Hamdi Ibrahimi, Kryetar i Gjykatės Themelore nė Prishtinė

Hamdi IbrahimiHamdi Ibrahimi
nga  Florent Spahija
© Tė drejtat autoriale

Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės ka votuar pėr kryetar tė Gjykatės Themelore nė Prishtinė, gjykatėsin Hamdi Ibrahimi, aktualisht kryetar i Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė.

Gjykatėsi Ibrahimi, i kontaktuar nga Gazeta Jeta nė Kosovė, tregon se ai ėshtė njoftuar pėr vendimin e Kėshillit Gjyqėsor qė tė caktohet kryetar i Gjykatės Themelore. Vendimi, i marrė nė mbledhjes tė hėnėn, pritet tė hyjė nė fuqi me 31 dhjetor 2012.

Mė herėt, Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės, nė pėrbėrjen e njėjtė, kishte votuar Albert Zogajn pėr kėtė post. Por, javėn e kaluar vendimi u revokua.
 
Kryesuesi i KGjK-sė, Enver Peci, ka thėnė se pas kėshillimit me anėtarėt e KGjK-sė ėshtė vendosur qė tė revokohet vendimi. “Kemi konsideruar se kemi tė bėjmė me shkelje ligjore, ngase kandidati nė fjalė nuk plotėson kriteret e nevojshme pėr emėrim nė pozitėn e kryetarit tė gjykatės themelore”, i ka thėnė Peci, Gazetės Jeta nė Kosovė.tha.

Vetė gjykatėsi Hamdi Ibrahimi kishte bėrė kėrkesė pėr rishqyrtimin dhe revokimin e vendimit tė KGjK-sė, pėr emėrimin e kryetarit tė gjykatės Themelore nė Prishtinė, me arsyetimin se kandidati i zgjedhur pėr kryetar nuk  i plotėson kushtet tė parapara me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės dhe  me ligjet tjera nė fuqi.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria