Nė Rastin e Grabitjes Dėshmojnė Vallėtaret dhe Kėngėtarja (TV)

nga  Ardian Lulaj
© Tė drejtat autoriale

Pėr rastin e grabitjes sė barnatores “ Medikamenti Vlora “ nė Gjilan , qė kishte ndodhur nė janar 2013 ku ishin marrė 450 euro dhe njė telefon celular “Nokia” , para Gjykatės Themelore tė Gjilanit, tė martėn dėshmuan Lumturie Ademi, Ganimete Shabani dhe Fadile Caraku. Ndėrsa tė mėrkurėn dėshmoi njė pjesėtare e policisė.

Islam Avdyli dhe Bekim Shabani, nga Gjilani akuzohen nga Prokuroria Themelore e Gjilanit se mė 4 janar 2013 me qėllim qė vetes t’i sjellin dobi tė kundėrligjshme pasurore kanė kryer grabitjen nė dėm tė sė dėmtuarės Salihe Sermaxhaj.

 Nė rrugėn “Murat Kryeziu“ afėr spitalit tė Gjilanit, rreth orės 20:20, tė maskuar dhe nėn kanosjen me armė zjarri, njėri i pandehur e godet Salihen me grushta nė kokė, e tjetri ia drejton armėn, dhe nga arka e barnatores nxjerrin 450 euro, e po ashtu edhe ia grabisin telefonin celular tė markės “Nokia“ dhe ikin nė drejtim tė panjohur.

Dėshmitarja Lumturije Ademi, kėngėtare e njohur me nofkėn “Lumja“ tha se Islamin e kishte angazhuar si taksist pėr t’i bartur nga Gjilani, deri nė njė lokal nė Viti, ku kjo do tė kėndonte.

Ajo tha se natėn kritike, i akuzuari Islam Avdyli e kishte marrė atė rreth orės 19:40, pastaj sė bashku kishin shkuar pėr tė marrė edhe koleget e saj, valltaret Ganimete Shabani “Ganja” dhe Fadile Caraku “Vali”.

Sipas kėngėtares Lumturije Ademi, i akuzuari pastaj i kishte dėrguar ato tek restoranti “Tre Yjet”, nė Viti.

Sipas saj, pėr arrestimin e Islamit kishte mėsuar nga bashkėshortja e tij Remzija.

Dėshmitarja tjetėr, Ganimete Shabani “Ganja“, tha se Islamin e kishin angazhuar si taksist pėr rreth 2-3 muaj, ndėrsa pėr natėn kritike ajo dėshmoi se i akuzuari nė orėn 3:30 pas mesnate i kishte marrė dhe i kishte dėrguar tė trijat nėpėr shtėpitė e veta.

Nė seancėn e sė mėrkurės dėshmoi Zeta Emini police e Kosovės.

Ajo tha se nė bazė tė rezultatit tė pėrgjimeve telefonike ėshtė konstatuar se tė akuzuarit kanė biseduar me telefonin e sė dėmtuarės, telefon ky i cili nuk ėshtė gjetur.

Ndėrsa pėr dėshmitarin tjetėr policin Bekim Sabedini, gjykata konstatoi se gjendet nė pushim.

Edhe e dėmtuara Salihe Sermaxhaj nuk ėshtė paraqitur nė gjykatore.

Gjykimi u shty pėr datėn 12 shtator 2013.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria