Shpallen Fajtorė nė Kosovė tė Kėrkuarit nga Drejtėsia Maqedonase

Alil Demiri dhe Afrim Ismailoviq | Foto: MPB MaqedoniAlil Demiri dhe Afrim Ismailoviq | Foto: MPB Maqedoni
nga  Erlina Tafa
© Tė drejtat autoriale

Afrim Ismailoviq dhe Alil Demiri u shpallėn fajtorė pėr veprėn penale armėmbajtje pa leje. Gjykata Themelore nė Prishtinė dėnoi Afrim Ismailoviqin me dy vjet burg, kurse Alil Demirin me dy vjet e gjysmė burg. Afrim Ismailoviqi gjatė gjykimit kishte pranuar fajėsinė.

Ditėn e premte paneli gjyqėsor i pėrbėrė prej gjyqtarėve Havė Haliti, Florent Latifi dhe Afėrdita Bytyqi, shpalli fajtorė tė akuzuarit nga Maqedonia me etni shqiptare, Afrim Ismailoviqin dhe Alil Demirin.

Tė akuzuarit u ngarkuan pėr veprėn penale armėmbajtje pa leje, ku Afrim Ismailoviqit iu shqiptua njė dėnim prej dy vjetėsh burg, kurse Alil Demirit prej dy vjet e gjysmė.

Kryetarja e kolegjit tha se pranimi i fajėsisė nga ana e Ismailoviqit ėshtė marrė si rrethanė lehtėsuese, andaj kėtij tė fundit i ėshtė shqiptuar dėnim prej 2 vjetėsh burg.

Po ashtu tė akuzuarve iu shqiptua dėnimi plotėsues i konfiskimit tė arsenalit tė armėve, tė cilin policia kosovare e kishte hasur nė banesėn qė tė akuzuarit e kishin marrė me qira.

Tė akuzuarve u vazhdohet masa e paraburgimit deri nė plotfuqishmėrinė e dėnimit, kurse palėt kanė tė drejtėn e ankesės prej 15 ditėsh.

Ismailoviq e Demiri u kapėn gjatė muajit mars nga policia e Kosovės, nė rrugėn “Mehmet Gradica” tė Prishtinės, ndėrsa i thanė prokurorisė se kanė banuar me qira nėpėr banesa tė ndryshme qė nga koha e arratisjes prej Maqedonisė.

Banesat ata i kanė kėrkuar dhe gjetur nėpėrmjet internetit.

Te tė arratisurit, tash tė akuzuar, policia gjeti njė arsenal tė tėrė armėsh, tė cilat Afrim Ismailoviqi i arsyetoi me nevojėn qė tė dy kishin pėr t’u mbrojtur, pasi sipas tij ndiqeshin nga shėrbime sekrete.

Te Ismailoviqi e Demiri policia zbuloi dy armė automatike, njė pistoletė, dy bomba dore, dy siguresa detonatorėsh dhe 31 fishekė.

Pėr Maqedoninė, Ismailoviq dhe Demiri janė tė dyshuar pėr vrasjen e shumėfishtė pranė hekuranės sė Shkupit, tė ndodhur nė vitin 2012.

Atėherė qenė gjetur tė vrarė 5 persona tė etnisė maqedonase, ndėrsa mė pas ishte tensionuar gjendja nė shtetin me probleme ndėretnike.

Kundėr tė dyshuarve pėr kėtė vrasje tė shumėfishtė nė Maqedoni ėshtė duke u mbajtur proces gjyqėsor, i njohur me emrin “Monstrum”.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria