Nderohen nė Sarajevė Viktimat e Srebrenicės

Viktimat e Srebrenicės | Foto: Flickr.comViktimat e Srebrenicės | Foto: Flickr.com
nga  Denis Dzidiq
© Tė drejtat autoriale

Njerėzit parakaluan nė shenjė respekti pranė mė shumė se 400 viktimave tė Srebrenicės eshtrat e tė cilave u sollėn nė Sarajevė pėr njė ceremoni pėrkujtimore, para se tė rivarroseshin me rastin e 18 vjetorit tė masakrės.

Mė shumė se dy mijė banorė tė Sarajevės dhe anėtarė tė shoqatave tė viktimave tė Srebrenicės u mblodhėn nė ndėrtesėn e presidencės boshnjake tė martėn pėr tė pritur  kamionėt qė mbanin eshtrat e 409 viktimave tė nxjerra nga njė varrezė afėr qytezės sė Visokos.

Familjet e viktimave mbanin nė duar jastėkė tė qėndisur me emrat e tė vrarėve dhe pllakate me foto tė viktimave tė masakrės sė korrikut tė vitit 1995, kur forcat serbe tė Bosnjės sulmuan Srebrenicėn.

Mbetjet mortore tė viktimave do tė dėrgohen  nė qendrėn pėrkujtimore tė Potoēarit, pranė Srebrenicės, ku do tė rivarrosen mė 11 korrik me rastin e 18 vjetorit tė masakrės.

Ceremonia u ndoq nga anėtarėt boshnjakė dhe kroatė tė presidencės tripalėshe tė Bosnjės, Bakir Izetbegoviq dhe Zheljko Komsiq, si dhe njė numėr i madh i politikanėve, ish gjeneralė tė ushtrisė boshnjake dhe ambasadorė.

Izetbegoviq tha se ėshtė koha qė tė gjithė nė Bosnjė dhe Hercegovinė e rajon tė pranojnė krimet qė kanė ndodhur nė Srebrenicė 18 vjet pas gjenocidit.

"Ēfarė mund tė themi sot kur jemi duke shikuar konvojin qė bartė eshtrat e bebeve dhe  baballarėve tė fėmijėve tanė tė vrarė... Shpresoj se ka ardhur koha qė ta pranojnė tė vėrtetėn nė lidhje me kėtė krim", tha Izetbegoviq.

"Vetėm nėpėrmjet tė vėrtetės mund tė arrijmė pajtimin. Unė shpresoj se Bosnja nė fund do tė miratojė njė rezolutė nė lidhje me Srebrenicėn, ashtu si vendet e tjera tė qytetėruara ", tha ai.

Izetbegoviq iu referua faktit qė Parlamenti i shtetit boshnjak ende nuk e ka miratuar ndonjė rezolutė qė dėnon masakrėn, pėr shkak se ligjvėnėsit nga tre grupet etnike nuk janė pajtuar rreth pėrdorimit tė termit gjenocid. Deputetėt e serbėve tė Bosnjės nuk janė pajtuar me kėtė pėrshkrim tė vrasjeve.

Ndėrkohė, kryetari i Parlamentit tė  Bosnjės, Denis Beqiroviq , tha se shpreson se tė gjithė ata qė janė pėrgjegjės pėr krimet e kryera nė Srebrenicė do tė sillen para drejtėsisė.

"Asnjė komb nuk ėshtė fajtor pėr krime, kriminelėt janė individualė. Shpresoj qė ne si shoqėri do tė kemi  guximin pėr t’i ndjekur penalisht tė gjithė ata qė morėn pjesė nė kėtė masakėr, "tha Beqiroviq.

Tetėmbėdhjetė vjet mė parė, forcat ushtarake e policore tė udhėhequra nga entiteti serb i Bosnjės, Republika Srpska, sulmuan “zonėn e sigurt” tė Srebrenicės, e cila ishte nėn mbrojtjen e OKB-sė dhe vranė rreth shtatė mijė burra e djem, ndėrsa dėbuan me forcė rreth 30 mijė gra, fėmijė dhe pleq.

Tribunali Ndėrkombėtar pėr Krimet nė ish-Jugosllavi, ICTY,  ka definuar krimet nė Srebrenicė si gjenocid nė disa prej vendimeve tė tij.

ICTY dhe gjykata shtetėrore boshnjake deri mė tani kanė dhėnė dėnime me burg mė shumė se 500 vjet pėr krime lufte nė Srebrenicė.

Gjykime tjera pėr gjenocid po vazhdojnė ende, pėrfshirė gjykimin e udhėheqėsve politikė dhe ushtarakė tė Republika Srpska-s, Radovan Karaxhiqit dhe Ratko Mlladiqit.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria