Spahiu Ngre Padi pėr Pengim Posedimi

Punėtorėt e kontraktuar nga Komuna gjatė ndėrhyrjes nė zyrat e OJQ Punėtorėt e kontraktuar nga Komuna gjatė ndėrhyrjes nė zyrat e OJQ "Mitrovica"
nga  Faton Osmani
© Tė drejtat autoriale

Nexhmedin Spahiu, nė emėr tė OJQ “Mitrovica”, mė 15 maj 2012 ka ngritur njė padi ndaj Komunės sė Mitrovicės nė Gjykatėn Komunale, pėr pengim posedimi tė lokalit afarist. Sipas tij, seanca ėshtė dashur tė mbahej kėtė tė martė por gjyqtari nuk ka ardhur fare nė punė. Avokati i Komunės thotė se nuk kanė marrė kurrfarė ftese pėr seancė.

(E plotėsuar)

Drejtori i OJQ “Mitrovica” dhe RTV Mitrovicės, Nexhmedin Spahiu, ka ofruar shpjegime shtesė lidhur me marrjen nga Komuna e Mitrovicės, tė njė pjese tė zyrave qė ai i shfrytėzonte prej pasluftės.

Ai beson nė tė drejtėn e tij qė tė vazhdojė tė shfrytėzojė zyrat nė qendėr tė Mitrovicės, nė bazė tė njė marrėveshjeje tė bėrė me UNMIK-un nė vitin 1999. Thotė se Komuna e Mitrovicės nuk ka pasur tė drejtė tė ndėrhyjė, derisa pėr kėto zyra ka njė kontest nė gjykatė.

Ai ka treguar se mė 15 maj 2012 ka ngritur njė padi ndaj Komunės sė Mitrovicės nė Gjykatėn Komunale tė Mitrovicės, e cila funksionon nė Vushtrri, pėr pengim posedimi tė lokalit afarist. (Lexo Padinė) Seanca, sipas Spahiut, ėshtė dashur tė mbahej kėtė javė, mė 17 korrik. Por, nuk ėshtė mbajtur.

“Ne kemi paraqitur padi pėr Komunėn qė po na pengon nė punė, pa e dėshmuar pronėsinė e saj para gjykatės. Por, gjykata nuk e ka trajtuar lėndėn, pasi gjykatėsi, sigurisht i kėrcėnuar, ka gjetur arsyetim mos me ardhė nė punė ditėn e gjykimit. Sa kam marrė vesh, gjykatėsi ende nuk po vjen nė punė”, ka thėnė Spahiu, nėpėrmes njė komunikimi me postė elektronike.

Por, avokati i Komunės sė Mitrovicės, Faik Gėrguri, i tha gazetės se nuk kanė pasur asnjė shkresė, apo thirrje nga gjykata, pėr tė marrė pjesė nė ndonjė seancė dėgjimore mė 17 korrik.

“Nuk ka asnjė provė, asnjė shkresė, qė gjykata na e ka dėrguar zyrtarisht ndonjė ftesė pėr seancė”, tha Gėrguri. Ai tha se as nuk janė nė dijeni qė pėr zyrat tė cilat janė liruar tė martėn tė ketė ndonjė kontest gjyqėsor.

Njė kompani e kontraktuar nga Komuna dhe inspektorėt komunalė, tė martėn kanė ekzekutuar njė urdhėresė tė Komunės sė Mitrovicės pėr lirim tė lokaleve qė shfrytėzoheshin nė emėr tė OJQ “Mitrovica”. Spahiu ka thėnė se kėtu pėrgatitej edhe njė pjesė e prodhimit pėr TV Mitrovica.

Nė reagimet e menjėhershme, shoqatat e gazetarėve tė Kosovės, sikurse dhe disa parti politike, kishin dėnuar “mbylljen e TV Mitrovicės” dhe intervenimin e dhunshėm tė Policisė sė Kosovės.

Por, Komuna e Mitrovicės ka thėnė se nuk bėhet fjalė pėr mbylljen e televizionit. “Ky televizion vazhdon punėn normalisht nė redaksinė e vet, pėrderisa tė martėn pronarit tė kėtij mediumi i janė marrė disa zyre tė uzurpuara nė qendėr tė qytetit”, thuhej nė komunikatėn e Komunės.

Pas reagimeve tė ashpra qė flisnin edhe pėr “rrėnim dhe demolim tė zyrave”, policia nė Mitrovicė ka sqaruar se vetėm ka asistuar inspektorėt pėr ekzekutimin e urdhėresės pėr lirim tė lokaleve dhe se ky nuk ishte operacion policor.

Komuna i ka ofruar Gazetės JnK dokumente, pėrfshirė certifikatėn e pronėsisė, qė dėshmojnė se zyrat qė ka shfrytėzuar pronari i “TV Mitrovicės” figurojnė si pronė komunale.

Nė certifikatėn e pronėsisė, njėsia e pronės sė paluajtshme me numėr P-71208072-01465-0, nė rrugėn “Marshal Tita”, 71, figuron se ėshtė 385 metra katrorė. Por Spahiu, thotė se ai ka shfrytėzuar vetėm 100 metra.

“Lokalet tona janė 100 m2. Kjo mund tė shihet nga tatimi nė pronė nė emėr tė OJQ ‘Mitrovica’. Lokalet e tjera i shfrytėzojnė LDD, PD, Kryqi i Kuq dhe KMDLNJ qė nuk i paguajnė askujt qira, sikurse qė nuk kemi paguar as ne, sepse kėto prona kanė qenė tė regjistruara si ‘Narodnih Dobara’ (prona te OJQ-ve), derisa Komuna pa vendim gjykate ua ka ndėrruar titullarin”, thotė Spahiu.

Ahmet Jashari, zėdhėnės i Komunės, ka konfirmuar se LDD-sė, Kryqit tė Kuq, KMDLNJ-sė dhe njė banori nga veriu ia janė dhėnė nė shfrytėzim nga Komuna, disa lokale, tė cilat gjenden nė katin e dytė. (Shiko  Marrėveshjen mbi kushtet pėr shfrytėzimin e pėrkohshėm...ndėrmjet Komunės dhe LDD-sė).

“Ata kanė bėrė kėrkesė dhe Komuna, sipas mundėsive, iu ka bėrė zgjidhje. Ndėrsa Nexhmedin Spahiu, pėrveē qė e ka uzurpuar lokalet, nuk ka bėrė asnjėherė kėrkesė nė Komunė pėr shfrytėzim tė lokaleve, madje e ka shndėrruar nė lokal profitabil”, ka shpjeguar ai, i pyetur pse OJQ "Mitrovica" ėshtė dėbuar, kurse kėtė organziata tė tjera jo.

Jashari ka thėnė se objekti tani do tė vihet nė dispozicion tė shoqatės sė personave me aftėsi tė kufizuara “Handikos”, pėr tė cilėn deri mė tani Komuna paguante 450 euro nė muaj qira.

Kurse, Spahiu ka mohuar kategorikisht se u ka marrė para palėve tė tjera, pėr organizimin e kurseve tė matematikė e tė tjera, sikur e ka akuzuar Komuna e Mitrovicės.

Ai thotė se e drejta pėr shfrytėzimin e kėtyre zyrave i ishte dhėnė nė vitin 1999 me njė vendim tė administratorit tė atėhershėm rajonal tė UNMIK-ut. Thotė se nė vendim nuk saktėsohet pėr ēfarė kohe merren nė shfrytėzim kėto zyra.

Spahiu pretendon se “ėshtė njė ligj qė nėse njė prone tė paluajtshme e shfrytėzon pėr 10 vjet pa pretendime tė ndonjė pale pėr pronėsi ti bėhesh pronar i saj. Faturat e rrymės, bėrllokut, tatimit nė pronė, pėr 13 vjet me radhe, tė gjitha kėto janė nė emėr tė OJQ ‘Mitrovica’”, shprehet ai.

Kur i ėshtė kėrkuar qė tė paraqesė dokumente qė dėshmojnė pronėsinė, sikurse dhe marrėveshjen pėr shfrytėzim tė kėtyre zyrave me UNMIK-un, Spahiu ka thėnė se tė gjitha dokumentet, bashkė me inventarin dhe pajisjet, ia ka konfiskuar Komuna.

Edhe UNMIK-u ka konfirmuar se ka ekzistuar njė marrėveshje pėr shfrytėzimin e njė pjese tė zyrave, por pa prejudikuar pronėsinė.

“TV Mitrovica ishte lejuar nga UNMIK-u tė shfrytėzojė disa nga lokalet nė kėtė ndėrtesė pėr zyrėn e tij, gjithmonė subjekt sa i pėrket tė drejtės sė pronarit tė pronės”, i tha Gazetės JnK, Olivier Salgado, shef i Zyrės pėr Informim tė UNMIK-ut nė Prishtinė.

Reagime tė Ngutshme Ndaj “Mbylljes” sė TV Mitrovicės

Shoqatat e gazetarėve dhe disa parti politike duket se janė ngutur ta cilėsojnė si sulm kundėr lirisė sė shtypit dhe ndėrhyrje tė dhunshme tė Policisė sė Kosovės, njė aksion tė Komunės sė Mitrovicės pėr lirimin e disa zyrave qė shfrytėzoheshin qė prej pasluftės nga TV Mitrovica.

Nga dokumentet qė ka ofruar Komuna e Mitrovicės bėhet fjalė pėr zyrat e OJQ-sė “Mitrovica” sė Nexhmedin Spahiut, gjithsej 385 metra katrorė, tė cilat, sipas komunės, janė shfrytėzuar pa tė drejtė prej tij qė prej pasluftės, madje janė lėshuar me qira edhe pėr subjekte tė tjera. Ndėrkohė, zyrat e TV Mitrovicės ndodhen nė njė objekt tjetėr. Zyrtarėt e Komunės sė Mitrovicės thonė se edhe ai ėshtė mbindėrtim ilegal.

“Dėshirojmė tė njoftojmė qytetarėt e Mitrovicės, mediat dhe opinionin kosovar nė pėrgjithėsi se Komuna e Mitrovicės nuk e ka mbyllur TV Mitrovicėn. Ky televizion vazhdon punėn normalisht nė redaksinė e vet, pėrderisa tė martėn pronarit tė kėtij mediumi i janė marrė disa zyre tė uzurpuara nė qendėr tė qytetit”, tha Komuna e Mitrovicės, nėpėrmes njė komunikate shtypi, shpėrndarė mediave tė mėrkurėn.

Nė regjistrin zyrtar, prona dhe objekti qė e ka shfrytėzuar pronari i “TV Mitrovicės” figuron si pronė komunale (Shiko Certifikatėn e Pronėsisė). Prandaj edhe ėshtė marrė vendimi qė ajo tė lirohet dhe tė vihet nė dispozicion tė shoqatės sė personave me aftėsi tė kufizuara “Handikos”, thuhet mė tutje nė komunikatėn, njė ditė pasi njė kompani e kontraktuar nga Komuna dhe inspektorėt komunalė kanė ekzekutuar njė urdhėresė tė Komunės sė Mitrovicės pėr lirim tė lokaleve nė shfrytėzim nga TV Mitrovica.

Ahmet Jashari, shef i Zyrės pėr Informim, i tha Gazetės Jeta nė Kosovės se Komuna paguan 450 euro nė muaj qira pėr shoqatėn “Handikos” nė mungesė tė hapėsirave, pėrderisa pronari i OJQ “Mitrovica” dhe drejtor i RTV Mitrovica e ka mbajtur tė uzurpuar kėtė lokal, madje edhe duke pėrfituar prej tij.

“Ai e ka lėshuar kėtė lokal, i cili sipas fletės poseduese ka gjithsej 385 metra, me qira palėve tė tjera, pėr kurse matematike etj”, tha Jashari.

Sipas tij, Spahiut i ėshtė kėrkuar t’i lirojė zyrat, mirėpo ai nuk e ka marrė asnjė veprim. “Pasi ai nuk ėshtė pėrgjigjur, Komuna ka angazhuar njė kompani pėr lirimin e atyre zyrave nė prani tė policisė”.

Kurse, redaksia e “TV Mitrovicės” ėshtė nė njė vend tjetėr. “Ajo funksionon nė njė hapėsirė, po ashtu tė uzurpuar, mbi ndėrtesėn tė njohur si ish-‘Zvezda’, ku ka bėrė njė mbindėrtim”.

Nė vitin 2003, Komuna e Mitrovicės kishte marrė njė vendim pėr largimin e atij mbindėrtimi, mirėpo kjo nuk ėshtė realizuar deri mė tani (Lexo Vendimin). Mė pas banorėt e asaj ndėrtese kanė dorėzuar tri peticione ku kėrkohej largimi i atij mbindėrtimi qė ua kishte uzurpuar hapėsirėn, qė ishte e dedikuar pėr nevojat e tyre. Prapė nuk ishte marrė ndonjė veprim dhe redaksia e “TV Mitrovicės” vazhdon tė funksionojė nė tė njėjtin vend, thuhet nė komunikatėn e Komunės sė Mitrovicės.

Nexhmedin Spahiu, i cili ndodhej nė Qipro, i kontaktuar me telefon nga Gazeta Jeta nė Kosovė, nuk ka dashur tė komentojė “argumentet” e Komunės sė Mitrovicės. Ai tha se nuk e ka lexuar komunikatėn pėr shtyp.

Por, ai ka kėmbėngulur se i janė marrė dhunshėm njė pjesė e zyrave. “Aty e kemi ba prodhimin”, tha Spahiu, i pyetur nėse bėhet fjalė pėr redaksinė e TV Mitrovicės, apo zyra ndihmėse.

Komuna e Mitrovicės thekson se dėshmitė, letrat poseduese, peticionet e qytetarėve dhe tė gjitha faktet flasin pėr njė uzurpim klasik nga TV Mitrovica.

Por, shoqatat e gazetarėve tė Kosovės, Asociacioni i Gazetarėve Profesionistė tė Kosovės (AGPK), Unioni i Gazetarėve tė Kosovės (UGK) dhe Asociacioni i Mediave tė Pavarura Elektronike tė Kosovės (AMPEK) kanė reaguar ashpėr, ndaj siē e kanė quajtur “ndėrhyrjes sė dhunshme” nė lokalet e TV Mitrovica

Nė reagimin pak orė pas aksionit, nė tė cilin policia thotė se kishte asistuar inspektorėt komunalė, AGPK-ja thoshte se me shqetėsim ka marrė lajmin se Policia e Kosovės ka ndėrhyrė dhunshėm nė TV Mitrovica. “Sipas njoftimit, policia me urdhėr tė Komunės ka uzurpuar lokalet nė tė cilat operon ky televizion lokal dhe ka demoluar edhe pajisjet teknike tė kėsaj medie. Ndėrhyrja ka ardhur pas njė urdhri tė Komunės sė Mitrovicės qė pretendon pronėsi mbi objektin nė fjalė”, thuhej nė komunikatėn e AGPK-sė.

“Ndėrhyrjet e pushtetit nė media, sikur kjo qė ka ndodhur nė TV Mitrovica cenojnė rėndė Lirinė e Shtypit dhe vlerat demokratike nė vend”, vazhdonte komunikata.

Edhe UGK fliste pėr “rrėnim dhe demolim tė zyrave” tė RTV Mitrovicės nga inspektorėt dhe policia. UGK e cilėsonte veprimin e Komunės sė Mitrovicės si tė turpshėm, dhe “njė ndėrhyrje e drejtpėrdrejtė nė lirinė e shprehjes dhe lirinė e informimit pėr qytetarėt e vet, liri tė cilat u janė garantuar me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės”.

Edona Musa, anėtare e Bordit tė AGPK-sė, e pranon se reagimi qė ėshtė lėshuar nga AGPK-ja ėshtė bėrė “pa u analizuar gjithė dokumentacioni qė posedon TV Mitrovica apo Komuna e Mitrovicės”.

“Ne si AGPK i marrim tė gjitha ankesat tė cilat vijnė nga mediat, gazetarėt apo redaktorėt. E jona ėshtė qė tė dalim me njė komunikatė, ku nė shumicėn e rasteve kėrkojmė nga organet e rendit qė ta zbardhin rastin, cilido qoftė ai.  Edhe pėr TV Mitrovicėn, Bordi e ka marrė informatėn se nė zyrat e TV Mitrovicės, Policia e Kosovės ka ndėrhyrė dhunshėm”, tha Musa.

Edhe policia nė Mitrovicė ka sqaruar se tė martėn nga ora 16:30, me kėrkesė tė KK Mitrovicės ka asistuar inspektorėt pėr ekzekutimin e urdhėresės pėr lirim tė lokaleve nė shfrytėzim nga TV Mitrovica. “Vendimi dhe ekzekutimi i vendimit tė KK Mitrovica, nuk ishte operacion policor. Policia e Kosovės vetėm se ishte prezente pėr shkaqe sigurie pėrgjatė zbatimit dhe ekzekutimit tė vendimit nga inspektorėt komunalė”, ka thėnė zėdhėnėsi Besim Hoti.

Ndaj “mbylljes sė TV Mitrovicės” ka reaguar edhe Lėvizja Vetėvendosje, e cila e ka quajtur njė akt cenzure nga partia nė pushtet. “Duke e pasur parasysh se ky veprim i Komunės sė Mitrovicės ndodhi pikėrisht nė ditėn kur minatorėt e Trepēės u futėn nė grevė, duke protestuar kundėr pėrpjekjeve tė njėpasnjėshme pėr ta dėmtuar Trepēėn deri nė privatizim, bisedimet politike qė po pėrgatiten pėr veriun, situata nėpėr tė cilat po kalon Mitrovica dhe veriu nė pėrgjithėsi, mbyllja e tė vetmit medium lokal nė atė anė, pėrbėn njė akt censure, qė ka pėr qėllim privimin e qėllimshėm tė mundėsisė sė informimit pėr banorėt e Mitrovicės, nga ana e strukturave tė PDK-sė qė udhėheqin nė kėtė komunė”, thuhet nė reagimin e Vetėvendosjes.

Edhe Lidhja Demokratike e Kosovės me shqetėsim tė thellė ka “mėsuar” se“janė thyer dyert e hapėsirave nė tė cilat vepronte RTV Mitrovica, se janė demoluar pajisjet dhe se dhunshėm janė nxjerrė jashtė, sė bashku me punonjėsit e kėtij radiotelevizioni”.

LDK-ja e konsideron kėtė veprim si tė papėrgjegjshėm, krejtėsisht politik, tė drejtuar kundėr medieve dhe fjalės sė lirė. “Veprimi i tillė, po ashtu, ėshtė joligjor, meqė kontesti ndėrmjet RTV Mitrovica dhe Komunės sė Mitrovicės ende nuk ka marrė njė pėrgjigje nga gjykata”, thuhej nė komunikatėn e kėsaj partie.

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 7 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria