Frika Nga Autoritarizmi Nė Turqi

Njėsitet e Policisė sė Turqisė duke pushuar | Foto: BETANjėsitet e Policisė sė Turqisė duke pushuar | Foto: BETA
nga  Bardh Shkreli
© Tė drejtat autoriale

Janė bėrė 2 javė qė kur filluan protestat antiqeveritare nė Turqi, derisa kryeministri turk paralajmėroi se durimi i qeverisė sė tij“ka kufi”. Protestuesit i ka mbėshtetur edhe shkrimtari i njohur turk Orhan Pamuk.

Protestat nė Turqi filluan kur policia turke nė Stamboll tentoi t’i largonte protestuesit nga parku Gezi, afėr sheshit Taksim, nė mėnyrė qė aty tė fillonin punimet pėr ndėrtimin e njė qendreje tregtare.

Pėrplasje nė mes protestuesve dhe policisė pati edhe tė marten anembanė qyteteve kryesore tė Turqisė, pėrfshirė edhe kryeqytetin turk Ankaranė, raportojnė mediat e huaja.

Deri mė tani 4 persona humbėn jetėn si pasojė e kėtyre pėrleshjeve: 3 protestues dhe njė polic. 

Kryeministri turk Rexhep Tayyip Erdogan tė martėn i quajti “plaēkitės” protestuesit duke shtuar se tė gjithė ata qė i mbėshtesin janė tė familjes sė njėjtė. "Ne jemi tė durueshėm dhe po vazhdojmė tė jemi tė tillė, por durimi ynė ka kufi” deklaroi kryeministri turk.

Nė mbėshtetje tė protestuesve doli edhe shkrimtari i njohur turk Orhan Pamuk. Nobelisti Pamuk nė shkrimin e tij dedikuar ngjarjeve tė fundit nė Turqi kujtoi kohėn kur ai gjithashtu kishte marrė pjesė nė manifestimet e 1 Majit nė sheshin Taksim viteve tė 70-ta.

 “Qeveria ndaloi protestat pikėrisht me 1 maj tė kėtij viti. Nė anėn tjetėr vendosi qė tė ndėrtojė njė qendėr tregtare nė parkun Gezi.  Tė gjitha kėto ndryshime janė bėrė pa pyetur qytetarėt e Stambollit dhe ky ėshtė njė gabimi i madh”, shkroi shkrimtari.

Komisionari i lartė pėr zgjerim i Bashkimit Europian, Stefan Fule kritikoi mėnyrėn se si Turqia po menaxhon protestat e fundit nė kėtė vend. Fule deklaroi se protestuesit nė shoqėritė demokratike kanė tė drejtė tė organizojnė demonstrata paqėsore dhe se brutaliteti policor ėshtė i papranueshėm.

“Pėrdorimi i tepėrt i forcės policore kundėr kėtyre demonstratave nuk ka vend nė njė demokraci tė tillė” tha Fule.

Qė disa dekada Turqia vazhdon tė jetė vend kandidat pėr anėtarėsim nė Bashkimin Europian.

Puthjet nė metronė turke dhe protesta kundėr puthjeve

Nė maj tė kėtij viti parlamenti turk, i prirė nga kryeministri Erdogan, miratoi ligjin pėr ndalimin e shitjes sė pijeve alkoolike nė vende publike prej orės 22 deri 06 tė mėngjesit. Ligji ka hyrė nė fuqi mė 10 qershor pasi ėshtė nėnshkruar nga presidenti turk Abdullah Gul.

Kryeministri Erdogan i cili njihet pėr admirimin e tij ndaj fesė islame deklaroi mė pas se jogurti i kripėsuar, ajrani, ėshtė pija “kombėtare” e turqve.

Njė vendim tjetėr kontrovers i marrė gjatė muajit maj nga autoritetet e Ankarasė ndaloi puthjen e ēifteve nė vende publike.

Mediat nė Turqi raportuan se autoritetet e transportit nėntokėsor nė Ankara vendosėn njoftime qė kėrkonin nga pasagjerėt tė “sillen nė parim me rregullat morale”.

Si reagim dhjetėra ēifte protestuan nė Ankara duke u puthur brenda sistemit tė transportit nėntokėsor me qėllim qė tė sfidojnė rregulloren e re mbi “moralin”.  Protestues tjerė pro islamit, protestuan gjithashtu kundėr mbajtjes sė kėtij tubimi.

Njė vendim i ngjashėm kishte ekzistuar edhe nė Angli nga mbreti Henry IV nė vitin 1439.

Ekin Gayretli, mjek dhe pjesėmarrės nė protestat e fundit nė Stamboll, thotė pėr gazetėn Jeta nė Kosovė se protestuesit nuk po demonstrojnė  pėr shkak se ėshtė rrezikuar sekularizimi, por pėr shkak tė frikės nga autoritarizmi.

“Erdogani erdhi nė pushtet duke premtuar mė shumė demokraci. Megjithatė, ai vazhdoi me traditėn e shtetit turk, me kulturėn e pushtetit tė koncentruar te ‘njė njeri’”, shton ai. 

“Thėnė shkurt…problem i qėndrimit tė kėsaj qeverie ėshtė qė po injoron ēdo kėrkesė tė adresimit pėrmes demokracisė pjesėmarrėse e cila zhgėnjeu komunitetet qė mbėshteten Erdoganin i cili kishte qene i dėnuar pėr shkak tė leximit tė poezive,” thotė Gayretli pėr gazetėn.

Erdogan ishte dėnuar me 4 muaj burgim nga njė gjykatė e shkallės sė dytė nė vitin 1999 pėr “nxitje tė urrejtjes bazuar nga pėrkatėsia fetare” , njė vit e gjysmė pas fjalimit tė tij tė mbajtur nė Siirt.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 2 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria