Ashton Inkurajon Miratimin e Ligjit pėr Amnisti

Ashton dhe Thaēi gjatė konferencės pėr gazetarė | Foto: Gazeta Jeta nė KosovėAshton dhe Thaēi gjatė konferencės pėr gazetarė | Foto: Gazeta Jeta nė Kosovė
nga  Donjetė Hoxha
© Tė drejtat autoriale

Pėrfaqėsuesja e BE-sė pėr Politikė tė Jashtme dhe Sigurti Catherine Ashton ėshtė shprehur tė jetė e kėnaqur me procesin e implementimit tė marrėveshjes pėr normalizim marrėdhėniesh mes Kosovės dhe Serbisė.Ashton ka inkurajuar miratimin e Ligjit pėr amnisti, pa dashur tė komentojė pėrmbajtjen.. Ndėrsa, kryeministri Thaēi ėshtė shprehur se Kosova zotohet t’i kryejė obligimet e veta pėrfshirė edhe Ligjin pėr Amnisti.

Pėrfaqėsuesja e Politikės sė Jashtme tė BE-sė, Catherine Ashton  ėshtė shprehur tė jetė e kėnaqur me hapat e zbatimit tė marrėveshjes, gjatė vizitės sė saj nė Kosovė, nė  njė konferencė pėr media.

“Qė nga vizita ime e fundit deri mė sot, kėtu kanė ndodhur shumė zhvillime e ndryshime pozitive”, ka  thėnė Ashton.

Baronesha Ashton ka thėnė se pėrveē njoftimit nga afėr me pėrparimet e bėra nė zbatim tė marrėveshjes, nė Prishtinė ka ardhur edhe tė paraqesė vendimin e Kėshillit Europian pėr nisjen e negociatave me Kosovėn pėr Marrėveshjen e Stabilizim-Asocimit.

Ashton, pasi ėshtė pyetur nga gazetarėt lidhur me Ligjin pėr amnisti, nuk ka komentuar pėrmbajtjen e tij, por ajo ka lėnė tė nėnkuptoj se miratimi i ligjit ėshtė i rėndėsishėm.

"Nuk dua tė pėrfshihen nė atė se si mendojnė qeveria dhe kryeministri t’i qojnė para ēėshtjet qė u takojnė atyre, mirėpo ajo qė dua tė sigurohem ėshtė se marrėveshja e arritur duhet tė zbatohet dhe se besoj qė zbatimi i ligjit do tė jetė demonstrim i pėrkushtimit jo vetėm nga ana e Qeverisė por edhe e Parlamentit pėr punėn qė jemi duke bėrė", tha Ashton.

Ndėrsa kryeministri Thaēi duke shprehur zotimin e qeverisė pėr obligimet qė dalin nga marrėveshja, ka thėnė se ligji ėshtė keqinterpretuar dhe keqkuptuar, pėr arsye politike dhe tė tjera.

“Kosova zotohet se do t’i kryejė obligimet e veta duke pėrfshirė edhe ligjin pėr amnisti”, tha Thaēi.

Thaēi ka thėnė se Kosova nuk ėshtė vendi i parė qė po e miraton njė ligj tė tillė, duke shtuar se  kėtė ligj e ka miratuar edhe Sllovenia, Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina, e po ashtu edhe Serbia nė vitin 2001.

 Ndėrsa , baronesha Ashton ka thėnė se zbatimi i marrėveshjes ėshtė i domosdoshėm pėr jetė mė tė mirė tė banorėve tė dyja vendeve, duke thėnė se procesi teknik i transferit tė vendimeve politike nė praktikė nuk ėshtė i lehtė.

Tė martėn Ashton ka vizituar Beogradin ku ėshtė takuar me krerėt e lartė tė shtetit serb.

Projektligji pėr amnisti, i ndryshuar tė premten e kaluar nga qeveria, pritet tė votohet pėrsėri tė enjten nė Kuvend.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria