I Plagosuri: Nuk Dolėm Matanė Kufirit

Ilustrim | Foto: IRPIlustrim | Foto: IRP
nga  Xhejlane Haliti
© Tė drejtat autoriale

B. Sh, njėri nga tė plagosurit nė kufirin Kosovė-Serbi, tė dielėn, thotė se nė momentin e tė shtėnave po prenin dru nė zonėn neutrale e nuk kishin dalė nė territorin e Serbisė. Zyrtarėt serbė e thonė tė kundėrtėn, ndėrsa policia kosovare tregon se nisi hetimet pėr incidentin.

I plagosuri me inicialet B. Sh, i shtrirė pėr shėrim nė QKUK, pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė thotė versionin  e tij tė ngjarjes sė tė dielės, kur gjashtė persona u plagosėn me armė zjarri, ndėrsa i shtati u lėndua duke ikur, pasi mes grupit qė prenin dru dhe pjesėtarėve tė xhandarmėrisė serbe, shpėrthyen tė shtėnat.

B. Sh thotė se ushtarė tė armatosur na kanė rrethuar nga tė tri anėt dhe janė munduar tė na fusin nė zonėn e Serbisė, ndėrsa shton se drejt grupit tė prerėsve tė pyllit tė cilit i takonte, rreth 30 xhandarė kanė shtėnė pėr mė shumė se njė orė me armė tė ndryshme.

B. Sh thotė se ishin duke prerė dru nė zonėn neutrale, ndėrsa pėr t’u larguar nga atje u kanė ndihmuar familjarėt.

Komandanti i xhandarmėrisė serbe Bratisllav Dikiq u tha medieve tė atjeshme se tė shtėnat dhe plagosjet ndodhėn kur grupi i shqiptarėve tė armatosur sulmoi njė patrullė tė xhandarmėrisė nė fshatin Borovac, nė anėn serbe, nė afėrsi tė kufirit me Kosovėn.

“Nuk kishte pasoja nė mesin e pjesėtarėve tė xhandarmėrisė, ndėrsa sipas informatave nga policia kosovare gjashtė shqiptarė janė plagosur”,  tha Dikiq pėr agjencinė e lajmeve “Tanjug”.

Sipas medieve serbe qė citohen nga Balkan Insight kosovarėt e armatosur kaluan ilegalisht kufirin me qėllimin pėr tė prerė drunj.

Sipas Dikiqit njė traktor dhe dy motosharra u gjetėn nė vendin e ngjarjes.

I plagosuri B.Sh e mohon kėtė.

“Traktorin me tė cilin kemi pasė me i bajt drunjtė e kanė lėvizur nga vendi i ngjarjes. Ata e kanė futur traktorin nė zonėn e Serbisė”, thotė B.Sh. 

Policia e Kosovės njoftoi tė hėnėn se gjashtė persona janė plagosur me armė zjarri dhe njė tjetėr ėshtė lėnduar duke ikur nga vendi i incidentit nė kufirin Kosovė-Serbi, kur disa persona  nga Kosova qė shkuan pėr tė prerė drunj, shkėmbyen zjarr me persona tė tjerė nga Serbia. 

Drejtori i Qendrės Emergjente tė QKUK-sė Basri Lenjani tha se dy prej tė plagosurve po mbahen nė emergjencė, dy tė tjerė nė ortopedi, ndėrsa i pesti nė repartin e kirurgjisė torakale.

Tė plagosurit janė jashtė rrezikut pėr jetė.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 6 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria