Peshk Te Detari

Dyqani i peshkut Dyqani i peshkut "Te Detari" | Foto: Korab Basha
nga  Gravlax
© Tė drejtat autoriale

Pėr njė peshkngrėnės tė dhėnė, zbulimi i njė vendi tė peshkut shpesh i ngjan njė pėrpjekjeje tė kotė nė Prishtinė. Pėr kėtė ia vlen ky lajm.

Shumė shpesh peshku – le tė jetė levrek, krap, troftė a salmon- mban erė dhe ka shije tė parehatshme. Ėshtė njė lloj arome peshku qė sugjeron se freskia po i lėshon rrugė vjetėrsimit.

Kam hasur peshk nė kėtė gjendje madje edhe nė destinacionet tė cilat sugjerohen pėr kėnaqėsi nė det. 

Por jo te Detari. 

Njė dyqan i vogėl ėshtė hapur kah fundi i vitit tė kaluar nė Dragodan. Gjersa kėmbėngul nė tregti tė peshkut, Detari po ashtu ka disa tavolina tė vogla ku stafi i tij i dashur do tė shėrbejė nxėnien e tyre pėr njė vakt tė lirė e tė shpejtė. 

Pronarėt e dyqanit vijnė nga Ulqini, njė qytet i vogėl i cili nganjėherė quhet edhe riviera kosovare pėr shkak tė numrit tė madh tė tyre qė shkojnė atje pėr pushime verore. Por ujėrat e freskėt tė Ulqinit janė edhe shtėpi e peshqve tė shijshėm.   

Gjithė peshqit e Detarit janė tė mbuluar me akull nė arkat reklamuese. Asortimenti dallon nga dita nė ditė, por zakonisht aty gjen furnizim tė bollshėm tė levrekut dhe oratės tė cilat tė dyja janė tė shijshme. Qėndroni larg salmonit. Nuk ekziston fare salmon nė detin Adriatik, kėshtu qė nuk mund tė vie nga afėr Ulqinit. 

Peshku ėshtė kryesisht i butė, me mish tė njomė, dhe pa atė aromė tė papėrmbajtshme. Zgjedhni peshkun dhe punėtorėt aty janė tė gatshėm t'ia nxjerrin tė brendshmet dhe ta pastrojnė. 

Ata po ashtu janė tė gatshėm ta fėrgojnė nė zgarė pėr ju pėr ta ngrėnė ose aty ose ta marrni me vete. Por kushdo serioz nė lidhje me peshkun do ta merrte atė nė shtėpi tė papėrpunuar. Unė madje dola me rezultat tė mirė kur levrekun e tyre e pėrgatita me delikatesė italiane - krudo. 

Ēmimet janė po ashtu tė arsyeshme, me shumicėn e peshqve qė vijnė mė pak se 15 euro pėr kilogram. 

Detari po ashtu shet ullinjė tė freskėt, vaj ulliri spektakular nga Ulqini, si dhe verėra dhe uthull. Por tė gjitha mbesin prapa peshkut. 

Dyqani i peshkut “Detari”, rruga Ahmet Krasniqi, Dragodan, Prishtinė (pėrfundi restorantit Amalfi)

E Hėnė – E Shtunė, 9 deri 20

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 1 Komentet)

asdf
   Kalendari Kulturor 
  25 Nëntor 2015
   Nuk ka ngjarje te ardhshme
   
   Lajmet e fundit 
   
   Fotogaleria 
  Shiko arkivėn