Ashton Vjen tė Mėrkurėn

Ashton-Thaēi gjatė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė 19 prillit | Foto: EEASAshton-Thaēi gjatė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė 19 prillit | Foto: EEAS
nga  Gazeta Jeta nė Kosovė
© Tė drejtat autoriale

Pėrfaqėsuesja e lartė e BE-sė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri Catherine Ashton do tė vizitojė tė martėn Beogradin, ndėrsa tė mėrkurėn do tė vijė nė Kosovė. Ajo tha tė hėnėn se Prishtina e Beogradi janė afėr pėr tė mbėrritur marrėveshje rreth telekomunikacionit dhe energjisė. Ashton Viziton dy kryeqytetet pėr t’i ēuar deri nė fund kėto dy marrėveshje.

Tė martėn nė pasditen e vonshme, pėrfaqėsuesja e lartė e BE-sė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri Catherine Ashton do tė vizitojė Beogradin.

Zyra pėr Bashkėpunim me Medie e Qeverisė sė Serbisė, sipas medieve serbe njoftoi se Ashton do t’i takojė krerėt e shtetit serb nė pallatin Srbija, nė orėn 18 e 30.

Ashton pritet tė takohet me kryetarin Tomislav Nikoliq, kryeministrin Ivica Daēiq dhe zėvendėsin  e tij Aleksandar Vuēiq.

Tė hėnėn kur dėshtoi raundi i 13-tė i dialogut nė Bruksel, pasi nuk u arrit marrėveshje pėr telekomunikacionin dhe energjinė, Ashton tha se ėshtė arritur pėrparim, ndėrsa marrėveshjet pėr kėto fusha janė pranė finalizimit.

Ajo sot e nesėr do tė vizitojė dy kryeqytetet pėr t’i ēuar deri nė fund kėto marrėveshje.

Ardhjen e Ashtonit nė Prishtinė tė mėrkurėn, e paralajmėroi nėpėrmjet njė deklarate Zyra e BE-sė nė Kosovė.

Kjo zyrė dha edhe agjendėn e Ashtonit, ndėrsa ftoi mediet ta ndjekin vizitėn.

Ashton nė Prishtinė pritet tė takohet me presidenten Atifete Jahjaga dhe kryeministrin Hashim Thaēi, ndėrsa do tė mbajė edhe njė konferencė pėr gazetarė.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria