KDI: Gjyqėsori mė i Korruptuari nė dy Vjetėt e Fundit (TV)

nga  Donjetė Hoxha
© Tė drejtat autoriale

Njė sondazh i publikuar tė martėn nga Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) tregon se 66 pėr qind e tė anketuarve mendojnė se korrupsioni ka shėnuar rritje nė dy vjetėt e fundit nė Kosovė. Ndėrsa sektori i gjyqėsorit, bazuar nė sondazh del tė ketė shėnuar rritje mė tė lartė nga viti 2010.

Hulumtimi i bėrė nė kuadėr tė Barometrit Global tė Korrupsionit pėr vitin 2013 qė publikohet nga Transparency International, ndėr tė tjera ka pėr qėllim tė tregojė perceptimet e opinionit publik mbi sektorėt mė tė korruptuar nė vend, pėr efektivitetin e veprimeve tė qeverisė nė luftimin e korrupsionit si dhe gatishmėrinė e qytetarėve pėr tė kundėrshtuar kėtė dukuri.

Kėtė barometėr e prezantoi nė Kosovė Instituti Demokratik i Kosovės(KDI).

Pėrfaqėsuesja e KDI-sė Merita Mustafa ėshtė shprehur se pėrgjigjet e dala nga sondazhi janė negative pėr vendin, ngase tregojnė rritje tė nivelit tė korrupsionit pėr dy vjetėt e fundit.

Sondazhi po ashtu nxjerr nė pah se veprimet e Qeverisė konsiderohen joefektive nė luftimin e korrupsionit nė vend.

“Pėrqindja mė e lartė e njerėzve qė mendojnė se korrupsioni ėshtė rritė, ėshtė nė Kosovė dhe nė Shqipėri, pra kemi 66 pėr qind tė njerėzve qė mendojnė se korrupsioni ėshtė rritė nė kėto dy vende, nė dy vitet e fundit, ku pasohet nga Bosnja, mandej vjen Maqedonia, Kroacia, Serbia mbetet e fundit” ka thėnė Mustafa.

Mustafa thotė se sondazhi i nxjerrė tregon qė njė pėrqindje e madhe e njerėzve janė tė gatshėm t’u bashkohen protestave antikorrupsion si dhe tė nėnshkruajnė peticion kundėr kėsaj dukurie.

Vlerėsimi i nivelit tė korrupsionit nė sondazh bėhet nga shkalla 1 deri nė shkallėn 5 qė ėshtė niveli mė i lartė i korrupsionit ose korrupsioni ekstrem.

Mustafa ėshtė shprehur se institucionet kryesore nė Kosovės bazuar nė kėtė sondazh kanė nivelin e korrupsionit mbi shkallėn 4.

“...Nėse i shini statistikat nė Kosovė, e vėrejmė se institucionet kyēe e kanė nivelin e korrupsionit pėrmbi shkallėn 4 qė domethėnė janė afėr nivelit ekstrem tė korrupsionit qė e thashė edhe njėherė ėshtė shumė brengosėse”, tha Mustafa.

Ajo tha se kjo do tė duhej tė ishte njė alarm pėr tė gjitha institucionet, e nė veēanti Qeverinė, e cila ėshtė pėrgjegjėse kryesore pėr tė hartuar politika dhe pėr tė bėrė veprime tjera tė cila do ta ulin nivelin e korrupsionit.

Sipas Mustafės, bazuar nė sondazh, shtetet tjera kanė numėr mė tė vogėl tė atyre qė mendojnė se korrupsioni ėshtė rritur, duke theksuar se nė vendin tonė njė gjė e tillė ėshtė kritike, pasi perceptimet pėr nivelin e lartė tė korrupsionit tregojnė ngritje.

Mustafa thotė se pasurimi i shpejtė dhe i pashpjegueshėm i zyrtarėve institucionalė ėshtė njė tregues qė vėrteton nivelin e korrupsionit nė vend.

“Nėse i krahasoni tė hyrat e tyre, shihet se nuk pėrkojnė me pasuritė qė i kanė, por pasuria e tyre ėshtė shumė nė pikėpyetje dhe ndoshta kjo mund ta konfirmojė mė sė miri kėtė nivel tė lartė tė korrupsionit qė po paraqitet sot nė kėtė sondazh” tha ajo.

Raporti i vjetor i Agjencisė Kundėr Korrupsion (AKK) pėr vitin 2012, ka nxjerrė nė pah shpėrpushje nė mes tė hyrave dhe pasurisė se deklaruar.

Rreth 300 zyrtarė tė lartė deklarojnė vazhdimisht pasurinė qė nga viti 2008 deri nė vitin 2012.

Sipas AKK-sė, 38 prej tyre janė identifikuar se kanė pasuri qė nuk justifikon tė hyrat qė deklarojnė (http://gazetajnk.com/index.php?cid=1,1018,5204).

Sipas raportit tė AKK-sė del qė shumica e shkeljeve tė bėra u referohen shkeljeve tė procedurave tė prokurimit, ose nė rastet mė tė kėqija anashkalimit tė kėtyre procedurave, duke iu shmangur nė kėtė mėnyrė transparencės dhe konkurrencės lojale.

Hulumtimi i prezantuar nga KDI-ja, ėshtė bėrė qė nga muaji shtator 2012 deri nė shkurt tė vitit 2013.
KDI  ėshtė degė  e organizatės globale kundėr korrupsionit Transparency Intrnational e cila qė nga themelimi i saj nė vitin 2003 nėpėrmjet anketimit analizon pėrvojat e njerėzve gjatė pėrballjes me korrupsionin.

Sondazhi Barometri Global i Korrupsionit bėhet nė 107 vende tė botės, gjatė tė cilit intervistohen rreth 115 mijė njerėz nga tė gjitha vendet e botės.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 1 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria