Promovohen Njerėzit e Berishės nė Gjyqėsorin e Shqipėrisė

Presidenti Bujar Nishani nė njė mbledhje tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė | Foto: president.alPresidenti Bujar Nishani nė njė mbledhje tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė | Foto: president.al
nga   Besar Likmeta
© Tė drejtat autoriale

Emėrimet e njė numri tė caktuar tė gjyqtarėve kontrovers nė Gjykatėn e Apelit nė Tiranė kanė ngritur njė sėrė pyetjesh pėr qėndrimin e presidentit shqiptar ndaj sundimit tė ligjit.

Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė, njė institut i udhėhequr nga presidenti Bujar Nishani qė vepron si njė trup qeveritar pėr sistemin gjyqėsor, afirmoi tė premten gjashtė gjyqtarė tė rinj dhe njė anėtar tė vetin nė gjykatėn e apelit, njėri nga institucionet gjyqėsore mė tė rėndėsishme tė vendit.

Emėrimet e tė premtes pėrfshinė njė numėr tė gjyqtarėve kontrovers tė cilėt kanė qenė pjesė e gjykimeve tė njė profili tė lartė gjatė kryerjes sė detyrave tė tyre dhe janė perceptuar si persona nėn ndikimin direkt tė ish-kryeministrit Sali Berisha nga Partia Demokratike.

Kritikėt thonė se ky gradim jo vetėm qė ka ngritur pyetje serioze pėr respektin qė presidenti ka pėr sundimin e ligjit, por gjithashtu pėr pavarėsinė e tij nga ish kryetari i PD-sė Berisha.

Nishani shėrbeu si ministėr i Brendshėm dhe ministėr i Drejtėsisė nė kabinetin qendror tė djathtė tė Berishės, para pėrzgjedhjes sė tij si presidenti nė vitin 2012 me vota nga PD-ja dhe aleatėt e rinj tė qeverisė.

KLD-ja gjithashtu gradoi njėrin prej anėtarėve tė vet mė tė diskutuar, nė bordin e shkollės sė magjistraturės, njė hap qė burimet pretendojnė se ka shėnjestėr pėr tė minuar pavarėsinė e kėtij trupi.

Mbikėqyrėsit lokalė kanė sugjeruar qė emėrimet janė hap i demokratėve pėr t’i shpėrblyer gjyqtarėt qė u kanė ndihmuar atyre qė tė dalin tė pastėr nga skandalet e shumėfishta pėrgjatė qėndrimit tė tyre nė pushtet, i cili qėndrim pėrfundoi me disfatėn e 23 qershorit nė zgjedhjet parlamentare nga Partia opozitare Socialiste.

KLD-ja ngriti nė pozitė gjyqtarėt Ridvan Hado dhe Fatmira Hajdari nė Gjykatėn e Apelit. Tė dy gjyqtarėt kanė sjellė aktgjykim nė rastin e shpėrthimit vdekjeprurės tė municionit nė mars tė 2008 nė fshatin Gėrdec, I cili shpėrthim vrau 26 persona dhe plagosi 300 tė tjerė.

Aktgjykimi pėr 28 tė akuzuarit, ndėr tė cilėt ndodheshin dhe zyrtarė tė lartė qeveritarė si dhe fytyra tė larta ushtarake, ishte konsideruar shumė i butė nga ekspertėt dhe publiku.

Njėri prej tė emėruarve tė tjerė, gjyqtari Agim Bendo, gjobiti kanalin televiziv shqiptar Top Channel me 400.000 euro nė 2011, pasi gazetarėt e kėtij kanali televiziv kishin ekspozuar njė ministėr, i cili kėrkonte marrėdhėnie seksuale prej femrave tė reja qė kėrkonin punė.

Shkėlqim Mustafa, njė gjyqtar tjetėr i promovuar, refuzoi tė burgosė gjeneralin Ndrea Prendi, udhėheqėsin e mėparshėm tė Gardės Republikane, i cili ishte i akuzuar pėr vrasjen e protestuesve tė opozitės, pėrgjatė protestave nė muajin janar tė 2011-ės nė Tiranė.

Ilir Mustafaj, njė anėtar i KLD-sė, po ashtu ėshtė graduar nė gjykatėn e apelit, pa u marrė parasysh ligjin i cili nuk lejon qė anėtarėt e kėshillit tė avancojnė karrierėn e tyre pėrgjatė mandatit.

Avancimi i njė anėtari qė u pėrket atyre, ngre pyetje serioze sa i pėrket konfliktit tė interesit nė Kėshill, thonė kritikėt, pesė anėtarė tė tjerė tė KLD-sė gjithashtu kishin aplikuar pėr t’u emėruar nė gjykatėn e njėjtė.

Nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen Mapo, deputeti i Partisė Socialiste Damian Gjiknuri i bėri thirrje qeverisė sė re e cila do tė pranojė qeverisjen nė shtator, pėr t’u kushtuar vėmendje avancimeve tė KLD-sė.

“Shumica e re nuk duhet t’i mbyllė sytė para padrejtėsisė dhe shkatėrrimit tė mėtejshėm tė sistemit gjyqėsor, kur shikon anėtarėt e KLD-sė duke i promovuar tė vetėt, ironikisht nėn mbikėqyrjen e presidentit” tha Gjiknuri.

Duke shkruar nė tė pėrditshmen Tema, komentuesi politik Mero Baze tha se Nishani jepte pėrshtypjen se dėshiron tė zgjasė fuqinė e pushtetit tė Berishės, tė cilėn ai e humbi pėrgjatė zgjedhjeve.

“Nė Kėshillin e Lartė tė Drejtėsisė, Nishani pėrsėri avancoi njerėzit e Berishės, ata mė tė inkriminuarit” shkroi Baze.

“Mėnyra se si po vijojnė gjėrat, duket se beteja e parė mė e madhe e qeverisė sė re me opinionin publik do tė jetė se a do ta mbajė atė nė detyrė”.

Duke folur nė mbledhjen e KLD-sė tė premten, Nishani tha se emėrimet gjyqėsore ishin bėrė nė bazė tė meritave.

“Ky kėshill pėr herė tė parė shfrytėzoi model pėr tė avancuar gjyqtarėt, i cili nuk ėshtė i bazuar nė shantazhe politike, shoqėri apo nepotizėm” tha ai.

KLD-ja tė premten po ashtu zėvendėsoi njė anėtar tė bordit tė shkollės sė magjistraturės, Sokol Binaj.

Mandati i Binajt ishte pėrfunduar menjėherė, pasi ky “kishte humbur besimin e kėshillit” dhe ishte zėvendėsuar Gjin Gjonin, njė anėtar tė KLD-sė, i cili nė tė kaluarėn ka qenė vendosur nė qendrėn e pretendimeve pėr korrupsion.

Njė burim i nivelit tė lartė nė sistemin gjyqėsor, i cili foli si person anonim, i tha Balkan Insight-it se Binaj ishte zėvendėsuar nė mėnyrė qė tė hapė rrugėn e avancimit tė njė anėtari tjetėr tė KLD-sė, Neshat Fana, si udhėheqės i shkollės sė magjistraturės.

Fana ėshtė njė i emėruar nga qeveria dhe ai ėshtė i njohur si njė avokat i cili ka pėrfaqėsuar kryeministrin Berisha.

“Ata dėshirojnė tė kontrollojnė sistemin gjyqėsor deri nė rrėnjė” shtoi burimi.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria