Protestė dhe Suspendime

Protesta kundėr KEK-utProtesta kundėr KEK-ut
nga  Edona Peci
© Tė drejtat autoriale

Rreth dyqind qytetarė protestuan nė Prishtinė kundėr “fryrjes sė faturave” nga ana e KEK-ut. Kjo ėshtė protesta e pestė me radhė rreth pakėnaqėsive me faturimin e rrymės. Bordi i Drejtorėve i KEK-ut reagoi pak para protestės. Suspendoi disa zyrtarė. Por, "qytetarėt protesues" paralajmėrojnė zgjerimin e protestės para Qeverisė sė vendit.

Bordi i Drejtorėve i Korporatės Energjetike tė Kosovės suspendoi tė mėrkurėn katėr zyrtarė nė Qarkun e Prishtinės, nė kohėn e shtimit tė pakėnaqėsive tė qytetarėve pėr parregullsitė nė faturat e lėshuara pėr muajin janar.

Lajmi pėr suspendimin e menaxherit tė faturimit nė Divizionin e Furnizimit nė nivel tė KEK-ut, drejtorit tė distriktit tė Prishtinės, menaxherit tė furnizimit tė Prishtinės dhe udhėheqėsit tė pėrkujdesjes nė distriktin e Prishtinės thuhet se iu transmetua Ministrit tė Zhvillimit Ekonomik.

“Komisioni Ndėrqeveritar i Ndėrmarrjeve Publike ditė mė parė ka kėrkuar nga Bordi i Drejtorėve tė KEK-ut, qė zyrtarėt e lartė nga menaxhmenti i KEK-ut, menjėherė ta sanojnė gjendjen e krijuar, duke korrigjuar faturat nė bazė tė gjendjes reale tė energjisė sė shpenzuar elektrike nga ana e konsumatorėve”, njoftoi Ministria pėrmes njė komunikate pėr media.

Vendimi u bė publik pak kohė para mbajtjes sė protestės sė pestė me radhė kundėr “fryrjes sė faturave” qė u mbajt para selisė sė KEK-ut.

Rreth dyqind protestues kėrkuan llogaridhėnie pėr ērregullimet nė faturat e muajit janar, ndėrsa shprehėn pakėnaqėsitė e tyre pėr ngritjen e ēmimeve tė energjisė elektrike.

Me brohoritjet “Hajnat nė burg, jo nė qeveri”, protestuesit mbanin pankarta mbi mbishkrime “Kravatat kanė faj” apo “Kleptomania Energjetike e Kosovės”.

“Faturat e mia ishin zakonisht 20-25 euro, por sė fundi ato shkuan nė 40-45 euro”, tha Arsim Tėrmkolli, njėri nga protestuesit.

“Ka njė ngritje tė pakontrolluar tė ēmimeve. Diēka s’ėshtė nė rregull kėtu, ėshtė njė lloj hajnie”, tha ai.

Nė tetor tė 2012-ės Qeveria e Kosovės pat privatizuar Distribucionin pėr Furnizim me Energji Elektrike (KEDS) duke ia dhėnė monopolin konzorciumit turk Limak&Ēalik.

Ēmimi mesatar i energjisė elektrike nė Kosovė ėshtė 5.8 centė pėr kilowat.

Organizuesit e protestės paralajmėruan zgjerimin e protestės para institucioneve qendrore, ndėrsa theksuan insistimin e tyre pėr vazhdimin e protestės.

“Njė reagim i tillė nga MZHE dhe suspendimet e KEK-ut vetėm sa shtojnė kėrkesat e qytetarėve pėr sqarim tė mėnyrave tė keqpėrdorimit, pra pėr arsyet e vėrteta pse kėta persona qenkan suspenduar”, thuhet nė komunikatėn e lėshuar nga "qytetarėt protestues".

 
Protesta para KEK-ut 

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria