Roli i Grave nė Polici dhe FSK (TV)

nga  Xhejlane Aliti
© Tė drejtat autoriale

Janė rreth 1500 gra kosovare qė shėrbejnė nė forcat e sigurisė sė Kosovės. Disa prej tyre kanė folur nė njė konferencė organizuar pėr to.

Gratė kosovare kanė marrė njė rol tė rėndėsishėm nė institucionet e sigurisė nė Kosovė, sipas asaj qė u tha gjatė njė konference tė organizuar nga Grupi i Grave deputete tė Kosovės nė bashkėpunim me Institutin Kombėtar Demokratik (NDI).
 
Atifete Jahjaga, Presidente e Republikės sė Kosovės tha se gratė nė Kosovė kanė tejkaluar ndasitė partiake dhe ideologjitė e ngurta pėr t'u bashkuar rreth njė agjende tė pėrbashkėt pėr tė vazhduar fuqizimin e grave, veēanėrisht nė sektorin e sigurisė.
 
“Pas luftės, gratė nė Kosovė u bėnė ndėrtuese tė urave nė mes komuniteteve qė u ndanė nga konflikti, ato ishin tė pėrfshira nė politikėn ditore dhe nė shėrbimet publike”, tha Jahjaga.

Zėvendėsministri i FSK-sė, Shemsi Veseli, tha se “gjinia femėrore nė Kosovė, ka njė mendje tė mprehtė”.

Kolonelja e Policisė sė Kosovės Taibe Canolli,  tha qė Policia e Kosovės, ka implementuar standarde tė avancuara pėr pėrkrahjen e femrės.

“Gratė ndihmuan nė krijimin e njė kulture organizative pėr respektimin dhe promovimin e barazisė gjinore”, tha Canolli.

Irfete Spahiu e cila ėshtė shėrbyese nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, tha se barazia gjinore nė sektorin e sigurisė ėshtė element i rėndėsishėm pėr plotėsimin e standardit qė ėshtė kusht pėr integrimit europiane.

Nė Policinė e Kosovės shėrbejnė 1278 gra, derisa nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės janė 183 sosh.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 1 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria