Bajrush Xhemajli Nė Kėshillin Drejtues tė PDK-sė

Foto: Donjetė HoxhaFoto: Donjetė Hoxha
nga  Donjetė Hoxha
© Tė drejtat autoriale

I dėnuari me 2.5 vjet burg, Bajrush Xhemajli, ėshtė zgjedhur nė organin mė tė lartė vendimmarrės tė PDK-sė nė pushtet. Listės sė 154 anėtarėve i prin ish-shefi i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK), Kadri Veseli, ndėrsa nė tė janė edhe pesė ish-anėtarė qė dihet se i kanė takuar kėsaj organizate. Aty figuron i 82-ti edhe Safet Hoxha, kreu i Komisionit Rregullativ tė Prokurimit Publik.

Bajrush Xhemajli, i dorėhequr nga posti i kryetarit tė Ferizajt pėr shkak se ishte dėnuar me 2.5 vjet burg pėr njė aksident nė komunikacion, ka dalė i teti me 477 vota nė listėn e re tė Kėshillit Drejtues tė Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK) nė pushtet.

Xhemajli ishte gjetur fajtor nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė pėr thyerje tė rregullave tė komunikacionit me pasojė patėn vdekjen e 21 vjeēarit Labinot Rrustemi nga fshati Banullė e Lipjanit mė 21 majit 2009.

Mė 5 dhjetor 2012, Gjykata Kushtetuese e Kosovė kishte nxjerrė vendim me tė cilin lejonte masėn vazhdimin e masės sė pėrkohshme - qė e mban Xhemajlin nė liri  deri mė 31 mars.

Xhemajli qė nga dėnimi i tij mbetet nė liri pėrreth 2 vjet e 4 muaj duke u arsyetuar se ėshtė i sėmurė.

Listės sė Kėshillit Drejtues, organit mė tė lartė vendimmarrės tė PDK-sė, i prin Kadri Veseli, ish-shefi i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK) me 581 vota. Po ashtu, sė paku gjashtė ish-anėtarė tė kėsaj organizate janė zgjedhur nė kėtė organ: Elmi Reēica (i shtati), Latif Gashi (i njėmbėdhjeti), Fatmir Xhelili (i shtatėmbėdhjeti), Bekim Haxhiu (i tridhjeti) dhe Fadil Demaku (i dyzeteteti).  

Nė listė janė zgjedhur edhe dy zyrtarėt qė mungonin atė ditė, ish-nėnkryetari Fatmir Limaj (i dhjeti) dhe ish-sekretari i pėrgjithshėm Jakup Krasniqi (i 36-ti).

Nė mesin e tė pėrzgjedhurve tė Kėshillit Drejtues tė Partisė Demokratike tė Kosovės janė edhe zyrtare tė lartė administrativė. Kreu i Komisionit Rregullativ pėr Prokurim Publik, Safet Hoxha, me 261 vota tashmė ėshtė anėtari i 82 i pėrbėrjes sė Kėshillit Drejtues tė PDK-sė.

Shemsi Veseli i kthehet kryesisė sė Degės nė Prishtinė

Kryesisė sė degės sė PDK-sė nė Prishtinė prej 27 anėtarėsh, nė mbledhjen e sė mėrkurės kur u votua kryetari Lirak Ēelaj, i ka munguar Shemsi Veseli.

Ēelaj, nga 26 tė pranishmit, mori 14 vota derisa 12 tė tjerat ishin pėr ministrin Memli Krasniqi.

 
Lirak Ēelaj, Shemsi Veseli dhe Memli Krasniqi 

 

Shemsi Veseli, shef i grupit asamblist tė kėsaj partie nė Prishtinė pėr vite, qe tėrhequr fillimisht edhe nga kandidatura pėr udhėheqje tė degės dhe kryesia e saj.

Veseli tha se tėrheqja fillestare tij erdhi si rezultat i pakėnaqėsisė sė tij ndaj disa anėtarėve tė cilėt, thotė ai, u munduan ta “dėmtonin”  gjatė votimeve pėr interesa tė veta.

Por, thash, shton ai, kthehet pasi kryesia nuk e ka miratuar tėrheqjen e tij.

“Pėrgjigja ime do tė jetė pozitive, do t’i kthehem prapė kryesisė”, tha ai.

“Po ashtu, zgjedhja e ime nė Kėshill Drejtues dhe radhitja si i 18-ti mė jep tė drejtė morale dhe dėshmon meritokraci pėr tu kthyer nė kryesinė e degės”, shtoi Veseli.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 1 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria