Elizabeth Gowing

Makiato Pėr Njė Botė Mė tė Mirė

nga   Elizabeth Gowing
© Tė drejtat autoriale

Pasi Mjalta e tyre u lindi me sindromin Down, prindėrit Leonora dhe Dritoni ngritėn njė organizatė qė merret me trajtimin e fėmijėve kosovarė me problemet e njėjta. Tani ata kanė hapur edhe kafenenė X21 ku makiatot i bėjnė dhe i shėrbejnė personat me kėtė sindrom. Ėshtė hap i vendosur kundėr stereotipave...

Lėvizja pėr etikė nė konsum bazohet nė bindjen se ka rėndėsi ku e shpenzoni paranė tuaj. Njė myshteri qė zgjedh mjaltin e vendit, njė pasagjer qė vendosė tė udhėtojė me autobus, njė familje qė provon tė zvogėlojė shpenzimin e rrymės...secili prej kėtyre hapave tė vegjėl mund tė bėjė njė ndryshim. Atėherė, ku duhet tė pini makiaton?

Kam njė sugjerim nėse doni tė harxhoni aty ku mund tė bėni ndryshimin. X21 ėshtė njė lokal i rehatshėm, nė qendėr, me ēmime tė mira. Mirėpo, pėrkundėr se jeni tė mirėpritur, stafi qė merr porosinė tuaj, u bėn kafenė dhe menaxhojnė inventarin e kafenesė janė tė rinj qė mund tė kenė vėshtirėsi pėr tė gjetur punė nė njė biznes tjetėr, sepse tė gjithė ata jetojnė me sindromin Down.

Duke biseduar me Leonora Bajraktarin dhe burrin e saj, Dritonin, tė cilėt kanė ngritur Down Syndrome Kosova dhe kafenenė X21, e kupton se ē’sfidė ėshtė tė jetosh me sindomin Down nė Kosovė, ku vetėdija e pėrgjithshme pėr tė ėshtė e ultė ndėrsa keqinformimet dhe stereotipet gjenden gjithandej. 

“Duam tė tregojmė se njerėzit me sindromin Down mund tė jenė pjesė e shoqėrisė, mund tė punojnė dhe mund tė jetojnė nė mėnyrė dobiprurėse pėr veten dhe familjet e tyre”, thotė Dritoni. 

Vajza e tij, Mjalta, ėshtė lindur me sindromin Down gjatė luftės. E shoqja, Leonora, tregon si ėshtė ulur nė internet kafene nė Prishtinė, menjėherė pas luftės, duke shkarkuar informata nė gjuhėn angleze pėr tė kuptuar domethėnien e diagnozėn pėr fėmijėn e saj. Ajo ėshtė grua e bukur dhe duket e vendosur, por kur flet pėr ato ditė ngjet e lodhur.“Nuk ka pasur informata nė gjuhėn shqipe nė dispozicion dhe as pėrkrahje pėr mua si nėnė”. 

Leonora dhe Dritoni u nisėn qė ta ndryshonin kėtė: Leonora i ka kėrkuar spitalit qė t’ia pėrcjell numrin e saj ēdo nėne qė ka fėmijė me diagnozėn e sindromit Down. Ata e themeluan OJQ’nė e tyre nė vitin 2007 dhe ngritėn kafenenė X21 (emėrtim qė rrjedh nga kromozomi qė shkakton sindromin Down) nė vitin 2008.

Qė atėherė, organizata e tyre ka punuar me rreth 600 fėmijė dhe tė rritur me sindromin Down dhe ka ofruar mbėshtetje jetike pėr familjet, dhe mijėra ditė trajnimi pėr staf mjekėsor dhe edukativ qė mund tė pajisin familjet me informata tė sakta. Nė Prishtinė, Ferizaj, Prizren, Mitrovicė dhe Gjilan ata tashmė kanė qendra me staf profesionist sė bashku me studentė nga psikologjia dhe edukimi qė punojnė si vullnetarė. Kanė siguruar qė 52 fėmijė me sindromin Down, duke pėrfshirė Mjaltėn, tė regjistrohen nė shkollat e rregullta.

Ėshtė frymėzuese, por Besniku qė mė shėrben ēaj, nuk e prezanton vetėn si hero, edhe pse ēfarė bėn ai (si dhe duke mė ndihmuar tė ngrohen nė njė ditė me borė) ėshtė risi nė Kosovė. Ai ėshtė njeri prej pesė kamerierėve tė moshės 18-36 tė punėsuar nė X21. ‘Me pėlqen tė vij kėtu. Pse tė rri nė shtėpi? Nuk ka ēfarė tė bėhet aty. Kėtu rri me shokė tė mi” shpjegon ai, para se tė vazhdojė pėr t’i larguar gotat nga nė njė tavolinė tjetėr. 

Paratė e ngritura prej kafenesė X21 ofrohen si mbėshtetje pėr fėmijėt me tė cilat punon Down Syndrome Kosova, si dhe pėr depėrtimin tek familjet tjera. Njėzet e gjashtė fėmijė janė lindur me sindromin Down vitin e kaluar nė Kosovė, dhe ndryshe nga Mjalta, ata fėmijė kanė mundėsi pėr pėrkrahje tė organizuar prej fillimit. Dritoni dhe Leonora dhe kolegėt e tyre janė tė vendosur qė tė kontaktojnė secilėn familje, qoftė nė fshat (ku Leonora mė tregon qe ka shumė fėmijė me sindromin Down qė familjet i mbajnė fshehtė) qoftė nė qytet, nė veri ose nė jug tė Ibrit, dhe pa dallim se ēfarė gjuhė flasin. ‘Sindromi Down ėshtė njė ēėshtje qė prek tė gjithė nė Kosovė, dhe tė gjithė mundemi tė ndihmojmė njėri-tjetrin”.

Kjo tė pėrfshin edhe ty! Hajde, ta pimė nga njė makiato, nė  X21.

X21 gjendet mbas selisė sė PTK’sė nė ‘Dardani’. Kah zyra e gazetės Express, vazhdo te Furra Elisa dhe aty kthehu majtas. Do tė kesh arritur te njė grup lokalesh nė tė djathtė ku gjendet edhe X21.

Elizabeth Gowing ėshtė autorja e Travels in Blood and Honey; becoming a beekeeper in Kosovo, tė botuar vjet. Gjithashtu ajo ėshtė themeluesja e OJQ’sė The Ideas Partnership, tė regjistruar nė Kosovė me punė nė projekte arsimore, mjedisore dhe kulturore. Mund tė kontaktohet nė theideaspartnership@gmail.com

 

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria