Politikanėt Serbė Grinden Rreth Srebrenicės

nga   Marija Ristiq
© Tė drejtat autoriale

Parlamenti i Serbisė deklaroi respekt pėr viktimat e Masakrės sė Srebrenicės, por deputetėt serbė u zunė rreth ēėshtjes se vrasjet e 2005-ės kanė qenė gjenocid, ose krime lufte.

Parlamenti i Serbisė gjatė shėnimit tė tetėmbėdhjetėvjetorit tė Maskrės sė Srebrenicės me njė deklaratė “shprehu respektin mė tė thellė pėr viktimat e pafajshme boshnjake dhe ngushėllimet pėr familjet e tyre nė pėrvjetorin e provės sė rėndė tė Srebrenicės”.

“Serbia dhe parlamenti i saj janė tė pėrkushtuar pėrgjithmonė pėr tė mbajtur gjallė kujtimin e viktimave tė konflikteve tė rėnda tė armatosura nė ish Jugosllavi nė vitet 90-ta", thuhet nė  deklaratėn e lėshuar tė enjten.

“Asambleja kombėtare gjithashtu shfaq keqardhje dhe ngushėllime pėr familjet e viktimave tė pafajshme tė nacionalitetit serb nė konfliktin e Bosnjė e Hercegovinės”, thuhet mė tutje nė deklaratė.

Por Partia Liberale Serbe kritikoi deklaratėn e parlamentit, pasi ajo sipas saj ia ul rėndėsinė masakrės dhe “tregon mungesėn e vullnetit tė Serbisė pėr ta treguar tė vėrtetėn rreth asaj qė ndodhi tetėmbėdhjetė vjet mė herėt”.

Partia Liberale tha qė qeveria duhet ta caktojė njė seancė tė posaēme pėr ta vėrtetuar  “jo vetėm me fjalė, por edhe me vepra” qė anėtarėt e saj nuk mbėshtesin mė tė dyshuar pėr krime lufte si Ratko Mladiq.

Edhe Partia Demokratike e Serbisė e Vojislav Koshtunica-s kritikoi deklaratėn e parlamentit serb, duke thėnė se edhe krimet tjera tė luftės meritojnė deklarata parlamentare.

“Jemi tė habitur pse parlamenti shpreh respekt vetėm pėr viktimat e pafajshme tė Srebrenicės, ndėrsa jo edhe pėr pėrvjetorėt e ngjarjeve tjera, si pėr shembull pėr 7 prillin e vitit 1992 kur Bosnjė e Hercegovina u njoh nga ShBA-tė dhe shtetet perėndimore, qė ishte njė lloj i krimit kundėr paqes, nga i cili rrodhėn tė gjitha krimet e mėvonshme [gjatė luftės], tha deputeti Sllobodan Samargjiq nė njė letėr drejtuar kryetarit tė Kuvendit.

Nė vitin 2010 Parlamenti i Serbisė miratoi njė rezolutė me tė cilėn dėnohej masakra e Srebrenicės dhe u kėrkohej ndjesė familjeve tė viktimave pėr mosbėrjen e tė gjitha veprimeve tė mundshme qė tė shmangej masakra. Por rezoluta nuk i pėrshkroi vrasjet si gjenocid.

Lidhja e Social-Demokratėve tė Vojvodinės tė enjten kėrkoi qė deklarata e parlamentit pėr masakrėn e Srebrenicės tė futej nėpėr librat shkollorė tė Serbisė.

Kjo lidhje kėrkoi nga deputetėt qė tė mos shfaqin mungesė respekti pėr viktimat nė pėrvjetorin e vrasjes.

“Sė paku sot, pėr respekt ndaj viktimave, mos u grindni rreth asaj se a ndodhėn krime lufte, ose gjenocid nė Srebrenicė, sė paku sot pranoni qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė Masakrėn e Srebrenicės e pėrcaktoi si gjenocid”, thuhet nė deklaratėn e Lidhjes Social-Demokrate tė Vojvodinės.

Ky shkrim ėshtė botuar nė Balkan Transitional Justice

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria