,  ndėrtimi i njė shkolle nė fshatin Shibashticė si dhe ndėrtimi i njė objekti tė komunės ndėrsa i ka vlerėsuar si sfida problemet me separacionet e rėrės, menaxhimin e mbeturinave si dhe mungesėn e buxhetit.

Gjatė debatit janė paraqitur edhe sukseset sipas BIRN-it ku janė theksuar mirėmbajtja e disa hapėsirave tė gjelbėruara si dhe ndėrtimi i dy rrethrrotullimeve nė qytetin e Kamenicės.

Ndonėse Surdulli ėshtė lavdėruar se ka punuar pėr lehtėsimin e punės sė bizneseve nė komunėn e tij, ai nuk ka qenė nė gjendje tė japė shpjegimin se pėrse komuna e tij e cila ėshtė mė e vogėl se ajo e Gjilanit i ka taksat mė tė larta.

Komuna  nuk mund tė lavdėrohet as pėr punėn qė ka bėrė nė strehimin e familjeve tė cilat kanė probleme sociale. Dy familje rome jetojnė nė baraka nė kėtė qytet ndėrsa kryetari ėshtė zotuar se problemet me tė pastrehėt do zgjidhen nė momentin kur tė pėrfundojė ndėrtimi i 20 banesave pėr rastet sociale.

E komuna e cila ka ndarė vetėm pesė mijė euro pėr qytetarėt me kushte tė vėshtira sociale ėshtė kujdesur qė t’i shpenzojė 3 mijė euro pėr t’i dėrguar zyrtarėt e saj pėr vizita nė bregdetin shqiptar. Kėtė e pranon edhe kryetari mirėpo, sipas tij, kėto janė “vizita nė shtetin amė”.

Nxėnėsit e shkollave tė kėsaj komune nuk kanė ngrohje nė objektet ku mėsojnė pėr ēka prindėrit kanė shprehur shqetėsimet e tyre, por Surdulli ėshtė pėrkujdesur qė t’i ndajė rreth 30 mijė euro pėr t’i ngrohur dy xhamitė e Koretinit.

E pa kujdes nė kėtė komunė ka mbetur edhe klubi i Atletėve qė ėshtė zgjedhur si krenari e kėsaj komune pasi qė ka marrė shumė medalje dhe ka korrur suksese nė sport. Komuna e cila ka harxhuar shumė para nė karburante e udhėtime zyrtare, madje edhe pėr rrezitje nė det, e ka pėrkrahur kėtė klub me vetėm 1 mijė euro.

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 1 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria