Akuzohet Kryetari i Malishevės

Isni Kilaj | Foto: malisheva-komuna.orgIsni Kilaj | Foto: malisheva-komuna.org
nga  Erėlehta Popaj
© Tė drejtat autoriale

Isni Kilaj akuzohet pėr veprėn penale “pjesėmarrje nė grupin qė pengon personat zyrtarė nė kryerjen e detyrave zyrtare”. Por ai nuk i ėshtė pėrgjigjur ftesės pėr t’u paraqitur nė gjykatė. Mė 29 nėntor, ai do tė sillet me urdhėresė nga policia.

Kryetari i Komunės sė Malishevės, Isni Kilaj, mund tė sillet nėn shoqėrimin e policisė, nė gjykatė, nė seancėn qė ėshtė caktuar mė 29 nėntor.

Ai akuzohet pėr veprėn penale “pjesėmarrje nė grupin qė pengon personat zyrtarė nė kryerjen e detyrave zyrtare”. Rasti lidhet me njė incident qė ka ndodhur gjatė zgjedhjeve tė fundit komunale, ndėrsa palė e dėmtuar ėshtė Jonuz Kastrati, atėherė kandidat i LDK-sė pėr kryetar tė Komunės.

Por tė martėn, kur nė Gjykatėn Komunale nė Malishevė, ishte planifikuar tė mbahej shqyrtimi kryesor nė kėtė rast, Kilaj nuk ėshtė paraqitur fare.

Gjykatėsi i deleguar nė kėtė rast, Fahri Tėrshnjaku, ka konstatuar se ftesės sė gjykatės pėr paraqitje nė shqyrtim nuk i ishte pėrgjigjur i akuzuari i parė, Kilaj, edhe pse ka qenė i ftuar me kohė dhe me rregull. Ftesės nuk i ishte pėrgjigjur e akuzuara e dytė, Sanije Kelmendi, e cila po ashtu ftesėn e kishte pranuar me rregull.

Ndėrsa nė seancė janė paraqitur i akuzuari i tretė, Selajdin Gashi, sikurse dhe i dėmtuari Kastrati.

Gjykata mori aktvendim qė seanca tė shtyhet pėr datėn 29 nėntor 2011, me fillim nė ora 11.

Gjykatėsi Tėrshnjaku, konform nenit 270 lidhur me nenin 341, tė Kodit Penal tė Kosovės mori aktvendim qė i akuzuari Isni Kilaj tė ftohet me urdhėresė nė gjykatė, tė cilėn urdhėresė do ta zbatojė stacioni policor nė Malishevė.

Edhe e akuzuara tjetėr, Sanije Kelmendi, do tė ftohet me urdhėresė tė stacionit policor nė Prishtinė.

Neni 318, paragrafi 1, i Kodit Penal tė Kosovės, pėr tė cilėn akuzohet Kilaj thotė se “kushdo qė merr pjesė nė grupin e njerėzve qė me veprim tė pėrbashkėt pengon apo tenton tė pengojė personin zyrtar nė kryerjen e detyrave zyrtare, ose nė mėnyrė tė ngjashme e detyron tė ekzekutojė detyra zyrtare, dėnohet pėr pjesėmarrje me gjobė ose me burgim deri nė tri vjet”.

Jonuz Kastrati, para pak kohėsh, ėshtė dėnuar me gjobė prej 300 euro nga po kjo gjykatė, nė shqyrtimin gjyqėsor tė udhėhequr nga gjykatėsi i deleguar nga Rahoveci, Shaqir Zika, pėr veprėn penale “Shpifje”. Palė e dėmtuar ka qenė pikėrisht kryetari Kilaj.

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 4 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria