Holanda Mbyll Burgje

Amsterdami | Foto: www.cia.govAmsterdami | Foto: www.cia.gov
nga   Bardh Shkreli
© Tė drejtat autoriale

Mbyllja e burgjeve vjen si rezultat i rėnies sė nivelit tė krimit dhe kursimeve nė buxhetin e shtetit holandez..

Ministri i Drejtėsisė sė Mbretėrisė sė Holandės, Fred Teeven  ka filluar zbatimin e planit tė tij pėr mbylljen e 19 burgjeve nė Holandė e cili do t’i kursejė kėtij vendi rreth 340 milionė euro, por qė do tė lė pa punė rreth  3700 persona.

Nė vitin 2014 do tė mbyllen 9 burgje pėrfshirė edhe burgun e njohur tė  Amsterdamit (Amsterdam Havenstraat). Nė vitin 2016 do tė mbyllen gjashtė burgje tjerė, ndėrsa njė vit mė vonė edhe katėr tė tillė.  

Reformat nė sistemin e drejtėsisė holandeze do t’u mundėsojnė tė dėnuarve tė punojnė jashtė ambienteve tė burgut dhe mė shumė burgosur do tė pajisen me byzylyk elektronik qė do tė tregojė vendndodhjen e tyre nė ēdo kohė.

Niveli i krimit nė Holandė ka ardhur duke rėnė dhe kjo rėnie pritet tė vazhdojė edhe nė vitet nė vijim thuhet nė raportet e Ministrisė sė Drejtėsisė sė Holandės.

Megjithatė realiteti duket tė jetė krejtėsisht ndryshe nė vendin tjetėr tė Beneluksit. Burgjet nė Belgjikė janė tė stėrmbushura dhe kjo ka bėrė qė ky vend nė vitin 2009 tė nėnshkruajė njė marrėveshje me Holandėn pėr transferim tė tė burgosurve nė burgjet e kėsaj tė fundit.

Holanda pritet tė importojė rreth 500 tė burgosur belgė, tė cilėt do tė vuajnė dėnimin nė burgun e Tiburgut.

Asociated Press kishte raportuar nė vitin 2009 pėr njė rast kur njė i dėnuar me 18 muaj burg ishte liruar nga gjykata e Antverpit nė Belgjikė, pėr shkak tė mbipopullimit nė burgjet belge.

Shkrimi bazohet nė raportimet e bėra nga televizioni publik i Holandės RTV NH, NRC.nl, MSN dhe AP.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 1 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria